Економіст пояснив, чому накопичувальна система пенсій в Україні - це погана ідея

За 10 років в Україні може трапитися "фондопад", спрогнозував Кущ / УНІАН

Подібні реформи не проводяться в умовах економічної кризи.

9 лютого прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував запуск накопичувальної пенсійної системи в Україні вже цього року. За його словами, це забезпечення гідної пенсії та інвестиція в економіку.

У свою чергу, економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає, що ця реформа є несвоєчасною. Про це він повідомив Главреду.

За його словами, такі реформи не проводяться в умовах економічної кризи. Їх потрібно проводити на етапі початку економічного зростання і поєднувати з іншими системними реформами.

"Накопичувальна система з 4% внеску - це додаткове фіскальне навантаження або на бізнес, якщо будуть збільшувати ЄСВ (єдиний соціальний внесок, - ред.); або на держбюджет, якщо будуть виокремлювати ці 4% з 22% ЄСВ, який збирається до фонду оплати праці", - зазначив експерт.

Кущ припустив, що в Україні, найімовірніше, ставку ЄСВ не збільшать, а просто заберуть 4% в накопичувальні пенсійні фонди. Це, в свою чергу, збільшить дефіцит Пенсійного фонду, оскільки у нього заберуть частину грошей і державі доведеться збільшувати йому дотації, що спровокує зростання державних витрат на пенсійну реформу.

Економіст також вважає, що держава повинна мати інституційною зрілість, щоби впроваджувати таку реформу.

"Наприклад, в Чилі існує відповідальність за банкрутство накопичувальних фондів не лише для їхніх керівників, але і для їхніх дітей і онуків, щоби ці гроші банально не вкрали. У нас же ми прекрасно розуміємо, що буде з грошима, які потраплять в накопичувальні фонди з урахуванням корупції та судової системи", - зазначив він.

Фінансовий аналітик не виключає, що через 10 років в Україні може статися "фондопад".

"Тут можна згадати приклад з корпоративним накопичувальним фондом НБУ, в якому були схеми спочатку з купівлею свинарників, потім – з недостатністю активів тощо. І це ми говоримо про накопичувальний фонд, що тоді вже говорити про інших", - резюмував він.

Читати такожКоли і кому в Україні підвищать пенсії у 2021 році: дати та умови

Пенсії в Україні - про що повідомлялося раніше:

Новини заразКонтакти