Розкол США інституціоналізується. "Закоперщиком" виступив Техас зі своїм позовом проти чотирьох спірних штатів, до позову Техасу вже приєдналися 17 штатів, а взагалі-то кажучи, Трамп переміг навіть за поточними даними в 25 штатах, і решта вісім можуть приєднатися до позову буквально в будь-який момент.
Верховний суд має намір розглянути позов найближчим часом, так як його вже не залишається - через два дні, 14 грудня має відбутися голосування вибірників, яке може поставити крапку в сформованій нестійкій ситуації навколо виборів президента США. Втім, позовні вимоги такі, що Верховний суд може винести рішення і після 14 грудня, і якщо позов буде задоволений, то підсумки голосування вибірників у чотирьох спірних штатах можуть бути скасовані, а колегії вибірників дискваліфіковані, що повністю змінить підсумковий баланс.
Рішення ще не відбулося, а тому його можна розглядати лише як гіпотетичне. Однак половина штатів, які фактично не визнають перемогу Байдена - це вже не просто вуличні виступи реднеків-трампістів. Це позиція системного американського істеблішменту, що робить те, що відбувається зовсім іншим, ніж раніше.
Читати такожОбама готується стати тіньовим президентом СШАДемократи зробили все від них залежне - запустили машину залякування і терору, масштабно фальсифікували підсумки виборів, на рівні штатів благополучно відбили практично всі позови республіканців. Однак виник новий фактор, який може (поки ще потенційно) змінити динаміку того, що відбувається.
Проблема, як бачиться, в тому, що розкол на рівні штатів означає: будь-які підсумки неминуче будуть зустрінуті протестом. Або з одного боку, або з іншого. Фактично формується ідеологічний розкол США, і знову - на "Північ" і "Південь", які сьогодні виглядають дещо інакше, але в цілому конфігурація зберігається. А значить - знову виникає загроза радикальних сценаріїв: сецесії, вуличного насильства або навіть скочування в громадянську війну.
Вона, звичайно, може мати різний вигляд і не обов'язково повторить сюжет попередньої громадянської, але по суті силовий сценарій має на увазі боротьбу до перемоги. Перемога, як відомо - це положення, яке хоча б одна зі сторін конфлікту вважає кращою для себе, ніж довоєнне. В даному випадку перемога означатиме силове нав'язування свого проекту майбутнього Америки стороні, що програла. Питання стратегічне і концептуальне, а тому компромісів по ньому не передбачається. І Верховний суд може різко змінити всі юридичні розклади, поставивши демократів перед необхідністю переходу на новий рівень протистояння - силовий.