В Україні з березня 2020 розпочався карантин через коронавірусну інфекцію. Станом на 2 квітня, в Україні 804 підтверджених випадків зараження коронавірусом, 20 летальних і 13 тих, хто видужав. Проблема в тому, що від коронавіруса немає ліків - лікування можливо тільки симптоматичне. Багато хто боїться запалення легенів, тому що в важких випадках Covid-19 може викликати таке ускладнення. Розповідаємо, чим відрізняються коронавірус і пневмонія - симптоми, види, стадії, діагностика і лікування хвороб.
Пневмонія, або запалення легенів – гостре інфекційне вірусне захворювання, яке вражає тканину людських легенів. Пневмонія може бути летальною, але при своєчасній діагностиці більшість країн світу легко лікують її у всіх формах. Найбільша смертність від пневмонії у дітей до 5 років – 15%.Читати такожКоронавірус у дітей: названі небезпечні симптоми
Збудниками пневмонії можуть бути найбільш різні і грамнегативні умовно-патогенні віруси і бактерії, грибок. Також причиною пневмонії може стати механічне ураження легень, і ускладнення від інших хвороб.
Пневмонія передається повітряно-крапельним шляхом, через кров і лімфу, легені можуть бути вражені інфекцією від інших органів. Крім того, важливу роль відіграє стан імунітету людини і наявність інших хронічних хвороб.
За формами виділяють кілька видів запалення легенів:
позалікарняна надбана або домашня;
внутрілікарняна або нозокоміальна;
на тлі імунодефіцитних станів;
типові та атипові пневмонії.
Крім того, пневмонія має різні ступені тяжкості і локалізацію - лівостороння, правостороння, двостороння, крупозна пневмонія, прикоренева пневмонія, вогнищева пневмонія.
Під час запалення легенів порушується функціонування альвеол, і в легені набирається рідина, що погіршує функціонування легенів, скорочує постачання киснем кров. У дітей пневмонія протікає важче, і завжди швидко переходить у важку форму.
Середня і важка форма коронавіруса також провокують пневмонію, з інфільтратами на рентгенівському знімку, а також симптомом матового скла на МРТ. Вона відрізняється тим, що розвивається ГРВІ дистрес-синдром, можуть проявлятися ознаки гіпоксії, тахікардії.
Залежно від форми і ступеня запалення легенів проявляються різні симптоми. Бактеріальній та вірусній пневмонії властиві різкий початок, висока температура, лихоманка, швидкі ускладнення. Грибкова проявляється повільніше, її набагато складніше діагностувати і лікувати. Пневмонія в результаті ускладнень викликає важкі симптоми.
Серед основних "універсальних" симптомів виділяють такі:
Також при прослуховуванні лікарем можна почути хрипи, тертя плеври і тд.
Ступінь важкості пневмонії визначають за рівнем дихальної недостатності, ступеня інтоксикації, декомпенсації інших захворювань і наявності ускладнень. Читати такожКомаровський сказав, коли закінчиться карантин в УкраїніУ дітей часто симптоми швидко переходять до найбільш важких. Якщо вчасно не почати лікування, можливий розвиток ускладнень від пневмонії.
Коронавірус Covid-19 викликає сухий кашель, підвищення температури, озноб, різь в очах, задишку (31%), діарею (14%), розмите або затуманений зір (13%), відчуття стороннього тіла в оці (12%).
Пневмонія може бути початковою, гострою, затяжною або хронічною. Важкі форми запалення легень можуть бути смертельними. Пневмонія викликає важкі ускладнення.
Запалення легенів лікують відразу ж при виявленні, найчастіше після госпіталізації, щоб хворий був постійно під наглядом. Проводиться противірусна терапія; антибактеріальна терапія; підтримка дихальних функцій, оксигенація; лікування симптомів і ускладнень.
Пневмонія легко піддається лікуванню антибіотиками, підібраними відповідно до збудника.
Коронавірус не лікується нічим - поки що не було знайдено ніяких ліків. У лікарнях проводять симптоматичне лікування, респіраторну підтримку і екстракорпоральну мембранну оксигенацію.
Смертність від пневмонії невисока, головне - вчасно звернутися до лікарів і правильно діагностувати форму хвороби. Для дітей госпіталізація обов'язкова - саме вони найбільше схильні до смертельних випадків пневмонії.
На відміну від пневмонії, в більшості випадків коронавірус проходить з симптомами ГРВІ або початкової пневмонії. Але також вкрай важливо звернення до лікарів, щоб не допустити переходу коронавцруса Covid-19 в гостру важку форму.