Як відмити мікрохвильовку від старого жиру: про дивовижний спосіб знають одиниці

Як відмити багаторічний жир / Колаж: Главред, фото: Pexels/Liliana Drew, УНІАН

Як відмити мікрохвильовку від сильних забруднень - чим не можна мити мікрохвильовку.

Головне:

Мікрохвильова піч допомагає швидко приготувати різні страви, а також розморозити продукти з холодильника. Однак у процесі експлуатації, рано чи пізно, НВЧ-піч забруднюється плямами жиру та залишків їжі.

Через свою конструкцію швидко відмити мікрохвильову піч не завжди видається простим заняттям. Однак фахівці рекомендують кілька способів, а також діляться ефективними засобами очищення НВЧ-печі, повідомляє Главред.

Як швидко відмити мікрохвильовку

Порядок дій:

/ Главред

Як очистити застарілий жир у мікрохвильовці

Уже давно з позитивного боку зарекомендувала себе лимонна кислота. Адже вона вбиває застарілі плями жиру не гірше за лимони.

Необхідно розвести в склянці води всього одну - максимум дві столові ложки лимонної кислоти та ретельно перемішати. Потім склянку з сумішшю поставте на максимальний нагрів у НВЧ-печі всього на 5 хвилин і після цього можна легко видаляти жир і бруд.

Як відмити сильно забруднену мікрохвильовку

Якщо вам необхідно швидко й ефективно відмити мікрохвильову піч, використовуйте розчин із содою. Адже луг давно зарекомендував себе як ефективний засіб проти бруду.

Порядок дій:

Чим не можна мити мікрохвильовку

Фахівці виділили відразу кілька рекомендацій, які допоможуть не угробити мікрохвильовку під час її очищення:

Більше новин:

Як працює мікрохвильова піч?

Мікрохвильова піч (надвисокочастотна піч, МХП, НВЧ-піч) – побутовий електроприлад для швидкого приготування або швидкого підігріву харчових продуктів, а також для їх розморожування. Мікрохвильова піч є одним з найпопулярніших побутових електроприладів.

На відміну від інших пристроїв (як, наприклад, духовки або печі), у мікрохвильовій печі розігрів продуктів відбувається не з поверхні, а в більшій частині об'єму, оскільки радіохвилі (на частоті 2,450 ГГц) глибоко проникають майже у всі харчові продукти, унаслідок чого час приготування їжі істотно скорочується, пише Вікіпедія.

Новини заразКонтакти