Жорстка реакція МВФ на спробу внести зміни в законодавство з метою відставки глави НАБУ Артема Ситника сигналізує про те, що Фонд тепер висуває Україні політичні вимоги для надання кредиту. По суті, у Києва немає вибору, бо в разі неотримання грошей від МВФ держава буде змушена оголосити дефолт.
Про це виданню Главред розповів Глава Комітету економістів України Андрій Новак.
"МВФ став висувати Україні не тільки економічні та фінансові вимоги, але й політичні. Вимога Фонду не вносити зміни в законодавство про НАБУ і не міняти його керівника - з розряду політичних. Це пояснюється тим, що антикорупційні органи, які повинні були почати масштабну війну проти корупції, хабарництва і схем в Україні, створювалися саме на умовах наших західних партнерів. Україна створила ці органи, але ефективність їх роботи поки що залишає бажати кращого. Було кілька гучних арештів, але вони так нічим і не закінчилися - всіх відпустили під заставу або без неї, а до судових рішень з покараннями жодна справа не дійшла. Ймовірно, у МВФ тут чисто процедурний підхід: не чіпати новостворені антикорупційні органи ", - вважає аналітик.
Читати такожНакази для колонії чи справедливі вимоги: чи є життя без МВФ
За словами експерта, Україна пішла на поступки Фонду - законопроект, що припускає звільнення Ситника, ще не включено до порядку денного українського парламенту.
"Законопроект, який покликаний змінити правила звільнення і призначення керівництва НАБУ, до порядку денного парламенту поки не включений. Це означає, що фактично українська влада прислухалася до політичних вимог МВФ", - запевняє економіст.
Більш того, як вважає Новак, задекларовані президентською канцелярією плани, реалізація яких передбачає розрив відносин з Фондом, не мають права на життя і не допоможуть запобігти економічному колапсу.
"Те, що ОПУ попросив Кабмін розробити план виживання України без кредитів МВФ, ще нічого не означає. Влада може готуватися до будь-яких сценаріїв, але без нової програми з МВФ Україні доведеться оголосити дефолт держбюджету і свою нездатність обслуговувати боргові зобов'язання", - упевнений Новак.
Наостанок економіст резюмував, що розрив з МВФ вплине і на фінансові відносини з іншими фінансовими донорами. Під питанням буде також і отримання Україною 2 мільярдів євро, які готовий виділити Євросоюз.
"Пряма залежність: буде програма з МВФ - буде співпраця з іншими партнерами, не буде програми з МВФ - з Україною практично ніхто працювати не буде. Причому під загрозою може опинитися навіть військова допомога - і фінансова, і матеріально-технічна, і консультативна", - наголосив Новак.
Раніше аналітик Олександр Кочетков розповів, чому МВФ вже не прагне до співпраці з Києвом, а Захід провокує дрейф України в бік Росії.