Ви дізнаєтесь:
Сьогодні складно уявити традиційну українську кухню без вареної чи смаженої картоплі. Але колись ця рослина була справжнім екзотом і навіть декоративною прикрасою палаців. Як картопля з Південної Америки потрапила в Україну та чому її спочатку називали "земляними яблуками", пояснив український історик Олександр Алфьоров у відео на YouTube.
"Батьківщина картоплі – Південна Америка. Іспанці завезли її в Іспанію, і вона вперше згадується в Європі у 1553 році", — розповідає Алфьоров.
Чому європейці спочатку не їли картоплю - що раніше робили з картоплі
Після того, як іспанці завезли картоплю з Нового Світу, її не відразу почали використовувати в їжу. В Європі XVI століття її цінували не за поживність, а за красиві квітки. Картоплю висаджували біля палаців як декоративну рослину.
"Проте ця рослина не прижилась спочатку на Європейському континенті, адже любили її за те, що вона має квітки, які висаджували в якості прикрас біля палаців", — пояснює історик.
Все змінилося у XVII столітті. Період затяжних війн і голоду змусив європейців звернути увагу на поживні властивості нової рослини. І саме тоді почалось її поступове поширення як продукту харчування.
В Україну картопля дісталась пізніше — лише в другій половині XVIII століття. І навіть тоді не одразу стала популярною. Місцеве населення довго ставилося до неї з пересторогою, вважаючи чужою та незвичною.
"У XVIII сторіччі, у другій половині, картопля прибуває в Україну. Проте земляні яблука, як її називали, не приживаються одразу", — каже Олександр Алфьоров.
Дивіться відео про те, як в народі називають картоплю:
Лише у XIX столітті картопля стала звичним продуктом на українському столі.
"У XIX сторіччі картопля набуває популярності в Україні. І, до речі, саме тоді вона стає основною стравою для українців", — зазначає історик.
Разом із поширенням картоплі з’явились і перші загрози для врожаю. Наприкінці XIX століття в Європі було зафіксовано появу колорадського жука — небезпечного шкідника картоплі, з яким боролися за допомогою мідного купоросу.
"Колорадський жук з'явився у 1860-х роках на Європейському континенті і з цього часу з ним почали боротися мідним купоросом", — додає Алфьоров.
Вам також може бути цікаво:
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.