Обмеження постачань бензину марки А-95 з Білорусі може бути тимчасовим явищем, проте подібна ситуація, ймовірно, призведе до підвищення цін на паливо на автозаправках. Рішення Мінська обумовлено або проблемами на білоруському паливного ринку, або складними політичними відносинами РБ і України. За гіршого сценарію дефіцит палива на українському ринку навряд чи відбудеться, проте різкі зміни неодмінно позначаться на цінах на бензин. Про це заявив президент Асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України", бізнесмен нафтогазової сфери Леонід Косянчук.
У своїй колонці для Главреда експерт пише, що припинення поставок бензину марки А-95 з Білорусі може бути тимчасовим заходом, який при цьому ризикує призвести до підвищення цін на автозаправках. Причиною такого рішення білорусів може бути декілька: ремонт Мозирського НПЗ, розгляд КДБ і Нафтаном і Мозирським НПЗ щодо недоплати до бюджету за продаж палива в Україну або ж підтримка Києвом санкцій ЄС щодо білоруської республіки.
Для Білорусі український ринок є дуже важливим. Не виключено, що Мінськ може поставити Києву умову підписання нових контрактів на постачання бензину, але вже без знижок.
"Нафтопереробка - це величезна частина бюджету Білорусі, і Україна для них є преміальним ринком. Фактично, ці проблеми тягнуться ще з минулого тижня - вже тоді Білорусь обмежила постачання за терм-контрактами до 30% від заявлених в них обсягах. А наразі, мабуть, зупинили їх зовсім на час розслідування. У зв'язку з цим не виключено, що в майбутньому Україну змусять перепідписати ці контракти без урахування знижок", - вважає Косянчук.
За його словами, для України не стане трагедією відмова Білорусі від постачань палива, оскільки за будь-яких розкладів можна буде знайти альтернативного постачальника. Однак у такому випадку ринку загрожують різкі зміни - спотова ціна постачання палива з цих країн є вищою.Читати такожОбійтися без сябрів: чи проживе Україна без постачань білоруського палива
"Я не думаю, що дійде до дефіциту - принаймні, на найближчі два тижні палива буде достатньо. І потім, якщо ринок не регулювати вручну, то він з цим і сам справляється. І якщо буде нестача, то постачальники бензин знайдуть - святе місце порожньо не буває. Замінити є чим і звідки - Україна, крім Росії та Білорусі, також отримувала паливо з Польщі, Греції, Туреччини, Ізраїлю. Але є одне "але" - спотова ціна при постачанні з цих країн завжди вище", - вважає експерт.
Також він додав, що складнощі для українського паливного ринку за подібного сценарію все одно будуть: екстремальна перебудова ринку завжди призводить до стрибків цін, а заплатить за це споживач.
"Так чи інакше, поточна ситуація загрожує складнощами для ринку, адже якийсь час йому доведеться працювати в екстремальному режимі перебудови. А це завжди провокує зростання цін. У тому числі, і на заправках, і тому сплавчувати за все це доведеться споживачеві", - підкреслив Леонід Косянчук.