Куріння сигарет шкодить майже кожному органу тіла. На щастя, будь-кому, хто хоче кинути палити, не потрібно довго чекати, щоб почати пожинати плоди - процес загоєння організму починається всього через 20 хвилин після його останньої сигарети.
"Насправді не має значення, як довго ви курите", - говорить Рашель б. Хейс, доктор філософії, доцент психіатрії та ліцензований клінічний психолог в університеті Співдружності Вірджинії, що спеціалізується на тютюновій залежності. "Тривалість куріння відіграє роль у тому, наскільки ви залежні. Але як тільки ви відмовитеся від сигарет або, тим не менш, ви отримаєте нікотин, ці переваги починають проявлятися».
Ось графік того, що відбувається, коли ви кидаєте палити:
Приблизно через 20 хвилин після останньої викурювання ваше кров'яний тиск і частота серцевих скорочень знизяться до нормального рівня.
Якщо ви продовжуєте курити, це може в кінцевому підсумку викликати високий кров'яний тиск, також зване гіпертонією, яке може привести до серцевих нападів, інсульту і серйозних пошкоджень всього тіла.
Через кілька годин периферичний кровообіг - або кровотік по всьому тілу-починає поліпшуватися.
За словами Хейза, вдихання сигаретного диму звужує кровоносні судини і обмежує приплив крові до рук і ніг, викликаючи зниження температури і чутливості. Ноги і руки можуть почати нагріватися, оскільки кровообіг поліпшується через кілька годин після припинення куріння.
Через 12 годин після останньої викурювання рівень окису вуглецю - безбарвного токсичного газу без запаху, який міститься в сигаретах - повертається до нормального рівня.
Окис вуглецю зменшує кількість кисню в кровотоці, який може досягати серця, легенів, мозку та інших життєво важливих органів. Крім того, підвищений рівень окису вуглецю в сигаретах може викликати головні болі, запаморочення і нудоту.
В цей же час починають проявлятися симптоми нікотинової відміни. До них відносяться:
Після одного дня відсутності тютюнового диму ризик серцевого нападу знижується. Це пов'язано з комбінацією поліпшеного кровообігу, пульсу і артеріального тиску, які допомагають серцю оптимально функціонувати.
Проте, напади кашлю можуть посилитися приблизно в цей час, оскільки організм працює над видаленням зайвої слизу з легенів.
Через два дні після відмови від куріння ваше нюх і смак починають поліпшуватися, оскільки нервові закінчення в носі і роті відростають заново.
Тяга і симптоми відміни посилюються в цей час у міру зниження рівня нікотину в організмі.
Через 72 години функція легенів починає поліпшуватися в міру зменшення запалення. Бронхи, структури, які пропускають повітря в легені і виходять з них, також починають розслаблятися.
Волоски теж почнуть відростати. Ці крихітні волосоподібні структури в легенях допомагають очищати дихальні шляхи, видаляючи слиз і бактерії. Хоча сигаретний дим пошкоджує і заважає їх функціонуванню, вони швидко відновлюються після того, як ви кинете палити.
Тяга до нікотину зазвичай починає зменшуватися після тижня без сигарет і продовжує зменшуватися протягом наступних тижнів. Кашель зменшиться в міру зменшення вироблення слизу і загоєння волосків.
За словами Хейса, через місяць функціонування легенів збільшується на 30%, і ви можете відчути, що легше виконувати вправи або ходити на великі відстані. Ви майже більше не відчуваєте тягу до нікотину або напади кашлю.
Ємність легенів продовжує поліпшуватися. Ви можете помітити, що у вас більше немає задишки і у вас більше енергії, говорить Хейс.
Через рік ваш ризик ішемічної хвороби серця тепер на 50% менше, ніж у курця. Колишні курці можуть помітити, що вони менше хворіють і можуть швидше боротися із застудою завдяки відросло волосках, які допомагають позбутися від інфекцій.
Ризик захворювань легенів знижується вдвічі через 10 років після того, як ви кинете палити.
Тютюновий дим згущує кров і звужує артерії, що піддає курців підвищеному ризику утворення тромбів і інсультів. Після десяти років відсутності нікотину ці ефекти змінюються, оскільки ваші артерії розширюються і заживають, а ризик інсульту також значно знижується.
Після 15 років без сигарет ваш ризик померти від серцевого нападу або серцевого нападу такий же, як і у тих, хто ніколи не курив.