Дослідники міжнародного проекту PHYTOME встановили, що низка речовин, які містяться у розмарину, зеленому чаю та рейнутрії японській, можуть замінити канцерогенні нітрити, які додаються до оброблених продуктів з червоної яловичини.
Згідно з результатами досліджень, опублікованих у журналі Molecular Nutrition and Food Research, було встановлено, що найбільш оптимальними замінниками нітритів можуть стати речовини, які є в розмарині, зеленому чаї і ресвератрол – екстракт рейнутрії японської Reynoutria japonica, сорної рослини, походження якої з Далекого Сходу і масово поширюється по всьому світу.
Під час дослідження вчені працювали над додаванням до виробів з ковбаси, шинки, у варене і в'ялене червоне м'ясо натуральних екстрактів різних рослин, а також їх суміші. Вони вивчали скупчення нітритів у фекаліях учасників, які в хаотичному порядку були розбиті на три групи в залежності від споживання м'яса і м'ясних продуктів:
Як з'ясували вчені, рівень нітритів у другій групі був суттєво менше, ніж у першій і приблизно таким же, як і в третій.
"Постійні побоювання щодо сильно переробленого червоного м'яса часто зосереджені на ролі нітриту та його зв'язку з раком. Проект PHYTOME вирішив цю проблему, створивши продукти з переробленого червоного м'яса, які замінюють добавки рослинними альтернативами. Наші результати показують, що використання натуральних добавок в обробленому червоному м'ясі знижує утворення в організмі утворень, пов'язаних з раком", - сказав один з авторів наукової статті Гюнтер Кунле, професор харчування і харчових наук.
Також дослідники вказують, що натуральні добавки показали певний захист навіть в тих випадках, коли в червоному м'ясі фіксувався вміст нітриту.Читати такожКому і чому не можна захоплюватися червоним м'ясом: експертка попередила про небезпеку
"Це гсвядчить про те, що натуральні добавки можна використовувати для зменшення шкоди навіть у харчових продуктах, з яких неможливо повністю виключити нітритні консерванти", - уточнив Кунле.
У процесі інтерпретації результатів вчені акцентували увагу на нітритах, які виникають в організмі через нітрати у воді. З цією метою дослідники тестували воду, що вживалася учасниками наукового експерименту.
Відомо, що метою проекту PHYTOME є створення інноваційних м'ясних продуктів, в яких нітрит харчової добавки замінюються на натуральні сполуки з фруктів і овочів. Такі біологічно активні сполуки, також відомі як фітохімічні речовини, можуть покращити здоров'я кишківника, а також знизити ризик розвитку колоректального раку.
Раніше дієтологиня Ірина Бережна заявила, що здорова людина може в безпечному режимі з'їдати від 400 до 500 грамів червоного м'яса. Тим, у кого зайва вага, високий рівень холестерину і є серцево-судинні захворювання, від червоного м'яса слід відмовитися.