Діалог між державою, антитютюновими організаціями і тютюновими компаніями може суттєво прискорити відмову від куріння сигарет – прогнозує Bloomberg.
Оглядач Bloomberg Джо Насера пише, що саме такий діалог є єдиним способом вирішити проблему шляхом переходу курців сигарет на менш шкідливі альтернативи, зокрема електронні сигарети. При цьому важливо не допустити підлітків до споживання цих продуктів, адже електронні сигарети хоч і є кращою альтернативою, проте не є повністю безпечними.
Автор доводить, що зараз такого діалогу не існує. Більше того, як показують нещодавні скандали в США, окремі антитютюнові організації готові навмисно або ненавмисно спотворювати наукові дослідження для отримання більш жорсткого регулювання тютюнової галузі.
Так, у лютому 2020 р. Американська асоціація серця (American Heart Association) відкликала скандальне дослідження професора медичної школи Університету Каліфорнії Стентона Гланца, результати якого стверджували, що вейпінг збільшує частоту сердцевих нападів.
Як повідомляє USA Today, причина відкликання дослідження - його недостовірність. Як показав аналіз дослідження, більша частина сердцевих нападів, які досліджувалися, сталися до того, як люди взагалі почали вживати електронні сигарети.
Показово, що на дане дослідження було витрачено 20 млн. доларів, які було сплачено досліднику від Національного інституту охорони здоров’я та Управління контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США.
"Коли приймається рішення про відкликання одного із опублікованих досліджень - як це зробив, наприклад, Журнал Американської асоціації серця у даному випадку, коли дані виявились недостовірними - це може допомогти уникнути потенційної шкоди і для науки, і для пацієнтів, запобігти даремно витраченим коштам і часу” - заявили в Національному інституті здоров’я, який брав участь у фінансуванні дослідження Стентона Гланца.
Інший скандал трапився з дослідженням, опублікованим у Журналі американської медичної асоціації США. У дослідженні заявлено, що в окремих системах нагрівання тютюну начебто присутній процес горіння і відповідно виділяються окремі речовини, характерні для тютюнового диму.
Як виявилося пізніше, у даному дослідження було використано “власноруч створене” обладнання і “скориговані” режими використання систем, які суттєво відрізнялися від режимів і обладнання, рекомендованого виробником.
Відповідно, пізніше і незалежні дослідження, і дослідження Управління контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США показали абсолютно інші результати.
Дослідження проводилися і в Україні. Зокрема, дослідження Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Академіка Л.Медведя при Міністерстві охорони здоров'я показало "менший ступінь потенційного ризику для здоров'я активних і пасивних курців при використанні систем електричного нагрівання тютюну в порівнянні з традиційними сигаретами з фільтром".
Як пише Bloomberg, сьогодні антитютюнові організації повторюють ті самі помилки, яких припустилися тютюнові компанії ще чверть століття тому. Мова йде про неготовність до діалогу і компромісу із опонентами. Доходить до того, що антитютюнові групи відмовляють в акредитації і присутності на відповідних конференціях представникам тютюнових компаній.
При тому, що в окремих аспектах - наприклад, щодо необхідності скорочення рівня паління традиційних сигарет - позиції і антитютюнових груп, і основних тютюнових компаній, які розробляють потенційно більш безпечні альтернативні тютюнові вироби, здебільшого співпадають.
Відповідно, регулювання і традиційних, і альтернативних тютюнових виробів має розроблятися у співпраці держави, суспільних організацій та виробників - радить Bloomberg.