Отже, опубліковане чергове опитування групи "Рейтинг". Перше у новому році.
Перш за все про "новорічний" сегмент опитування - очікування від нового року. Більшість українців (74%) дивляться у новий 2021 рік з оптимізмом, і лише 18% – з песимізмом. Загалом, навряд чи це має когось дивувати. Зрозуміло, що більшість громадян вважають, що після тяжкого 2020-го має бути точно "краще". Водночас, є і певна політична мотивованість, адже найбільш оптимістичними є виборці "Слуги народу". Думаю, тут треба дивитися на джерела інформації, адже політичні уподобання - це ще і вибір інформаційних ресурсів, а перегляд програм у режимі "Щоденна зрада" не посилює зарядженість оптимізмом.
Щодо політичної складової. Рейтинг довіри серед національних політиків очолює Президент Зеленський, якому довіряють 41%, а не довіряють – 54%. Цікаво, що на другому місці за ним одразу йде його політичний соратник - Д. Разумков. 29% опитаних йому довіряють, 37% – не довіряють (29% – його не знають).
Також варто згадати і про безпосередньо політичні рейтинги. Тут теж на першому місці Зеленський. Якби вибори відбулися найближчим часом то його підтримали б 26,2% тих, хто має намір голосувати та визначився із вибором. За Ю.Бойка проголосували б 16,6%, П.Порошенка – 13,3%, Ю.Тимошенко – 10,5%.
Думаю, уже поспішили зробити "сенсацію" з другого місця Бойка, однак якщо уважно подивитися рейтинги інших соціологів за останні місяці, то подібні висновки напрошувалися самі собою. Просто деякі інші соціологічні установи "чомусь" вирішили вписати в рейтинги і однопартійця Бойка - Медведчука. Це "розмивало" електорат ОПЗЖ і виводило на друге місце Порошенка. "Рейтинг" вирішив Медведчука не вписувати. Однак сам по собі рейтинг Бойка означає мало. Цікавішою є динаміка довіри-недовіри. І тут дані для нього більш оптимістичні. Бойку довіряють – 27%, не довіряють – 55%. При тому, що Порошенку – 23% і 73% відповідно. Цікаво, що на початку року їхні рейтинги недовіри були співмірні, тож у парі Бойко-Порошенко саме перший демонструє динаміку падіння антирейтингу, а це у даній ситуації більш важливо.
Чому це так. А ви давно чули щось у медіа погане про Бойка? Впевнений, що дуже давно. ЗРозуміло чому. Він залишається у власній електоральній ніші, і не є конкурентом ні для кого, хто міг би проплатити та медійно забезпечити дискредитаційну кампанію. Водночас, з ТБ він "не злазить" (включно з патріотичними каналами). Старе забувається, і от для декого він уже - солідний "сивочолий" дядько, котрий розказує про тарифи та зубожіння, вимагає припинити війну та підвищити пенсії. Як виявляється, іноді краще не дуже "накачувати" інформаційно суспільство. Особливо тоді, коли у тебе - дуже високий антирейтинг. Але не всі це розуміють.
Ну і про партії. Лідером залишається "Слуга народу", не дуже далеко розмістилися ОПЗЖ і ЄС. Трохи додала "Батьківщина", і трохи вище 5% з'явилася УС Гройсмана. Подібні розклади теж зрозумілі. На даний момент основні опоненти влади у публічному просторі - ЄС і ОПЗЖ. У обох є надпотужні інформаційні ресурси, але обидва проекти - нішові. І стають такими чим далі - тим більше. Приміром, ЄС продовжує закриватися у мушлі "25%". Там, звісно, дуже комфортно, усі один одного розуміють, підтримують, об'єднані ненавистію до спільних "ворогів", але зрозуміти світ за межею "мушлі" все важче. Тим більше, якщо обираєш риторику протиставлення "ми-вони". У ОПЗЖ схожа ситуація. Щоправда, вони обачно не таврують виборців політичних опонентів, стверджуючи, що тих просто "надурили". Однак у них така сама "нішова" риторика, яка чим далі тим більше "грузне" у "сипучих пісках" Руського міра.
Отже, основні "опозиціонери" добровільно зайняли крайні позиції політичного спектру. При чому, ці крайні позиції ("25%" та "Руській мір") разом не набирають і 50% електорату. Зрозуміло, що інші 50% витісняються за межі електорату двох основних опозиційних сил, а тому мають робити інший вибір. Тож немає нічого дивного, що половина з них продовжує підтримувати СН чинного президента. Звісно, залишається ще і "Батьківщина" і численні нові проекти, але поки що вони серйозно не вступили у боротьбу за "електоральну половину".
Ну і ще цікавий момент опитування - ставлення до новорічного привітання президента Зеленського. Тут оцінки прямо протилежні оцінкам з боку "кращий людей фейсбуку". 70% опитаних бачили новорічне привітання Президента Зеленського. З них 43% оцінили його позитивно, 35% – нейтрально, 21% – негативно. Цікаво, що найбільш негативне ставлення до привітання... ні, не у виборців ЄС, а у електорату "Партії Шарія" (на другому місці - виборці ОПЗЖ). І лише наступними слідують виборці ЄС. Водночас, виборцям СН привітання більш ніж "зайшло" (77% сподобалося). Це все говорить лише про те, що мешканці "інформаційних мушель" мають уяву про свою мушлю, а не про оточуючий світ, який (навіть в українському масштабі) не такий простий.