Дифтерія: симптоми, причини та фактори ризику

Якщо її не лікувати, вона може завдати серйозної шкоди ниркам, нервовій системі і серцю/Reuters

Якщо її не лікувати, вона може завдати серйозної шкоди ниркам, нервовій системі і серцю.

Дифтерія - це серйозна бактеріальна інфекція, що вражає слизові оболонки горла і носа. Хоча дифтерія легко передається від однієї людини до іншої, її можна запобігти за допомогою вакцин.

Негайно зателефонуйте своєму лікарю, якщо вважаєте, що у вас дифтерія. Якщо її не лікувати, вона може завдати серйозної шкоди ниркам, нервовій системі і серцю. За даними клініки Мейо, це призводить до летального результату приблизно в 3 відсотках випадків.

Зміст

Що викликає дифтерію?

Тип бактерій, які називаються Corynebacterium diphtheriae, викликає дифтерію. Стан зазвичай передається при особистому контакті або при контакті з предметами, на яких є бактерії, такими як чашка або використана тканина. Ви також можете заразитися на дифтерію, якщо перебуваєте поруч з інфікованою людиною, коли вона чхає, кашляє або сякається.

Читайте такожЩеплення від кору: побічні ефекти і зв`язок з аутизмом

Навіть якщо інфікована людина не проявляє жодних ознак або симптомів дифтерії, вона все одно може передавати бактеріальну інфекцію протягом шести тижнів після первинного зараження.

Бактерії найчастіше вражають ніс і горло. Після зараження бактерії виділяють небезпечні речовини, токсини. Токсини поширюються через кровотік і часто викликають утворення густого сірого нальоту в наступних областях тіла:

У деяких випадках ці токсини можуть також зашкодити інші органи, включаючи серце, мозок і нирки. Це може привести до потенційно небезпечних для життя ускладнень, таких як:

Які фактори ризику дифтерії?

Дітей в США і Європі регулярно вакцинують від дифтерії, тому в цих місцях це захворювання зустрічається рідко. Однак дифтерія все ще досить поширена в країнах, що розвиваються, де показники імунізації низькі. У цих країнах діти у віці до 5 років і люди старше 60 років особливо схильні до ризику захворювання на дифтерію.

Люди також мають підвищений ризик зараження дифтерією, якщо вони:

Симптоми дифтерії

Ознаки дифтерії часто з'являються протягом двох-п'яти днів після зараження. Деякі люди не відчувають ніяких симптомів, в той час як інші мають легкі симптоми, схожі на симптоми застуди.

Найбільш помітний і поширений симптом дифтерії - густий сірий наліт на горлі і мигдалинах. Інші загальні симптоми включають:

По мірі прогресування інфекції можуть виникати додаткові симптоми, в тому числі:

Якщо у вас погана гігієна або ви живете в тропічній місцевості, у вас також може розвинутися шкірна дифтерія чи дифтерія шкіри. Дифтерія шкіри зазвичай викликає виразки і почервоніння в ураженій області.

Як діагностується дифтерія?

Ваш лікар, швидше за все, проведе фізичний огляд, щоб перевірити опухлі лімфатичні вузли. Вони також запитають вас про вашу історію хвороби і симптоми, які у вас були.

Ваш лікар може вирішити, що у вас дифтерія, якщо він побачить сірий наліт на вашому горлі або мигдалинах. Якщо лікареві необхідно підтвердити діагноз, він візьме зразок ураженої тканини і відправить його в лабораторію для аналізу. Посів з горла також може бути зроблений, якщо ваш лікар підозрює дифтерію шкіри.

Як лікується дифтерія?

Дифтерія - серйозне захворювання, тому лікар захоче вилікувати вас швидко і агресивно.

Першим етапом лікування є введення антитоксину. Це використовується для протидії токсину, що виробляється бактеріями. Обов'язково повідомте свого лікаря, якщо ви підозрюєте, що у вас алергія на антитоксин. Вони можуть дати вам невеликі дози антитоксину і поступово збільшувати їх кількість. Ваш лікар також призначить антибіотики, такі як еритроміцин або пеніцилін, щоб позбутися інфекції.

Під час лікування лікар може попросити вас залишитися в лікарні, щоб ви могли уникнути передачі інфекції іншим людям. Вони також можуть прописати антибіотики близьким вам людям.

Як запобігти дифтерії?

Дифтерії можна запобігти за допомогою антибіотиків і вакцин.

Вакцина від дифтерії називається DTaP. Зазвичай його вводять одноразово разом з вакцинами від коклюшу та правця. Вакцина DTaP вводиться серією з п'яти щеплень. Його видають дітям наступних вікових груп:

У рідкісних випадках у дитини може виникнути алергічна реакція на вакцину. Це може призвести до судом або кропивниці, які пізніше пройдуть.

Термін дії вакцини становить всього 10 років, тому вашій дитині буде потрібно повторна вакцинація в віці близько 12 років. Дорослим рекомендується одноразово зробити комбіновану вакцинацію проти дифтерії, правця та кашлюку. Кожні 10 років ви будете отримувати вакцину від правця і дифтерії (Td). Ці кроки можуть допомогти запобігти зараженню дифтерію у вас або вашої дитини в майбутньому.

Автор: Олена Кюпелі
Новини заразКонтакти