Які Спаси бувають у серпні і в якій вони йдуть черговості? Коли перший Спас Маковей у 2020 році? Якого числа буде Яблучний Спас 2020? А коли Горіховий Спас? Чому їх так назвали, коли й як відзначають – Главред дізнався найважливіше про три улюблені в народі церковні свята в серпні.
До речі, походжень назви у свят – Спаси – два: по-перше, на ім'я нашого Спасителя, по-друге, від слів "рятуватися/запасатися" (тобто робити запаси і тим самим рятуватися від голоду взимку).
Спаси Яблучний, Медовий і Горіховий 2020 відзначаються на честь збору першого врожаю.
Ще наші прабабусі та прадідусі ходили до церкви святити яблука, мед і горіхи. Втім, не тільки їх. Кожен Спас – як намистинка в намисто: на наступний Спас можна нести святити ті дари природи, що традиційно носять і на попередній. Просто цей список поступово поповнюється.
І всі три збігаються з великими церковними святами:
Всі три свята – дуже великі церковні свята в православ'ї.
Читати такожВихідні в серпні: скільки днів дадуть погуляти на День незалежності України
Перший Спас – це Медовий Спас – в 2020 році він відзначається в п'ятницю: це завжди 14 серпня.
З цього дня починають збирати мед нового врожаю.
Що святять у церкві на Маковія? Крім меду несуть до церкви мак і освячують воду. Звідси і додаткові назви – Маковій або Мокрий Спас.
Також у храм несуть букет на Маковія, до складу якого входять лікувальні трави (від полину до м'яти і, звичайно ж, головки маку).
Читайте такожКоли Медовий Спас 2020 – традиції, склад букета і заборони
Читайте такожЯк святкувати Яблучний Спас - традиції й найкращі рецептиМіж двома першими Спасами перерва зовсім невелика: наступний, Великий Спас, який у народі частіше називають Яблучний Спас – відзначають вже 19 серпня. В цьому році це середа.
Що святять у церкві на Яблучний Спас? Всілякі фрукти, що вже достигли в саду – від яблук і груш до винограду.
Це свято знаменує проводи літа, починається поворот до осені.
Читати такожВчені виявили підступну небезпеку медуЗавершує все третій Спас. Це Малий Спас, у якого в народі багато назв: Горіховий Спас, Хлібний Спас – найвідоміші. Але є ще й такі назви як Спас на полотні, Полотняний і Холодний. Він святкується 29 серпня (в цьому році це субота).
Що святять у церкві на Горіховий Спас? У храм несуть горіхи і хліб із борошна нового врожаю (на честь завершення жнив), горіхове листя і гілки (для настоянок, наприклад) і все, що прийнято святити в попередні Спаси (мед, яблука та інші округлі фрукти).
Заодно це традиційний час для ярмарків, особливо текстильних. Звідси і назва – Спас на полотнах.