Половина Росії збіжиться грабувати Москву: Загородний – про те, як Україна наближає смерть РФ

Половина Росії збіжиться грабувати Москву, якщо Україна організує енергетичний колапс столиці РФ – Загородній / Колаж: Главред

Хороших сценаріїв для РФ зараз немає, велике питання – як вона переживе зиму, адже Україна може органіизувати енергетичний колапс Москви, зазначив Загородній.

Президент США Дональд Трамп дедалі частіше робить позитивні для України заяви. Його слова про те, що наша країна здатна не тільки повернути всі свої території, а й піти далі, стали несподіваними. Навіть наш президент Володимир Зеленський зізнався, що був здивований такою заявою Трампа. Утім, мова не тільки про це. Адже президент США, виступаючи на Генасамблеї ООН, також пригрозив Росії запровадити "потужні тарифи", якщо вона не зробить кроків для завершення війни. А раніше заявив про необхідність ще більше знизити ціни на нафту і закликав європейські країни повністю відмовитися від російських енергоресурсів.

Політичний та економічний експерт Тарас Загородній в інтерв'ю Главреду розповів, чому саме за Трампа реально повернути кордони 1991 року, чим для Росії загрожуватиме енергетичний колапс Москви, який може організувати Україна, коли українські удари по російських НПЗ та інших об'єктах енергетики стануть критичними для РФ, а також чому для Росії зараз немає хороших сценаріїв.

Як ви оцінюєте значення слів Трампа, які здивували навіть Зеленського, про те, що Україна зможе повернути всі свої території і навіть піти далі? Чому Трамп раптом заговорив про це?

Коли Зеленський щось говорить, це дипломатія. Він і підводив Трампа до того, що Україна має повернутися до кордонів 1991 року, коли торгувався з ним про рідкісноземельні метали, коли давав наказ сбушникам знищувати стратегічну авіацію Російської Федерації та дозволив "мочити" російські нафтопереробні заводи. Упевнений, що рано чи пізно Зеленський сказав би росіянам, щоб збирали лахи і йшли на кордони 1991 року. Він просто чекав моменту, а Трамп його випередив.

Саме за Трампа в України є шанс повернутися до кордонів 1991 року, переконаний Загородній / Фото: Офіс президента України

Усе це тісно пов'язано з питанням нафти і газу. Україна почала знищувати нафтогазову галузь Російської Федерації. Трампу, загалом байдуже, чи є в Росії нафтянка, але він однозначно зацікавлений у захопленні ринку Європи, чим він системно й займається. А що таке Росія без експорту нафти і газу до Європи? Так Росії чисто фізично не існує, адже з 60-х років вона трималася за рахунок експорту енергоресурсів саме в Європу.

Мене абсолютно не здивувало те, що Трамп заговорив про повернення Україною всіх її територій. Я завжди наголошував, що саме за Трампа наша країна має шанс повернутися до кордонів 1991 року. Але при цьому ми самі повинні виробляти більше зброї і більше бити по території Росії. Це дозволить обвалити російський тил, ось що для нас важливо.

Наскільки на Трампа вплинули останні дії Росії: репетиція завдання ядерного удару на навчаннях "Захід-2025", провокації із вторгненням російських безпілотників і винищувачів у повітряний простір країн Європи, які зараз почастішали, тощо? Чи могло все це підштовхнути Трампа до подібних заяв?

Фундаментальним моментом все одно залишаються нафта і газ.

Росіяни почали вимагати від Європи зняття санкцій, щоб Росія могла, як раніше, продавати європейцям свої енергоресурси. Американці ж виходять із принципу "цю корову доїти будемо ми", а тому сказали Росії, що з цією їхньою вимогою нічого не вийде. А для Російської Федерації важливо саме це. Росія валиться без можливості, як раніше, продавати Європі свої нафту і газ. Це ключовий момент.

Росія валиться без можливості, як раніше, продавати Європі свої нафту і газ, наголосив Загородній / Фото: kremlin.ru

Далі – за сукупністю обставин.

Україна продемонструвала силу, коли СБУ провела операцію "Павутина" і знищила третину російських стратегічних бомбардувальників. Після цього навіть американські військові почали говорити, що наша країна може перемогти.

Потім в Україну приїжджав Кіт Келлог. Крім того, що Келлог забезпечував нам ППО, він проводив глибоку інспекцію, аудит того, що відбувається в нашій країні. Він зустрічався з військовими, дивився на продукцію ВПК, спілкувався з розвідкою, вивчав настрої тощо. Висновок було зроблено такий: зібралися суворі пацани, вони будуть бити, тому Штатам потрібно робити ставку на переможців, інакше буде собі дорожче поводитися по-іншому. Іншими словами, Україна демонструє силу, і США вирішили, що краще приєднатися до сильних.

На Трампа тиснуть свої ж, республіканці. Зверніть увагу, що республіканці ожили після заяви Трампа про повернення України до кордонів 1991 року. Рейганівська частина Республіканської партії США це палко підтримала і нагадала, що вони давно говорили, що Росію потрібно "мочити в сортирі". На Трампа тиснуть вибори до Конгресу США, що наближаються, і йому потрібна якась перемога. Водночас на нього тисне купа скандалів. Утім, Трамп виконав чимало того, що обіцяв на виборах: він обіцяв, що не платитиме за війну, і зробив це, він обіцяв, що не даватиме зброю безкоштовно, і зробив так, що тепер європейці купують її у Штатів для України, тепер це чистий бізнес. Додатково до всього цього Трампу потрібна якась перемога, щоб він виглядав крутим пацаном.

Крім того, Трамп і його команда отримують дедалі більше підтверджень того, що Росія – це сателіт Китаю, і відірвати її вже неможливо.

Плюс Україна добиває російську економіку до такого стану, що тепер не зрозуміло, що з усім цим робити. Адже США не контролюють застосування тієї зброї, яку ми виробляємо.

Якщо, як ви кажете, повернення до кордонів 1991 року можливе за Трампа, а Трамп буде при владі до 2029-го, то, виходить, що Україна може повернути всі свої території вже в найближчі чотири роки?

Так, це можна зробити в найближчі чотири роки. Повторюся, все впирається в нафту і газ. Адже американці нам ні слова не кажуть з приводу того, що ми знищуємо нафтогазову інфраструктуру Російської Федерації. А без нафти на Росію просто чекає смерть.

Але при цьому Келлог стверджує, що Україні доведеться визнати окуповані території, а повернути вона їх зможе тільки в довгостроковій перспективі, тому він закликає грати в довгу.

Усе це дипломатичні ігри. Коли у Росії не буде експорту нафти, це питання відпаде як ідіотське. Якщо вже на даному етапі росіян дуже турбує питання, чому немає бензину, чому все дорожчає, то незабаром їм взагалі може стати не до окупованих територій.

Заяви – це таке, говорильня. Потрібно дивитися на дії. А тут Україна демонструє силу, власну зброю і здатність захищатися. За таких умов усе, про що говорив Келлог, залишиться просто припущенням, словами.

Які рішення і дії з боку Трампа і США можливі щодо України та Росії найближчим часом? Чи будуть введені ті "потужні тарифи", якими Трамп пригрозив Росії на Генасамблеї ООН?

Дуже висока ймовірність, що до нового року щось буде. Трамп зараз займається "биттям морд" європейцям, щоб вони припинили купувати російські нафту і газ. А це набагато важливіше, ніж будь-які санкції. Тому що санкції Росія може обійти і вибудувала вже цілу інфраструктуру з їхнього обходу. А ось коли просто не купуватимуть російські нафту і газ, це серйозно. І Трамп зараз системно "стукає по голові" європейцям, і абсолютно правильно робить.

Трамп зараз займається "биттям морд" європейцям, щоб вони припинили купувати російські нафту і газ, зазначив Загородній / Фото: ua.depositphotos.com

Однак європейці вже заявили, що відмовитися від російських енергоресурсів зможуть лише до 2027 року.

Брешуть. 2022-го, за рік, вони на 70% скоротили імпорт російських газу і нафти, причому тоді ще були живими трубопроводи. А все те, що везеться морем, тобто постачання скрапленого газу, вони не можуть зупинити? Це брехня.

Коли ви говорите, що "до нового року щось буде", що ви маєте на увазі?

На Трампа тиснуть вибори в Конгрес і внутрішній порядок денний. До того ж ще не відомо, в якому форматі тривають переговори американців з китайцями, і до чого вони дійдуть. Адже Росія продає дешеву нафту Китаю, який на цьому непогано заробляє, виробляючи більш конкурентоспроможні товари. Звісно, США не подобається, що у Китаю під боком є "резервуар з нафтою", який Штати не контролюють, тому що нафта йде по землі.

Тому США напевно щось зроблять до нового року. Трамп зробив занадто багато заяв, занадто вклався в цю історію особисто, тому йому потрібен якийсь результат. Тим більше, на Трампа тиснуть його виборці, які хочуть бачити в ньому "крутого перця" і ковбоя. А поки що дії Трампа щодо Путіна не дають йому змоги виглядати "крутим перцем" і ковбоєм.

Трамп раніше заявляв, що ключ до завершення війни – це зниження цін на нафту. Наскільки ймовірне зниження цін на нафту, і наскільки радикальним воно може бути?

Ціна на нафту залежить від виробників нафти, від ОПЕК. Разом із тим, залежить вона і від інших факторів. Зокрема, чи почнеться та рецесія, яку запустив Трамп, тому що своїми тарифними війнами він фактично запускає економічну кризу. А економічна криза – це автоматичне падіння цін на нафту.

Крім того, невідомо, як закінчиться історія з Венесуелою. Адже американці зараз активно пресують Венесуелу, щоб вона або допустила більше американських компаній, щоб вони качали нафту, або Штати спробують взагалі взяти під контроль Венесуелу.

Тож є дуже багато чинників, які здатні призвести до зниження цін на нафту.

Однак Трампу потрібні низькі ціни на нафту навіть не стільки через Росію, а скільки через реіндустріалізацію США.

Взагалі, нас не повинна цікавити ціна на нафту. Нас має цікавити відсутність у Росії можливостей експортувати нафту в принципі. Тому ми повинні перебивати російські нафтопроводи, термінали тощо. У цьому випадку буде абсолютно неважливо, яка ціна на нафту, адже росіяни просто не зможуть її продавати.

Якщо ж говорити про можливе зниження цін на нафту без прив'язки до нашої ситуації, то я думаю, що за нинішніх тенденцій нафта подешевшає ще на 5 доларів.

Щось ми контролюємо, щось ні. Ми не контролюємо, що скаже Трамп або що зробить Саудівська Аравія, але ми контролюємо наші ракети і дрони, які летять по російських НПЗ і нафтопроводах.

За словами Загороднього, Україну мають цікавити не ціни на нафту, а відсутність у РФ можливості її експортувати / Скриншот

Динаміка наших ударів по російських НПЗ та інших об'єктах енергетичної інфраструктури РФ непогана, практично щоночі там прилітає. Якщо така динаміка збережеться, то скільки місяців чи років нам знадобиться, щоб для Росії це стало надто боляче і змусило її припинити війну?

Для Росії це вже боляче, адже там уже почалися перебої з паливом, а наближається зима, коли традиційно збільшується споживання енергії. Тож це питання місяців, коли для Росії це стане критично. Якщо в РФ зберігатиметься дефіцит палива, паливна криза посилюватиметься, додадуться перебої в експорті нафти, плюс зростання внутрішнього споживання палива через сезонний фактор, то настання критичного моменту для Росії – це перспектива не років, а місяців, до року.

Велике питання – як Росія переживе цю зиму. Адже щоб вибити РФ із війни, достатньо просто організувати енергетичний колапс Москви взимку. Якщо перебити газорозподільні мережі Москви і влаштувати енергетичний колапс за хорошого холоду, то там почнуть розгортатися дуже цікаві події. Половина Росії тоді може збігтися грабувати Москву, а це вже хороша громадянська війна. Саме на це ми повинні грати.

Якщо Україна організує енергетичний колапс Москви, Росії загрожує хороша громадянська війна, вважає Загородній / Фото: ua.depositphotos.com/

У Росії ще є якісь козирі, якісь запаси і "закрома родини", що дають їй змогу триматися і воювати?

Є ще схеми, є ще закупівлі нафти і газу. Не слід недооцінювати противника. Європейці, до речі, досі не ловлять у Балтійському морі судна, які йдуть без документів, і продовжують робити вигляд, що нічого не відбувається. Тож запаси і засіки ще є, тому що створено цілу інфраструктуру обходу санкцій.

Наше завдання – зробити так, щоб запаси Росії, які дають їй змогу воювати, різко скорочувалися. Наприклад, дефіцит бюджету РФ уже більший, ніж планувалося, у вісім разів. А що буде за підсумками року? Дефіцит бюджету в розмірі 8-10 трильйона рублів замість запланованого на рівні 1,3 трильйона? Гроші Росії взяти ніде, тому що ніхто їй не позичає – ні Захід, ні Китай.

Проте, якби не Китай, Росія б навряд чи стільки протрималася, ведучи війну, і саме завдяки Китаю вона обходить багато санкцій. На ваш погляд, як далі можуть вибудовуватися відносини США і Китаю, чи буде ескалація в їхніх торговельних війнах, чи знайдуть компроміс? І яке місце Вашингтон і Пекін відводитимуть Росії?

Китай готується до війни, і США про це знають. Компроміс неможливий, тому що Китай скочується в кризу перевиробництва. Адже Штати в останні півроку системно знищують його ринки збуту, змушуючи всі країни, які раніше співпрацювали з Китаєм, перейти в орбіту США. Криза перевиробництва – це внутрішня нестабільність. А внутрішню нестабільність потрібно вихлюпувати на зовнішній контур.

Те, що відбувається зараз, нагадує ситуацію перед Першою світовою війною, коли країнам, які претендують на щось, були потрібні ринки збуту. Зараз те ж саме відбувається, тільки у великих масштабах.

Китай готується до війни, і США про це знають, вважає Загородній / Колаж: Главред, фото: ua.depositphotos.com

США і Китай готуються саме до гарячої війни, не до торгової?

Так.

За Тайвань?

Не тільки, є ще й Філіппіни. Та багато чого це може стосуватися. Тайвань, до речі, може бути в останню чергу, але за нього точно буде війна. А от щодо Філіппін ще поки що питання.

Яку роль США і Китай відводять при цьому Росії?

Хороших сценаріїв для Росії зараз немає. Китаю цілісна Росія не потрібна. Якщо європейці поставлять питання руба перед китайцями, вони можуть піти на дезінтеграцію Росії, тому що нафту і газ можна качати і без Москви.

Питання руба про що?

Про те, що Росія Європі не потрібна в її нинішньому вигляді, адже вона "компостує мозок" останні 400 років. При цьому зовсім необов'язково, що Європа закриє свої ринки для китайських товарів, хоча американці домагаються цього від європейських країн. Швидше за все, на якісь поступки американцям Європа повинна буде піти.

Якщо європейці скажуть Китаю, щоб він якось вирішував питання з Росією (як саме – їм байдуже), інакше Європа підвищить тарифи для китайських товарів, як закликають Штати, тоді китайці можуть дійти до світлої думки про те, що Росія їм взагалі-то не потрібна.

Хороших сценаріїв для Росії зараз немає, Китаю цілісна Росія не потрібна, наголосив Загородній / Колаж: Главред

Виходить, що світ на порозі чергової війни.

Третя світова вже йде, і війна Росії та України – частина цієї війни. Просто про це ще не написали історики. На Європу наша війна навряд чи перекинеться, тому що зараз основний епіцентр поділу і суперечок буде в Азії.

Про персону: Тарас Загородній

Тарас Загородній (народився 7 лютого 1979 року в м. Миколаїв) – політтехнолог, блогер, політичний та економічний експерт. Понад 20 років займається політичним консалтингом, брав участь у виборчих кампаніях як політтехнолог, веде блоги в українських ЗМІ та є частим гостем політичних ток-шоу.

Новини заразКонтакти