Теплий Олексій – улюблене свято багатьох наших бабусь і дідусів, яке святкується 30 березня.
Багато з них досі чекають, коли Теплий Олексій 2022 підкаже їм, якою буде погода на Великдень в 2022 році. Адже, за прикметою, яка погода на Теплого Олексія – така само і буде на Воскресіння Господнє.
Але крім погодних є ще прикмети на Теплого Олексія для дівчат, для рибалок, мисливців та молодих батьків.
Главред розібрався, що за свято Теплий Олексій – що не можна робити в цей день, а що потрібно і кому.
Олексій, чоловік Божий – про що моляться йому? В першу чергу про зміцнення смирення і віри, про зцілення (особливо при хворобах очей, алкоголізмі та наркоманії, при будь-яких психічних розладах).
Можна. У старовину на Теплого Олексія працювали навіть більше звичайного: готували городній і садовий інвентар, діставали з льохів картоплю для посадки (щоб загартувалась), плели риболовецькі сітки (вважалося, що така сітка вийде особливо міцною та щасливою).
Чоловіки ходили на риболовлю та полювання – за повір'ям, у цей день не можна повернутися з промислу без здобичі.
Єдина умова – закінчити всі справи потрібно неодмінно до заходу сонця.
Після заходу всією сім'єю проводжали зиму – за ситним столом і під веселу бесіду.
Якщо день святого Олексія випадає на понеділок, то неможна вирушати в далеку дорогу: подорож буде невдалою.
Триває Великий піст 2020. Тому на Теплого Олексія 2020 можна їсти
термічно необроблені продукти:
Наприклад, із цих продуктів можна приготувати салат.
Церква каже, що так – після молитви і при дотриманні посту будь-яка богоугодна праця вітається.
А ось народні прикмети не велять зустрічати свято Теплого Олексія в брудній оселі. Тобто прибирання треба зробити напередодні. А раз все чисто – то навіщо прибирати в саме свято?
Тут як і з попереднім забороною. Церква дозволяє: якщо робити це не замість походу в храм або – за карантину – хоча б молитви вдома, а вже після того, як людина подбала про свою душу.
А ось народні прикмети наполягають, що вся домашня робота під забороною. Тому забобонним людям від рукоділля і штопання варто все-таки утриматися.
Можна і потрібно. Правда, за каноном зробити це навряд чи вийде.
Справа в тому, що прати на Теплого Олексія прийнято в талій воді: тоді, мовляв, речі стануть міцними, зносу їм не буде.
З водою на Теплого Олексія пов'язана й інша особлива прикмета для жінок.
Талою водою в цей день ще вмиваються і голову миють – щоб шкіра і волосся красивими і здоровими були.
До речі, на Олексія Теплого починають збирати березовий сік. А протирання осбличчя березовим льодом допомагає позбутися почервоніння, лущення, плям та подразнень. Відтак можна замінити талу воду березовим соком. Детальніше про користь і шкоду березового соку – читайте в нашому матеріалі Чим корисний березовий сік і коли його збирати.
Відповідь така сама, як і для рукоділля: після молитви і при дотриманні посту – в'яжіть. Вірите в прикмети – відкладіть в'язання на день (щоб свою долю не заплутати, кажуть у народі).
Мінімум три речі.
Щоб вдало вийти заміж – в старовину до Дня Олексія вишивали сорочку. А саме на свято дарували її жебракові. Це вважалося вірною запорукою того, що в цьому році дівчину просватають.
Другий спосіб – видивитися лелеку. Якщо перший раз в цьому році на Теплого Олексія побачили лелеку – тоді треба швиденько впасти або присісти. І трохи почекати: незабаром і суджений постане перед дівчиною, як "лист перед травою".
Третій спосіб – просто ворожіння на Теплого Олексія. Зі старої верби ввечері треба з закритими очима, на дотик, виламати гілочку. Якщо попалася рівна та довга – вийде дівчина заміж за високого і стрункого хлопця.
Щоб не позбавити новонароджену дитину щасливої долі – молоді батьки у цей день не мають нічого віддавати/позичати з дому: ні чашку солі, ні грошей до зарплати, ні хліба – нічого.