Ви дізнаєтесь:
Багато людей, щоб якнайшвидше остудити якусь страву, ставлять її в холодильник. Але робити так зовсім не рекомендується. Главред дізнався, що відбувається, коли гарячу їжу ставлять у холодильник.
Портал Добрі Новини пише, що гарячі страви — це як несподівані гості на вечірці холодильника. Їхня висока температура починає швидко нагрівати внутрішній простір, змушуючи компресор працювати на повну потужність. Така ситуація може значно скоротити “життя” холодильника, адже регулярні перевантаження не йдуть йому на користь.
Гаряча їжа також може пошкодити гумку ущільнювача холодильника. Це може статися тому, що, коли ви ставите гарячі продукти в холодильник, вони нагрівають цю гумку. Внаслідок цього вона може пошкодитися або деформуватися, що призведе до неякісної роботи холодильника.
Вам також може бути цікаво: що буде з натуральним медом у холодильнику
Різкий перепад температур через гарячу страву може викликати утворення конденсату на стінках холодильника, а згодом — появу крижаного шару чи навіть плісняви.
Крім цього, гаряча їжа в холодильнику створює ідеальне середовище для розмноження бактерій.
Тому перед тим, як ставити гарячу їжу в холодильник, дайте їй охолонути до кімнатної температури.
Швидке охолодження гарячих продуктів не потребує якихось спеціальних інструментів або прийомів, і насправді є просто питанням фізики, пише Real Simple. Щоб їжа швидше охолола, потрібно вийняти її з каструлі або форми для випікання. Важливо також залишати простір між продуктами, а не ущільнювати їх у великому контейнері — це дозволить гарячій парі виходити, а стравам охолоджуватись. Коли вам спекотно, вам потрібен простір, а не скупчення інших тіл. З їжею те саме.
"Продукти слід складати в неглибокий контейнер заввишки менш ніж 10 см і охолоджувати до кімнатної температури протягом 30-60 хвилин", — розповідає дипломований дієтолог Стефані Кребтрі. — Після досягнення кімнатної температури його можна безпечно покласти в холодильник, щоб продовжити процес охолодження".
Але що робити, якщо їжі, яку потрібно покласти в холодильник, багато?
"Ви можете покласти половину їжі в контейнер, дати їй охолонути й додати решту, переконавшись, що контейнер рівномірно остигає, перш ніж поставити його в холодильник", — пропонує Кребтрі. — Інший варіант — це додавати кубики льоду в охолоджені супи або тушковані страви, провітрювати їх або постійно помішувати їжу, щоб випустити тепло".
Читайте також:
Добрі Новини - українське інтернет-видання, яке було створено в 2020 році. На сайті публікуються новини про лайфхаки, корисні рецепти, також тут можна знайти матеріали про моду, стиль життя та кулінарію.