У кулінарії існує поняття зеленої гречки, але не всі до кінця уявляють собі, що це таке насправді. А секрету тут немає ніякого, адже це просто звичайна крупа з насіння гречки, проте саме та, яка не піддалася термообробці.
У процесі технологічного очищення сировину вичищають, а також висушують до того стану, який ми звикли бачити на прилавках. Тому в розфасовці гречка набуває коричневого кольору і це пояснюється впливом високих температур.
Читайте наш матеріал "І таке буває: як зрозуміти, що зіпсувалася гречка".
Однак це не стосується гречаної крупи, яка не піддавалася термічній обробці. Адже натуральний колір зерен гречки - зелений. Тому від цього і походить назва продукту.
Іншими словами, зелена гречка - це гречана крупа в її первозданному вигляді, яку не піддали термічній обробці. При цьому коричнева гречана крупа, яку ми звикли бачити на полицях у магазинах, якраз і є обробленим продуктом.
Якщо ви вирішили приготувати зелену гречку, варто засвоїти кілька важливих деталей для того, щоб продукт вийшов смачним і корисним. По-перше, необхідно очистити зелену гречку від лушпиння та сміття, а також ретельно промити.
Потім починаємо готувати - викладаємо в каструлю склянку зеленої гречки і заливаємо двома склянками води (за більшого обсягу продукту дотримуємося пропорції). Потім доводимо до кипіння і знижуємо вогонь, проварюючи крупу близько 15 хвилин. Сіль та інші спеції можна додати за смаком.
Гречка - цінне джерело білка. У ній міститься 18 незамінних амінокислот, а білок близький за складом до збалансованих білків курячих яєць і сухого молока.
Гречка містить три з восьми необхідних організму амінокислот (треонін, лізин, триптофан), завдяки чому є незамінним продуктом для людей, які не їдять м'ясо. Крім того, гречка засвоюється набагато краще за м'ясні продукти.
Гречка виводить з організму шкідливий холестерин і токсини. Її варто вживати літнім людям і тим, хто страждає на анемію.
Вживання гречаної каші покращує психоемоційний стан і роботу головного мозку.
Гречка рятує від безсоння. Якщо ви погано спите - наповніть гречаним лушпинням подушку.
В Індії та Китаї вважається, що за допомогою гречки можна впливати на біологічні точки в організмі, тож для профілактики різних захворювань радять ходити по килимку, на якому розсипана гречка.
Гречка є частиною національної кухні Японії. Там із гречки виробляють гречану локшину "соба", яка користується популярністю.
Перед приготуванням необхідно підготувати гречану крупу. Рекомендується замочити зелену гречку в холодній воді (до 6-8 годин).
Важливо після замочування продукту злити воду і промити зелену гречку в проточній воді. Тільки після ретельної обробки крупа буде готова до приготування.
Фахівці рекомендують вживати зелену гречку не тільки через її корисні властивості. Вона сприяє схудненню і допомагає організму очиститися від шлаків і токсинів. При правильному вживанні зеленої гречки протягом декількох тижнів, є можливість скинути не менше 6-8 зайвих кілограмів.
Більше новин: