Обліпиха: унікальні переваги для здоров'я і побічні ефекти

У харчових продуктах ягоди обліпихи використовуються для приготування желе, соків, пюре і соусів. / Pixabay

У харчових продуктах ягоди обліпихи використовуються для приготування желе, соків, пюре і соусів.

Обліпиха-це рослина. Листя, квіти, насіння і плоди використовуються для виготовлення ліків.

Обліпиха використовується для лікування серцевих захворювань, шкірних захворювань, набряків (запалень) та інших станів, але немає переконливих наукових доказів, що підтверджують будь-яке з цих застосувань.

У харчових продуктах ягоди обліпихи використовуються для приготування желе, соків, пюре і соусів. У виробництві обліпиха використовується в косметиці і засобах проти старіння.

Читати такожАрахіс: користь і шкода для здоров'я

Як це працює?

Обліпиха містить вітаміни A, B1, B2, B6, C та інші активні інгредієнти. Він може мати деяку активність проти виразок шлунка і кишечника, а також при симптомах печії.

Екзема (атопічний дерматит). Ранні дослідження показують, що прийом масла з м'якоті обліпихи всередину протягом 4 місяців покращує стан при атопічний дерматит. Однак масло насіння обліпихи, що приймається всередину, не робить такого ефекту. Крім того, нанесення крему, що містить 10% або 20% обліпихи, на шкіру протягом 4 тижнів, схоже, не покращує симптоми атопічного дерматиту легкого або середнього ступеня тяжкості.

Серцеве захворювання. Дослідження, проведені в Китаї, показують, що прийом певного екстракту обліпихи тричі всередину протягом 6 тижнів знижує рівень холестерину, зменшує біль у грудях і покращує роботу серця у людей з серцевими захворюваннями.

Тривале захворювання нирок (хронічна хвороба нирок або ХХН). Ранні дослідження показують, що щоденний прийом обліпихової олії протягом 8 тижнів не допомагає видалити продукти життєдіяльності з крові і не запобігає сухість у роті у людей, що знаходяться на діалізі.

Рубцювання печінки (цироз). Ранні дослідження показують, що прийом екстракту обліпихи може знизити рівень ферментів печінки та інших хімічних речовин в крові, які вказують на проблеми з печінкою.

Застуда. Ранні дослідження показують, що вживання ягід обліпихи в замороженому пюре протягом 90 днів не запобігає застуді і не усуває симптоми швидше.

Інфекція травного тракту. Ранні дослідження показують, що вживання ягід обліпихи в замороженому пюре протягом 90 днів не запобігає інфекції травного тракту.

Сухий очей. Деякі ранні дослідження показують, що прийом всередину певного продукту з обліпихи зменшує почервоніння і печіння в очах. Використання спрею для повік, що містить обліпиху, допомагає зменшити відчуття сухості в очах.

Нетравлення шлунка (диспепсія). Ранні дослідження показують, що вживання обліпихи може допомогти регулювати апетит у дітей з функціональною диспепсією. Але обліпиха, схоже, не покращує швидкість, з якою їжа виходить зі шлунка в кишечник.

Високий рівень холестерину або інших жирів (ліпідів) в крові (гіперліпідемія). Вживання ягід або екстрактів обліпихи може знизити рівень "поганого" холестерину і підвищити рівень «хорошого» холестерину у людей з високим рівнем холестерину або ожирінням печінки, не викликаним вживанням алкоголю. Але неясно, яка доза або склад обліпихи найкраще підходять.

Підвищений артеріальний тиск. Ранні дослідження показують, що прийом обліпихи всередину на строк до 8 місяців може знизити високий кров'яний тиск так само, як і деякі препарати для зниження кров'яного тиску.

Група симптомів, що вказують на ураження нирок (нефротичний синдром). Ранні дослідження показують, що прийом обліпихи всередину на додаток до стандартного догляду допомагає зменшити набряк, поліпшити апетит і зменшити кількість білка в сечі у людей з нефротичним синдромом. Неясно, чи краще ці поліпшення за допомогою обліпихи плюс стандартний догляд, ніж те, що можна було б досягти за допомогою одного стандартного догляду.

Ожиріння. Ранні дані показують, що прийом ягід обліпихи, ягідного масла або екстракту ягід всередину не знижує масу тіла у жінок з надмірною вагою або ожирінням.

Луската, свербляча шкіра (псоріаз). Ранні дослідження показують, що використання обліпихової олії на шкірі допомагає зменшити лущення шкіри у людей з псоріазом.

Побічні ефекти та безпека

При прийомі всередину: плоди обліпихи безпечні при вживанні в їжу. Плоди обліпихи використовують в джемах, пирогах, напоях та інших продуктах. Масляний екстракт плодів і насіння обліпихи можливо безпечний при прийомі всередину протягом 90 днів. Недостатньо надійної інформації, щоб знати, чи безпечний лист обліпихи або які можуть бути побічні ефекти.

При нанесенні на шкіру: недостатньо достовірної інформації, щоб знати, чи безпечна обліпиха. У деяких людей це може викликати почервоніння або свербіж шкіри.

Особливі запобіжні заходи та попередження: Вагітність та годування груддю: недостатньо достовірної інформації, щоб знати, чи безпечно використовувати обліпиху при вагітності або годуванні груддю. Будьте обережні і уникайте використання.

Діти: обліпиха можливо безпечна при пероральному застосуванні протягом 6 тижнів у дітей віком 1-7 років.

Порушення згортання крові: обліпиха може сповільнювати згортання крові при прийомі як ліки. Є деякі побоювання, що це може збільшити ризик синців і кровотеч у людей з порушеннями згортання крові.

Низький кров'яний тиск: обліпиха може знизити кров'яний тиск при прийомі в якості ліків. Теоретично прийом обліпихи може призвести до занадто низького кров'яного тиску у людей з низьким кров'яним тиском.

Хірургія: обліпиха може уповільнити згортання крові при прийомі в якості ліків. Є побоювання, що це може викликати додаткове кровотеча під час і після операції. Припиніть вживати обліпиху як мінімум за 2 тижні до планової операції.

Обліпиха може уповільнити згортання крові. Прийом обліпихи разом з ліками, які також уповільнюють згортання крові, може збільшити ймовірність синців і кровотеч.

Дозування

Відповідна доза обліпихи залежить від декількох факторів, таких як вік користувача, стан здоров'я і ряд інших умов. В даний час недостатньо наукової інформації, щоб визначити відповідний діапазон доз для обліпихи.

Майте на увазі, що натуральні продукти не завжди безпечні, і їх дозування може мати значення. Обов'язково дотримуйтесь відповідних вказівок на етикетках продуктів і проконсультуйтеся з фармацевтом, лікарем або іншим медичним працівником перед використанням.

Новини заразКонтакти