Перша половина зими в Україні наповнена безліччю традиційних свят, які відзначаються вже роками і навіть століттями. Одним із завершальних "новорічних" свят вважається Старий Новий рік. Відзначають це народне свято з 13 на 14 січня, проте 13 січня відзначається також Маланка або Щедрий вечір.Про традиції та історію цього свята читайте далі.
Згідно з давніми переказами наших предків, свято Маланки прийшло до нас ще з дохристиянської епохи. Історія свідчить, що дочка матері богів Лади була замкнена в підземному царстві Змієм. Врятована Маланка була завдяки богатирю Василю, який надалі на ній одружився. Також 13 січня за християнським календарем вшановують пам'ять преподобної Меланії. В даний час дохристиянські традиції і християнські обряди об'єднали в одне свято – свято Маланки, Щедрий вечір.
Маланка свято незвичайне, воно традиційно наповнене цілим театральним дійством, яке в народі організовувала молодь.
З давніх-давен існувала традиція надягати костюми персонажів з фольклору і співати щедрівки. Найголовнішими персонажами були:
Таким складом театралізоване дійство переміщалося від хати до хати з щедрівками.
Після щедрування, дівчата традиційно відправлялися і роблять так донині гадати на судженого. Ворожіння можна проводити як на самоті так і цілими групами.
Щедрий вечір - це останній день у році за старим стилем. Так як пост до цього дня вже закінчився, головне завдання господинь – щедро накрити святковий стіл.
Як правило, в меню на Щедрий вечір повинні бути:
У Щедрий вечір за сімейним столом збирається вся сім'я і близькі друзі сім'ї, як правило – святкування триває до самого ранку.