Хоча класичний рецепт відомий усім, його варіації виникли ще в XIX столітті.
Коротко:
Хто придумав рецепт салату
Три легенди легендарної новорічної закуски
"Оселедець під шубою" залишається однією з найулюбленіших страв українців, особливо на свята. Його назва, походження і популярність мають цікаву історію, розповідає Главред з посиланням на Уніан.
Цей листковий салат складається з оселедця, картоплі, моркви, буряка, яєць і майонезу. Хоча класичний рецепт відомий усім, його варіації виникли ще в XIX столітті. Схожі салати з’являлися у Норвегії, Німеччині та Великій Британії.
Наприклад, британці називали свій салат із оселедцем "шведським", додаючи пікулі та яблука. В Україні ж популярність здобув "Рибний вінегрет", який став прабатьком сучасного салату.
Перша легенда:"Бойкот і анафема". Купець Анастас Богомилов після Жовтневої революції створив салат із метою символічно об’єднати класи суспільства. Оселедець символізував пролетаріат, овочі — селян, буряк — червону армію, а майонез — буржуазію. Назву "ШУБА" пояснюють як абревіатуру "Шовінізму і Занепаду Бойкот і Анафема".
Друга легенда:"Форель під шубою". Салат із фореллю був створений кухарем у 1883 році для коронації Олександра III. Форель, що символізувала Данію (батьківщину дружини імператора), замінили на дешевий оселедець, щоб страва стала доступнішою.
Третя легенда:"Рибний вінегрет із майонезом".У радянські часи оселедець був одним із найдоступніших продуктів, а майонез, який з’явився у продажу в 1960-х, почали додавати до "Рибного вінегрету". Згодом шари салату викладали так, щоб верхній буряковий шар прикрашали тертим білком, створюючи "снігову шубку". Назва спростилася до "Оселедця під шубою", а страва завоювала серця господинь.