Чай - один із найпопулярніших напоїв у світі, який багато людей п'ють щодня. Але чи знайомий нам етикет чаювання? Як правильно пити і подавати чай за столом, розповіла експертка в питаннях етикету Наталія Миронюк.
До слова, пити краще якісний чай. Якщо ви не знаєте, як визначити, чи хороший він, читайте матеріал: Додають не лише фарбу: як відрізнити якісний чай від підробки - простий метод.
Кожен мішечок чаю гостям подається обов'язково упакованим у пакетик. Це простий і швидкий спосіб.
Куди подіти використаний пакетик після того, як ви заварили чай? Кладіть його на блюдце поруч зі своєю чашкою або на окрему тарілочку.
Неправильно залишати пакетик у чашці та вичавлювати з нього вологу до останньої крапельки.
Кожен сорт чаю заварюють в окремому чайнику-заварнику.
Згідно з англійським етикетом, чай заливають гарячою водою, а не окропом. Настоюють його при гостях.
Чаюванням керує той, хто заварює чай. Спочатку він розливає чай гостям, потім - собі. Робити це потрібно за годинниковою стрілкою.
Чай у чашки наливають не до самого краю - прийнято залишати від краю приблизно 1,5 - 2 см.
Після того, як чай розлили, гостям пропонують цукор, лимон, молоко тощо.
Гості самі кладуть цукор і лимон і самі наливають молоко. Усі добавки кладуть до моменту, коли буде зроблено перший ковток.
Цукор із цукорниці кладуть у чашку або своєю чистою чайною ложкою, або спеціальною ложечкою, яку подають у комплекті з цукорницею.
Якщо ви використовуєте загальну ложку з цукорниці - намагайтеся не замочити її чаєм. Насипайте цукор, не торкаючись ложкою рідини.
В англійській традиції пропонують у порцелянову чашку налити спочатку тепле молоко, а потім гарячий чай. Так робили здавна, бо цінували дорогий посуд, щоб не тріснув. У принципі, якщо ви зробите навпаки, це не буде помилкою.
Цукор у чай додають після молока.
Варто враховувати, що молоко не поєднується з бергамотом, зеленим чаєм і лимоном.
Розмішувати цукор у чашці потрібно безшумно.
Оскільки більшість людей звикла розмішувати цукор круговими рухами ложки, через це в чашці утворюється справжня "воронка". Щоб чай не розлився, можна використати англійський метод розмішування цукру.
Англійці розмішують цукор не круговими рухами, а рухами "вгору-вниз". Якщо уявити, що чашка - це циферблат, ложка здійснює рухи "12-6-12-6".
Чай не прийнято розмішувати довго - п'ять-шість рухів, не більше.
Після того, як у чашку насипали цукор, спеціальною виделочкою із загальної тарілки беремо скибочку лимона і додаємо в чай. Своєю ложечкою злегка вичавлюємо сік.
Лимон можна залишити в чашці, а можна викласти на своє блюдце. Згідно з етикетом, не слід з'їдати цю скибочку лимона.
Що робити не можна:
Чашку тримають тією рукою, якою зручніше, залежно від того, правша людина чи лівша.
Вказівний палець має опинитися в ручці, великий палець - над ручкою, а середній - під ручкою чашки (він і буде опорою).
Існує уявлення, що аристократи відстовбурчують мізинець, коли п'ють чай. Така традиція з'явилася за часів Середньовіччя. У той час їжу їли руками, і мізинці витягували, щоб залишати їх чистими і вмочати в спеції. Але в наш час сьогодні відстовбурчування мізинця вважається грубим і непристойним.
Наталя Миронюк - засновниця школи етикету для дорослих і дітей, методист Личаківського будинку дитячої та юнацької творчості у місті Львів.
Була редактором, режисером і ведучою на телебаченні.
Дивіться відео - Як пити чай за правилами етикету:
Якщо вам цікаво знати, як правильно користуватися сумкою, читайте матеріал: Куди ставити сумку за етикетом у ресторані - на стіл, на підлогу або за спиною.
Вам також може бути цікаво: