Біль, викликана виразкою шлунка, може поширюватися від середини шлунка до шиї, вниз по пупку і через спину. Це дуже неприємно, але є спосіб запобігти розвитку цього стану.
Дослідження, проведене кафедрою фармакології Хамдардського університету, Індія, вивчив поширений шлунково-кишковий розлад. Огляд їх академічної літератури виявив позитивні ефекти вживання поліфенолів, що містяться в яблуках.
Було відзначено, що поліфеноли відіграють роль "у запобіганні виразковій хворобі шлунка".
"Поліфеноли мають ряд фармакологічних властивостей в області шлунково-кишкового тракту", - пояснив провідний автор дослідження.
Читати такожРак шлунка: симптоми, причини і лікування
Наприклад, вони діють як " антисекреторні, цито-Захисні та антиоксидантні агенти. Поліфеноли мають " протівояльцерогенним дією при хорошому рівні захисту шлунка».
В основному це означає, що поліфеноли допомагають захистити шлунок від розвитку виразки. Крім того,»ці фенольні сполуки можуть бути альтернативою для лікування виразки шлунка".
Хоча одним з основних лікарських засобів для лікування виразки шлунка є інгібітори протонної помпи( ІПП), вони можуть мати побічні ефекти.
«В останні роки була проведена велика робота над лікарськими травами, щоб з'ясувати їх потенційну ефективність у профілактиці або лікуванні виразкової хвороби», - пояснили дослідники.
І на сьогоднішній день споживання поліфенолів і їх противиразкові властивості "широко підтверджені".
Вони захищають шлунок, заспокоюючи вільні радикали, збільшують вироблення слизу в шлунку і зупиняють ріст бактерій Helicobacter pylori (H. pylori).
Національна служба охорони Здоров'я Великобританії повідомила, що бактерії H. pylori живуть в слизовій оболонці шлунка і можуть так її дратувати.
Ті, хто вразливий до бактерій H. pylori, більше схильні до ризику того, що шлункова кислота зашкодить їх нутрощі.
Інститут харчування Єнського університету в Німеччині заявив: "яблука є одним з найважливіших фруктових джерел поліфенольних сполук в дієті західних країн. У яблуках є п'ять основних груп поліфенольних сполук:
Продукти, багаті поліфенолами, включають фрукти, овочі, бобові, горіхи та насіння.
Зокрема, як вказує MedicineNet, потужні поліфеноли містяться в:
Овочі, багаті поліфенолами, включають:
Що стосується бобових, поліфенолами багаті:
Горіхи та насіння, які можуть допомогти запобігти та лікувати виразку шлунка, включають:
Зернові, такі як овес і жито, а також трави і спеції також є хорошими джерелами поліфенолів.
Приклади включають: корицю, кмин, базилік, петрушку, розмарин, куркуму і чебрець.