Скакатиме напруга, але є шанс уникнути відключень: Олександр Харченко - про літо 2025

Українців влітку очікують перепади напруги в системі від 210 до 260 В - Харченко / Колаж Главред

Загалом ситуація в енергосистемі досить стабільна, щоб пройти літо з урахуванням графіків планових ремонтів, вважає експерт.

Літо 2025 року для української енергосистеми, зважаючи на постійні російські обстріли, знову буде непростим. В інтервʼю Главреду директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, чи вдасться забезпечити стабільну напругу в умовах літнього пікового споживання та що можуть зробити споживачі для захисту своєї техніки від перепадів напруги, а також чи будуть в Україні відключення електроенергії влітку.

НКРЕКП ухвалив постанову щодо переходу на стандартну номінальну напругу 230 В замість 220 Вз 1 липня. Фактично, чи можемо ми зараз, з огляду на ситуацію в енергетиці та останні обстріли, забезпечити цю стабільну напругу?

Ситуація така, що можна визначити будь-яку номінальну напругу, але в реальності результат буде однаковим. Оскільки мережі сильно постраждали — і через атаки, і через аварійні відключення, і через деградацію обладнання від обох цих чинників — наразі саме в розподільчих мережах проблеми зустрічаються доволі часто, особливо у прифронтових зонах.

Тому з одного боку це практично нічого не змінює ні для споживачів, ні для енергосистеми — великих змін не відбувається. А з іншого — треба розуміти, що через загальний стан мереж витримувати як 220 В, так і 230 В зараз досить складно.

Улітку, із підвищенням споживання через спеку, як сильно просідатиме напруга, і які наслідки це може мати для споживачів?

Тут важливо розуміти: частота, напруга і сила струму залежать від синхронізації в загальнонаціональній мережі генерації й пов’язаних з цим процесів, а також від стану розподільчих мереж у конкретному районі.

Якщо у вашому районі старі будинки, погана проводка, старі трансформатори, зношене обладнання, — у результаті у вас може скакати напруга від 210 В до 260 В за певних умов. Це відбуватиметься незалежно від загальної ситуації в енергосистемі.

А ще можуть бути великі споживачі з різкими коливаннями споживання, що впливає на сусідню мережу. Або, наприклад, сонячна електростанція: коли заходить чи виходить хмара, станція різко змінює обсяг виробленої електроенергії, що теж викликає стрибки напруги. Поки ці стрибки компенсуються, проходять секунди, і для побутової техніки це вкрай неприємні режими роботи. Уникнути цього можна буде тільки тоді, коли практично на кожній сонячній станції будуть встановлені достатні батарейні комплекси. Тому так, ситуація в мережах складна. Перепади напруги, особливо в окремих районах електричних мереж, відбуваються і будуть відбуватися.

А чи може споживач якимось чином мінімізувати ці наслідки для себе, у межах квартири або будинку?

Може. Є така річ, як стабілізатор напруги. Він чудово захищає вашу локальну мережу від перепадів. Таке обладнання не є надто дорогим чи ексклюзивним, його цілком реально встановити й використовувати у звичайній квартирі чи будинку.

Народні депутати раніше повідомляли про те, що влітку частина енергоблоків може, як і минулого літа, піти на ремонт. Відповідно, які ваші прогнози щодо можливих відключень через це? І наскільки ми зможемо покрити потреби у споживанні, якщо попит залишиться на тому ж рівні?

Енергоблоки атомних станцій, як і теплових, регулярно йдуть у ремонт. Є затверджений графік ремонтів: щороку під час міжопалювального періоду обов’язково проводиться профілактика та планове обслуговування. Тож цього року, безумовно, ремонтні роботи також відбуватимуться. Я радий, що наші народні депутати тепер знають, що це щорічна й цілком планова подія.

Щодо можливих проблем: ми наразі перебуваємо в набагато кращому стані, ніж минулого року — і з точки зору генераційних потужностей, і з точки зору готовності до літнього періоду. Чесно кажучи, суттєвих обмежень таких, які були торік, я не очікую.

Передбачити результати російських обстрілів, зрозуміло, ніхто не може. Але якщо уявити, що ми будемо проходити літо у поточному стані енергосистеми, то серйозних обмежень я не передбачаю. Звісно, можливі різні варіанти: атаки, технічні аварії — усе може трапитися. Але загалом зараз ситуація в енергосистемі досить стабільна, щоб пройти літо з урахуванням графіків планових ремонтів.

Хто такий Олександр Харченко

Директор Центру досліджень енергетики. Експерт з питань енергетики. Публікує аналізи та прогнози розвитку ситуації в енергетичній сфері в ряді провідних ЗМІ України.

Новини заразКонтакти