ЄСПЛ розгляне законність націоналізації ПриватБанку: рішення стане обов’язковим для України

Скарги бізнесмена Ігоря Коломойського можуть поставити під сумнів дію «антиколомойського» закону та вплинути на подальшу долю ПриватБанку.

Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду скарги бізнесмена Ігоря Коломойського щодо націоналізації ПриватБанку. У справі про банк ЄСПЛ має оцінити, чи порушила Україна право на власність і на справедливий суд.

Про це повідомив адвокат Ігоря Коломойського Олександр Лисак.

«Після націоналізації Приватбанку Ігор Коломойський як акціонер оскаржив до суду націоналізацію Приватбанку через її незаконність та безпідставність. У квітні 2019 року суд першої інстанції позов Ігоря Коломойського задовольнив та визнав націоналізацію незаконною. Втім, після цього Верховною Радою України було прийнято закон №590-ІХ від 13.05.2020, більш відомий як «антиколомойський». Цим законом заборонялося оскарження націоналізації банків та ухвалення будь-яких судових рішень, які мали наслідком повернення банків попереднім власникам.», — прокоментував ситуацію адвокат.

Як підкреслює Лисак, характерною рисою цього закону було те, що встановлені ним правила мали зворотну дію в часі та поширювалися на судові спори, розпочаті до набрання ним чинності. Це прямо суперечить принципу недопустимості зворотної дії закону в часі, який закріплений як в Конституції України, так і в ратифікованих Україною міжнародних джерелах права.

У зв’язку з прийняттям цього закону апеляційний суд на його підставі просто скасував рішення суду першої інстанції про задоволення позову, не перевіряючи його законність, та закрив провадження у справі. Верховний суд аналогічним чином в порушення принципу недопустимості зворотної дії закону в часі залишив без змін рішення апеляційного суду, нагадує Лисак.

"Ігор Коломойський, не погоджуючись з таким підходом національних судів, звернувся зі скаргою до Європейського суду з прав людини, посилаючись як на незаконність позбавлення власності, так і на порушення права на судовий захист. Європейський суд з прав людини прийняв відповідні скарги до розгляду та в результаті має ухвалити рішення, яке буде обов’язковим до виконання в Україні", - заявив адвокат.

Загалом же в провадженні Європейського суду з прав людини перебуває три скарги Ігоря Коломойського: дві пов’язані з націоналізацією Приватбанку, а одна – з його незаконним триманням під вартою без вироку суду в порушення граничних строків, яке вже триває майже два роки, нагадує Лисак.

Новини заразКонтакти