Чому не можна ставити памятник до року і що робити з хрестом - відповідь священника

Священник ПЦУ розповів про правила встановлення пам'ятника і долю хреста / Колаж: Главред, фото: скріншот з відео в YouTube, скріншот з відео в Instagram

Традиція не встановлювати пам'ятник на могилі протягом року після поховання має як практичне, так народне пояснення.

Ви дізнаєтеся:

Традиція не чіпати могилу до року після поховання має глибоке коріння в українських звичаях і релігійних переконаннях. Вона пов'язана з вірою в те, що земля повинна "прийняти" тіло, а процес природного розкладу та осідання ґрунту потребує часу. Це дозволяє уникнути деформації надгробків та забезпечити їхню стійкість.

Главред дізнався, коли варто встановлювати пам'ятник на могилі і що робити з дерев'яним хрестом.

Чому не можна чіпати могилу до року

Крім того, існує думка, що поспішне втручання в могилу може порушити спокій душі померлого, що суперечить християнським традиціям поваги до померлих.

Згідно з народними повір’ями, землю на могилі найкраще не чіпати до року або хоча б до 40-днів після поховання. До 40 днів вважається, що душа ще не спочила, і будь-які зміни на місці поховання можуть її потривожити.

Більш практичний аргумент полягає в тому, що протягом першого року ґрунт ще ущільнюється під впливом опадів та промерзання ґрунту, і якщо встановити пам'ятник раніше, він може похилитися або потріскатися.

Чому пам'ятник ставлять через рік

Встановлення пам'ятника через рік після поховання є традиційною практикою, яка ґрунтується на кількох аспектах. По-перше, це дозволяє ґрунту на могилі осісти та стабілізуватися, що забезпечує надійність фундаменту для пам'ятника. По-друге, це дає час для збору коштів на виготовлення пам'ятника та організацію відповідного обряду.

Священник ПЦУ Олексій Філюк пояснює, що церковної заборони на встановлення пам’ятника до року немає — усе залежить від обставин та підходу. З практичної точки зору, якщо людину ховали в труні, ґрунт має осісти, щоб могила була стабільною.

"Треба, щоб там все вляглося і до другого пришестя Христового, і до Воскресіння людина лежала собі", - сказав священник.

У містах, як у Києві, бувають випадки, коли після кремації пам’ятник ставлять дуже швидко, навіть на наступний день. В селах ж, якщо робити міцний фундамент, пам’ятник можна поставити раніше.

"Церковного припису на рахунок того немає. Хто як хоче, так і робить", - додав священник Філюк.

Дивіться відео із поясненням священника:

Що робити з хрестом після встановлення пам'ятника

Після встановлення пам'ятника старий хрест не слід викидати чи залишати на кладовищі. Згідно з церковними традиціями, хрест є освяченим предметом, і його необхідно утилізувати належним чином.

Священник Олексій Філюк радить, якщо хрест ще придатний і не зруйнований, його можна передати на іншу могилу, де такого немає — наприклад, до могили самотньої чи забутої людини. Це буде і проявом християнського милосердя, і способом зберегти святиню.

Але якщо хрест пошкоджений, і ви не плануєте його зберігати, то, за словами отця Олексія, неприпустимо просто викидати його на смітник чи кидати під паркан.

"То вже розріже його надвоє і покладіть його під той памʼятник собі. Хай вони не валяються ті хрести навколо", - наголосив отець Олексій.

За його словами, хрест можна з пошаною вкласти в землю під пам’ятником. Це гідний спосіб завершити його існування, не оскверняючи символ віри.

Вас також може зацікавити:

Про персону: Олексій Філюк

Олексій Петрович Філюк - український священник, громадський активіст, волонтер і блогер. Настоятель храмів Православної церкви України в селах Шушківці та Білозірка на Тернопільщині. Окрім духовної діяльності, отець Олексій займається благодійністю та волонтерством. Виховує трьох усиновлених дітей та активно підтримує Збройні сили України, зокрема, організовуючи збори коштів на дрони. Отець Олексій також веде власний YouTube-канал, де ділиться християнськими піснями та проповідями.

Новини заразКонтакти