Дослідження, опубліковані в PLOS Biology, показують, що глобальна активність мозку під час глибокого сну знижує накопичення токсинів, пов'язаних з хворобою Альцгеймера.
Він підтримує попередні результати, що вказують на те, що низькочастотні мозкові хвилі, що виникають під час фази сну з нешвидким рухом очей (NREM), можуть відігравати життєво важливу роль в очищенні мозкових відходів, пише Medical News Today.
Доктор Сяо Лю, доцент кафедри біомедичної інженерії Державного Університету Пенсільванії, керував дослідженням.
Хвороба Альцгеймера розвивається разом з підвищеним рівнем білків амілоїду-β (Aβ) і тау в головному мозку. Велике дослідження, якому довіряють, вважає, що ці речовини є основними причинами погіршення когнітивних функцій.
Читати такожНазваний теплий напій, який захищає від раку і Альцгеймера
До того часу, коли проявляються симптоми хвороби Альцгеймера, накопичення токсинів значно посилюється. Це накопичення може початися за 10-20 років до появи симптомів деменції.
Експерти вважають, що спинномозкова рідина (ЦСЖ) забирає такі відходи з мозку через глімфатичну систему, яка являє собою систему каналів в центральній нервовій системі.
Гліальні клітини, що складають значну частину загальної маси мозку, працюють з кровоносними судинами, захищаючи нейрони від фізичних і хімічних пошкоджень.
Згідно з оглядом 2021 року, порушення лімфатичного дренажу може призвести до позаклітинного накопичення продуктів життєдіяльності в головному мозку.
Це може викликати несприятливі умови в центральній нервовій системі, що ведуть до нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера.
Захисний потенціал глибокого сну
Все більше досліджень показують, що глибокий сон може допомогти мозку вимити токсини, пов'язані з хворобою Альцгеймера.
На стадії NREM повільні стійкі електричні хвилі мозку діють як очисний механізм.
У огляді 2019 року зазначається, що великі низькочастотні мозкові хвилі виникають безпосередньо перед тим, як імпульс спинномозкової рідини проникає в мозок. У дослідженні повідомляється, що ці " коливання нейронної активності підтримують консолідацію пам'яті та нейронні обчислення».
Ці потоки рідини відбуваються в значно ширшому масштабі під час глибокого відпочинку, ніж під час неспання.
Щоб дослідити це далі, доктор Лю та його колеги вивчали 118 суб'єктів з ініціативи нейровізуалізації хвороби Альцгеймера. До числа учасників увійшли " 7 [пацієнтів з хворобою Альцгеймера], 62 [пацієнтів з легкими когнітивними порушеннями], 18 пацієнтів з серйозними проблемами пам'яті [...] і 31 здорова людина з контрольної групи».
З інтервалом в 2 роки учасникам були виконані функціональні сеанси МРТ в стані спокою.
Вчені досліджували глобальну активність мозку і потік спинномозкової рідини на додаток до поведінкових даних. Вони порівнювали свої оцінки з маркерами, пов'язаними з хворобою Альцгеймера, включаючи кровотік у спинномозковій рідині, рівні Аβ та поведінку.
Учасники з більш високим ризиком хвороби Альцгеймера і ті, у кого вже розвинулося це захворювання, продемонстрували більш слабку зв'язок між активністю мозку і відтоком спинномозкової рідини.
Ця дефектна зв'язок також корелювала з більш високими рівнями Aβ і поведінковими моделями, пов'язаними з хворобою Альцгеймера, через 2 роки.
Доктор Лю сказав: "дослідження визначило зв'язок між глобальною активністю мозку в стані спокою і потоком спинномозкової рідини з патологією хвороби Альцгеймера. Це відкриття підкреслює потенційну роль низькочастотної (менше 0,1 герц) нейронної і фізіологічної динаміки стану спокою в нейродегенеративних захворюваннях, імовірно через їх залежного від сну управління потоком для вимивання мозкових токсинів ».
Зв'язок була помітно слабшою у жінок та учасників старшого віку, які мають більш високий ризик розвитку хвороби Альцгеймера.