Про що йдеться у матеріалі:
Київ – місто, в якому твориться історія. Його минуле оповите легендами, сакральністю та тисячолітнім корінням. Та чи є правдою розповідь про братів Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, які нібито заснували українську столицю. Про це у відео "Сніданку з 1+1" розповів історик Олександр Алфьоров.
Главред з'ясував Кий, Щек, Хорив – вигадка чи ні.
За словами професійного історика Олександра Алфьорова, легенда про Кия та його братів має не лише міфологічний, а й історичний підтекст.
«Реальність існування Кия підтверджує те, що саме місто Київ носить ім'я на честь старшого брата Кия. І про засновника Кия не сумнівалися, що це була історична персона», – зазначає експерт.
Дивіться відео про те, ким був Кий із легенди про заснування Києва:
Від самого заснування Київ ніколи не був просто поселенням на Дніпрі. Це був центр князівства, релігії, культури та торгівлі.
«Київ був сакральною столицею... Центр наших князів, центр православної релігії в цілому на центреносхідних рубежах Європи», – пояснює Олександр Алфьоров.
Уже у VIII–IX століттях Київ стає столицею Київської Русі, а скандинави називали Русь Гардаріка – країною міст. Урбанізація, активна торгівля, географічне розташування – усе це сприяло тому, що Київ у XI–XII століттях перетворився на одну з найбільших європейських столиць.
«Київ, по суті, був брамою величезної торговельної артерії – шляху “з варяг у греки”», – підкреслює історик.
Однак історія Києва знала й часи знищення та кровопролиття:
«У 1918 році російські більшовики захопили Київ і влаштували в місті терор, жертвами якого стали тисячі містян», – нагадує Алфьоров.
Попри численні руйнації, Київ зберіг унікальні пам’ятки, які й сьогодні засвідчують його тисячолітню історію: Золоті ворота XI століття, Софійський собор, Троїцьку надбрамну церкву, церкву Спаса на Берестові.
Окрім реальних фактів, Київ оповитий містичними переказами.
«Кияни вірили, що Київ – це руїни Трої. Що в Софійському соборі знаходиться “пробка від Світового моря”, і якщо її відкрити – буде другий потоп», – ділиться Алфьоров.
Відомі й розповіді про шість височин у місті, пов’язані з окультними подіями, а також гоголівська згадка про відьом на Подолі.
Історик наголошує, що незважаючи на зміни політичної ситуації, саме Київ був і залишається серцем України.
«Україна мала кілька столиць. У часи Гетьманщини – Глухів, Батурин, під радянською окупацією – Харків. Проте саме Київ завжди був і є тим золотоверхим містом, де щомиті твориться нова історія», – підсумовує Олександр Алфьоров.
Вам також може бути цікаво:
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.