Водохреща 2021 - прикмети, традиції і заборони свята

Хрещення-2021 - як відзначати і що не можна робити в свято 19 січня / media.elitsy.ru

У свято 19 січня православні дотримуються низки традицій, стежать за прикметами, святять воду, а найсміливіші – навіть лізуть купатися на Хрещення в ополонку.

19 січня - велике свято, що символізує новий початок і духовне очищення. Це Водохреща-2021.

Святкувати його починають ще з вечора 18 січня – у Водохресний святвечір. Весь день постяться, прибирають будинок, щоб Хрещення Господнє зустріти у чистій оселі, на підвіконні залишають воду в скляній тарі («щоб Ангел вночі своїм крилом освятив»).

Як вітати зі святом – красиві привітання з Водохрещем своїми словами в прозі, у віршах короткі, смс і безкоштовні листівки – читайте в нашому матеріалі Душевні привітання з Хрещенням своїми словами і безкоштовні картинки.

Читати такожКрасиві привітання з Днем чоловіка 2021 – листівки та побажання на 19 січня

Історія свята

За легендою, Христос до 30 років прожив як звичайна людина в будинку своїх земних батьків: разом з вітчимом Йосипом тесляв, вів тихий скромний спосіб життя.

Читати такожКалендар хрещення дитини 2021: коли можна і коли не можна хрестити дитинуКоли прийшла його година явити себе як Спасителя людського, Ісус відправився на річку Йордан для прийняття хрещення. Справа в тому, що в ті часи людей хрестили вже в дорослому віці – коли вони вже самі свідомо приймали віру, розуміли і шанували всі канони.

Ще одна назва свята 19 січня – Богоявлення. Таку назву воно отримало за те, що під час обряду хрещення на Спасителя у вигляді білого голуба зійшов Святий Дух, а небесний голос Бога-Отця проголосив Христа Сином Божим.

Обряд хрещення Христа здійснив Іоанн Предтеча, за що й отримав прізвисько Іоанн Хреститель. Його свято, за церковною традицією, відзначається слідом за Хрещенням Господнім: 20 січня православні святкують День Іоанна Хрестителя (Собор Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна).

Водохреща - традиції

У ніч з 18 січня на 19-е число прийнято загадувати найзаповітніше бажання. А найвідчайдушніші - ворожать на судженого і свою долю. Детальніше читайте в нашому матеріалі Вечір на судженого: як безпечно гадати в Водохресний святвечір.

Після хрещення сезон святочних ворожінь і колядувань завершується. З дому прибирають новорічну ялинку та інші атрибути свята.

Вже з вечора 18-го числа можна сміливо рушати до церкви за святою водою: чин освячення води починають проводити після заходу сонця, всю ніч у церквах триває всенічне бдіння, а з ранку 19-го числа проводять ще одне освячення води.

Молитва на освячення води в Хрещення

Боже Великоіменитий, творяй чудеса, імже несть числа! Прийди до присутніх рабом Твоїм, Владико: після Духа Твого Святого й освяти воду оцю, і даждь їй благодать спасіння і благословення Иорданово; сотвори ю джерело нетління, освячення дар, гріхом дозвіл, недугою зцілення, бісом погибель, противним силам неприступну, ангельския фортеці исполнену: яко да вси почерпающии ю і приемлющии від нея мають на очищення душі і тіла, на зцілення шкодою, у зміну страстем, на відпущення гріхів, у отгнание усякого зла, на окроплення і освячення домів, і на всяку користь подобну. І аще що в домех, або на місці правовірно живуть ця вода окропить, та отимет всяку нечистоту, нехай позбавить від усякого шкоди, нижче тамо да водворяется дух згубний, нижче повітря шкодуй, та відбіжить всяке мріяння і навіт криющагося ворога, і аще щось є, еже або здоров'я живуть заздрить, або спокою, окропленням ця води нехай відіб'ється, яко так благословися і прославитися пречесне і чудове ім'я твоє, батька і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Купання на Водохреща

Важлива традиція на Водохреща - купання в ополонці. За аналогією з річкою, в якій хрестився Христос, ополонку у вигляді хреста називають йордан (йордань). Навіть привітання з Водохрещем часто називають віншування з Йорданом.

Занурюватися в неї прийнято лише після освячення води. При цьому священики нагадують, що без щирого покаяння, молитви і завчасного причастя – ні про яке «змивання» гріхів не може йти й мови. Це просто пірнання в ополонку. Детальніше читайте в наших матеріалах Чи варто занурюватися в ополонку на Водохреща: в ПЦУ дали відповідь та Купання в ополонці на Водохреща небезпечне: лікар назвав причину.

Особливістю Хрещення-2021 в Україні стали люті водохресні морози, тому цього року навіть священики рекомендують занурюватися у воду на це свято осмислено й обережно.

Де можна пірнути в ополонку на Водохреща в Києві:

Що треба говорити на Водохреща

Вітання на свято у православних звучить так: Христос хрещається!В ріці Йордані!

Пірнати в йордань потрібно після того, як три рази перехрестишся, зі словами: "В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа". Занурюватися також треба тричі.

Хрещення Господнє - що не можна робити

Хрещення Господнє - прикмети

Сонячна погода на Водохреща обіцяє ще кілька тижнів такої ж пригожої погоди, а ось похмура і дощова – мокру погоду як мінімум до кінця місяця. Заметіль була знаком того, що холодна погода затримається до квітня.

Новини заразКонтакти