Про що мова:
Наступає зима і на вулицях майже не видно птахів. Протягом багатьох століть європейці ламали голову над загадкою: куди ж вони все-таки зникають?
Відповідь на це запитання дає Главред з посиланням на IFL Science.
Лелеки з України також зазвичай зимують в теплих країнах Африки. Ба більше, орнітолог також пояснив, чому вони збиваються у зграї.
Ширились різноманітні наукові теорії, розгадки змінювали одна одну, але істину вдалося знайти лише завдяки несподіваному випадку. І допоміг у цьому лелека.
Ще з часів Арістотеля вважалося, що птахи впадають у зимову сплячку. Інші припущення виглядали ще дивніше: горихвістки, за уявленнями вчених, перетворювалися на малинівок, а кропив'янки — на дроздів.
Англійський вчений XVII століття Чарльз Мортон висунув ще більш фантастичну теорію — він припускав, що птахи зимують зовсім не на нашій планеті, а відлітають на Місяць! За його розрахунками, для подорожі туди птахам довелося б летіти 60 днів зі швидкістю 201 км/год.
Не менш дивним було припущення Плінія Старшого, який вважав, що журавлі летять на південь. А головною метою такої далекої подорожі було боротися з місцевими племенами на інших континентах.
Європейці довго залишалися в полоні таких фантазій, аж доки несподіваний доказ буквально впав із неба у вигляді крилатої підказки.
У 1822 році біля німецького села Клюц було знайдено білого лелеку зі списом, що застряг у його шиї. Спис був виготовлений з африканського дерева, що підтвердило: птах подолав 3200 кілометрів до Африки, а потім повернувся назад до Німеччини.
Цей випадок став ключовим доказом міграції птахів на великі відстані.
Надалі було знайдено ще кількох "лелек-стріл" із подібними списами, які підтвердили теорію міграції й розвінчали фантастичні ідеї про перетворення птахів на інші види чи їхні польоти на Місяць.
Більше цікавих новин:
В Україні багато прикмет про погоду, пов'язаних із білим лелекою. Він приносить тепло і забирає його назад до вирію, пише Вікіпедія.