Кий, Щек і Хорив – міф чи реальність: історик розкрив правду про заснування Києва

Кий, Щек і Хорив – міф чи реальність - правда про заснування Києва / Колаж Главред, фото: УНІАН

Київ — місто легенд і величної історії, де правда тісно переплітається з переказами про його засновників Кия, Щека, Хорива та Либідь, вказує історик.

Про що йдеться у матеріалі:

Київ – місто, в якому твориться історія. Його минуле оповите легендами, сакральністю та тисячолітнім корінням. Та чи є правдою розповідь про братів Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, які нібито заснували українську столицю. Про це у відео "Сніданку з 1+1" розповів історик Олександр Алфьоров.

Главред з'ясував Кий, Щек, Хорив – вигадка чи ні.

Правдива історія про заснування Києва - чому Київ назвали на честь старшого брата

За словами професійного історика Олександра Алфьорова, легенда про Кия та його братів має не лише міфологічний, а й історичний підтекст.

«Реальність існування Кия підтверджує те, що саме місто Київ носить ім'я на честь старшого брата Кия. І про засновника Кия не сумнівалися, що це була історична персона», – зазначає експерт.

Дивіться відео про те, ким був Кий із легенди про заснування Києва:

У літописах фігурує постать чоловіка з племені полян – Кия. Цікаво, що не лише руські джерела, а й польські хроніки згадують Кия, Хорива і навіть їхніх нащадків, які, за свідченнями, керували містом ще з V століття – задовго до появи династії Рюриковичів.

Яким був Київ за Київської Русі

Від самого заснування Київ ніколи не був просто поселенням на Дніпрі. Це був центр князівства, релігії, культури та торгівлі.

«Київ був сакральною столицею... Центр наших князів, центр православної релігії в цілому на центреносхідних рубежах Європи», – пояснює Олександр Алфьоров.

Уже у VIII–IX століттях Київ стає столицею Київської Русі, а скандинави називали Русь Гардаріка – країною міст. Урбанізація, активна торгівля, географічне розташування – усе це сприяло тому, що Київ у XI–XII століттях перетворився на одну з найбільших європейських столиць.

«Київ, по суті, був брамою величезної торговельної артерії – шляху “з варяг у греки”», – підкреслює історик.

Історія Києва

Однак історія Києва знала й часи знищення та кровопролиття:

«У 1918 році російські більшовики захопили Київ і влаштували в місті терор, жертвами якого стали тисячі містян», – нагадує Алфьоров.

Попри численні руйнації, Київ зберіг унікальні пам’ятки, які й сьогодні засвідчують його тисячолітню історію: Золоті ворота XI століття, Софійський собор, Троїцьку надбрамну церкву, церкву Спаса на Берестові.

Легенди Києва

Окрім реальних фактів, Київ оповитий містичними переказами.

«Кияни вірили, що Київ – це руїни Трої. Що в Софійському соборі знаходиться “пробка від Світового моря”, і якщо її відкрити – буде другий потоп», – ділиться Алфьоров.

Відомі й розповіді про шість височин у місті, пов’язані з окультними подіями, а також гоголівська згадка про відьом на Подолі.

Скльки столиць було в Україні

Історик наголошує, що незважаючи на зміни політичної ситуації, саме Київ був і залишається серцем України.

«Україна мала кілька столиць. У часи Гетьманщини – Глухів, Батурин, під радянською окупацією – Харків. Проте саме Київ завжди був і є тим золотоверхим містом, де щомиті твориться нова історія», – підсумовує Олександр Алфьоров.

Вам також може бути цікаво:

Хто такий Олександр Алфьоров

Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.

Новини заразКонтакти