Поліція Києва почала розслідувати смерть нардепа і відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (Умисне вбивство). Однак, за словами заступника глави МВС Антона Геращенка, поліція і прокуратура перевіряють усі версії події.
Правоохоронці не відкидають і версії про самогубство нардепа, оскільки напередодні у нього нібито були тривалі і складні переговори, після яких Давиденко вимкнув телефон і не виходив на зв'язок. На можливість самогубства вказує і знайдений біля тіла загиблого нардепа нагородний пістолет.
Однак, його колеги по депутатській групі версію самогубства вважають неправдоподібною.
"Я вважаю, він не міг вчинити самогубства. Людина серйозна, харизматична, доброзичлива. Моє враження, що це політичне замовлення - Давиденко був потужним політиком. Я вважаю, що це політика", – заявив депутат Сергій Шахов.
Крім самогубства, також розглядається і варіант вбивства, інсценованого під суїцид і доведення до самогубства, оскільки, за словами колег, у Давиденко було багато бізнес-конфліктів, які могли стати мотивом злочину.
Опитані Главредом експерти відзначають, що смерть депутата може бути як причиною необережного поводження зі зброєю, так і мати політичний мотив.
Самогубство, доведення до самогубства та інсценування - це різні події. З одного боку, поліція, яка за кілька років не розкрила жодного резонансного вбивства і тільки годує версіями, розучилася працювати. Крім того, сам загиблий - людина з дуже складного середовища, депутат з багаторічним досвідом, екс-заступник міністра прибуткового міністерства агропромислового господарства. Докопатися до істини в подібному середовищі неймовірно складно, тому що інтереси сім'ї покійного, як правило, на останньому місці на відміну від інтересів політичних кланів, зацікавлених у приховуванні причетних. В даному випадку заяви його соратників про те, що загиблий не міг вчинити самогубства, також викликають сумніву і не мають ніякого значення з точки зору аргументації. Тому я побоююся, що справа незабаром може бути спущена на гальмах. Як і не здивуюся, якщо в ході розслідування з'явиться і передсмертна записка, яка випадково була захована у його шкарпетці або навіть рука Кремля, на яку у нас часто все списується.
Організатор і колишній керівник Управління кримінальної розвідки ГУБОЗ МВС України, полковник міліції, почесний член International Police Association
Сьогодні в МВС існує величезний розрив між бажаннями політичного керівництва і реальністю, що наочно показують усі попередні резонансні справи. І тому сьогодні 99% населення не вірять слову професіоналів в поліції. У перші години називалися три версії події – самогубство, доведення до самогубства і замовне вбивство. Я не виключаю ще однієї версії - необережне поводження зі зброєю: сьогодні нагородна зброя стає джерелом підвищеної небезпеки і призводить до трагедій.
Замовне вбивство я виключаю - створювати такі складні умови, тобто вбивати в закритому приміщенні з купою камер і тим самим піддавати сумніву задумане – немає сенсу. Жертва вийшла із звичайного середовища і не мала належних навичок поводження зі зброєю. Вбачати тут політичний підтекст складно, тому що нинішня політична влада зараз настільки слабка, щоб усі дії нинішньої вертикалі влади виглядають іграшковими, тому на політичне замовлення у нинішньої влади немає відповідного настрою. Версію про самогубство також можна піддавати сумнівам, оскільки самогубці - це, як правило, люди, що знаходяться в стані депресії і з боку це завжди помітно. Крім цього, немає ні передсмертних записок, нічого, що говорило б про її можливі мотиви.
За 22 роки практики я пам'ятаю тільки один випадок, коли родичі визнали суїцид. В інших випадках люди не погоджувалися з цією версією. Що б не сталося, люди завжди будуть говорити, що у загиблого були плани і т. д., тому що всі оточуючі вважають, що їм видніше те, що було у людини в голові.
На самогубство йдуть не тільки через нерозділене кохання або втрати сенсу життя - людину до цього можуть довести. Зробити це можуть різними способами - погрозами сім'ї, шантажем та іншими речами, несумісними з життям. Якщо проаналізувати всю інформацію про загиблого, він був не просто багатою людиною, а ризикованим у фінансових операціях, мав бізнес-партнерів у трьох попередніх владах і вмів знайти контакти, але потрібно пам'ятати, що такі контакти іноді допомагають уникати підозр і відповідальності за свою діяльність і в його випадку є питання.
За його сторінці в FB видно, що Давиденко вів активний спосіб життя, був не бідною людиною, з чого я роблю висновок про те, що піти з життя з класичних соціальних причин він не міг. Однак його могли до цього довести. Судячи з фото з місця події, складається враження, що загиблий депутат міг сидіти перед дзеркалом і роздумувати про суїцид. Але заштовхувати тіло зі стільцем в туалет, якщо говорити про умисне вбивство, було б занадто складно.
Політичного мотив теж не можна заперечувати, оскільки у людини явно були вороги, і обставини ведення бізнесу можуть багато чого прояснити. Я більше схиляюся до версії доведення до самогубства і вбивства. Все розставить на місця експертиза, яка покаже, чи були залишки продуктів горіння, і по експертизі тіла, кульового отвору все стане очевидно.