Новий курс гривні і інфляція: чи збудеться песимістичний прогноз Кабміну

Економіст проаналізував погіршений прогноз Кабміну щодо курсу, інфляції та рівня безробіття / vz.ua

Експерт розповів, в якому випадку долар буде коштувати дорожче 31 гривні.

Кабмін оновив макроекономічний прогноз, погіршивши прогноз інфляції з 5,5% до 8,7%, безробіття – з 8,1% до 9,4%, курсу – з 27 гривень за долар до 29,5. Однак реалістичність таких очікувань визначить низка внутрішніх і зовнішніх чинників – від того, чи відбудеться в Україні соціально-економічний і політичний вибух, і до того, скільки в світі триватиме істерика у зв’язку з коронавірусом.

Про це в коментарі Главреду заявив економіст Борис Кушнірук.

«Судячи з показників, вже зараз на 2020 рік закладається падіння ВВП на 9-11%. Це дуже суттєво. Такий прогноз, в принципі, коректний. Однак, якщо уряд не зможе контролювати ситуацію, то падіння буде більш суттєвим», – зазначив економіст.

За словами експерта, в найближчі два-три місяці курс гривні залишатиметься стабільним.

«Зараз курс очікується на рівні 29,5 гривень за долар замість колишніх 27 гривень за долар. Йдеться про середньорічний показник. А це означає, що на кінець 2020 року уряд закладає курс на рівні приблизно 31 гривня за долар», – підкреслив Кушнірук.

При цьому економіст додав, що гривня може знецінитися й більше. Це буде залежати від того, скільки триватиме карантин, і чи відбудеться після того соціально-економічний і політичний вибух.

«Ситуація може загостритися настільки, що в цьому році в Україні пройдуть дострокові і парламентські, і президентські вибори. Все йде до того. Президент більше не контролює парламентську більшість, а, значить, він може або розпустити парламент, або сказати «не шмогла я, не шмогла», розпустивши і себе, і парламент. Такий сценарій ще більше розхитає економіку», – зазначив Борис Кушнірук.

На думку експерта, політична дестабілізація ймовірна восени-взимку 2020 року.

«У цьому випадку інфляція може виявитися набагато більшою, ніж запланований зараз рівень – 8,7%», – додав він.

Крім того, Кабмін переглянув і свій прогноз щодо рівня безробіття: він повинен збільшитися з 8,1% до 9,4%. Однак, як зазначив Кушнірук, в Україні більшість безробітних громадян не реєструються, а з урахуванням прихованого безробіття реальна кількість безробітних – більш суттєва.

До того ж, цей показник буде залежати від того, чи зможуть українські заробітчани повернутися назад, в ті країни, де працювали.

«Якщо зможуть, це прибере частину незайнятих людських ресурсів в Україні. Якщо ж ні, то показник безробіття може виявитися набагато вищим», – пояснив експерт.

Все це, за словами економіста, буде залежати від подальших подій в Європі.

«Ми маємо справу з істерикою, не адекватною реальній загрозі. Згадайте, «свинячий грип» в 2008-2009 роках – тоді тільки в США перехворіло близько 60 мільйонів чоловік, 274 тисяч були госпіталізовані, з них 12 469 осіб померли. Але ніякої паніки і подібних жорстких карантинних заходів не було! Паніку не вдалося роздмухати, а, може, просто не було такого завдання... Тому масштаби епідемії коронавирусу не відповідають тим заходам, які зараз вживаються в світі, і не ясно, скільки істерика триватиме в Європі», – зазначив Кушнірук.

Новини заразКонтакти