Російський режим, незважаючи на те, що Путін всіма силами намагається втримати владу, продовжує хитати. Так, росіяни спробували зробити Україну винною в нібито вторгненні в Брянську область. Як з'ясувалося пізніше, провину за інцидент взяв на себе "Російський добровольчий корпус", який незабаром організував на території Росії ще кілька інцидентів.
В інтерв'ю Главреду російський опозиційний політик, депутат Державної Думи Російської Федерації 1996-2000 років Костянтин Боровий розповів, чи сильний у Росії партизанський рух, чому поява РДК – небезпечний дзвінок для Путіна, чи готові еліти прибрати Путіна від влади і чому розвал Росії на десятки держав неминучий.
Костянтине Натановичу, хотіла б обговорити з вами події в Росії кількох останніх днів. Почну з відносно свіжої – ситуації з нібито боротьбою з українською ДРГ у Брянській області. З урахуванням того, що думки з цього приводу звучать різні, що, на вашу думку, там сталося? Адже з української сторони кажуть, що ніхто туди не заходив, а Росія звинувачує Україну…
Значна частина громадян Росії вирішила об'єднатися у "Російський добровольчий корпус". Це – дуже погана новина для Путіна. Тому що не виключено, що рух РДК на території Росії зустріне не тільки опір, але і підтримку. Умови існування сьогоднішньої влади в Росії абсолютно неприйнятні для громадян – це і бідність, і репресії, причому вже якогось сталінського рівня. З боку Кремля докладаються різні зусилля для того, щоб передбачити або запобігти розвитку цієї ситуації.
Костянтин Натанович Боровий (нар. 30 червня 1948, Москва, РРФСР, СРСР) - російський підприємець і політик, депутат Державної Думи 2-го скликання (1996-2000), екс-голова партії економічної свободи (1992-2003), голова політичної партії «Західний вибір», пише Вікіпедія.
Відомо, що і Кремль цим користується. Адже зараз там при владі спецслужби. Їхня методологія – провокація. Тобто подивитися, що буде, якщо це станеться.
Тому це могла бути як провокація, так і відповідна реакція на те, що добровольчий корпус, можливо, вже почав робити. В інформаційному просторі він вже присутній – виступають його представники, що дуже хвилює Кремль.
З боку це нагадує ті методи, до яких вдавався Путін, коли тільки приходив до влади більше 20 років тому. Як ви вважаєте, як зараз Путін може використовувати цей інцидент – взагалі, чи на руку йому те, що сталося?
Ви абсолютно праві. Технологія Кремля для утримання влади – це залякування громадян різного роду погрозами. Загроза вересня 1999 року – загроза тероризму, вибухи будинків, які чекісти самі і проводили. Початок Другої чеченської війни, де невелика група бойовиків, які прийшли на допомогу селу в Дагестані, це "напад на Росію".
Дуже ймовірно, що це спроба використати ці події для залякування громадян. Або, у всякому разі, перевірити, як громадяни РФ будуть на це реагувати. Не думаю, що росіяни дуже сильно злякаються, коли почують про те, що частина російських громадян намагається звільнити їх від цієї влади. Це – одне з розчарувань, яке очікує Путіна, це очевидно.
Тестування суспільства – це технологія спецслужб. Принаймні очевидно, що їм цікаво побачити реакцію суспільства. Їм здається, що вони придушили всі можливі реакції. Але, тим не менш, цей корпус існує. І може бути, що в Росії ще залишилися волелюбні громадяни, яким це сподобається як активність частини російських громадян.
Чи може Путін під приводом боротьби з тероризмом оголосити війну замість нинішньої "СВО" і загальну мобілізацію?
Багато хто з оточення закликає Путіна почати повноцінну, повномасштабну війну. Хоча б документально, формально її оголосити. Фактично вона вже ведеться. Я не думаю, що йому [Путіну] потрібні серйозні приводи для того, щоб це зробити. Поки це звучить як "спецоперація", у нього є можливість виправдовуватися хоч якимось способом перед Заходом, Китаєм. Тому що нікому не подобається переддень Третьої світової війни, на яку націлений Путін.
Не думаю, що це [ситуація в Брянській області] буде використано таким чином. Це, в першу чергу, тест для перевірки того, як реагуватимуть громадяни Росії на таку можливість.
Ви сказали точно, що в 1999 році це був переляк. Громадяни почали притискатися до влади, і Путін (до цього директор ФСБ, потім прем'єр-міністр) у 2000 році отримав неймовірну підтримку в 70 відсотків. Але тоді йому вдалося налякати суспільство вибухами будинків, жахами Другої чеченської війни. І, напевно, ви знаєте, що частина демократичної громадськості підтримала Путіна. Майже вся, були божевільні, Боровий і Новодворська, які говорили, що чекіст морочить голову. Як, до речі кажучи, на початку грузинської війни, адже тоді теж була провокація. Цхінвалі, повідомлення по всіх засобах масової інформації про те, що "Саакашвілі бомбить Цхінвалі". Тисяча смертей, тисяча жертв. Відома вам журналістка (мова йде про Тіну Канделакі, яка в 2008 році публічно виступила проти Михайла Саакашвілі і підтримала дії РФ в Грузії. - Главред) робить заяву, мовляв, давайте об'єднаємося навколо Путіна. Людина демократичних поглядів, Борис Нємцов, перша заява якого була дуже необережною, про підтримку Путіна. Тоді ми організували прямий міст з будинком уряду в Тбілісі і почали розповідати спочатку журналістам про те, що насправді відбувається.
Одна і та ж схема. Це дивно, але їх [керівництво РФ] так виховували. Починається дезінформація – спочатку провокація, потім пропагандистська кампанія. А після цього якісь дії, що посилюють і пропагандистську кампанію, і провокацію.
Ви раніше сказали, що оточення Путіна закликає його формально почати війну. Не могли б ви роз'яснити, чому оточення Путіна на цьому так наполягає, і що фактично може змінитися всередині Росії після оголошення війни?
Це – прояв лояльності, в першу чергу. Значна частина оточення Путіна таким чином демонструє йому свою прихильність.
Сьогоднішній стан війни дуже вигідний багатьом. Це фінансування додатково дуже великої пропагандистської кампанії і різного типу проектів, пов'язаних з війною. Наприклад, ПВК "Вагнер", багато регіональних проектів, які виникли, також дуже "жирно" фінансуються. "Кому війна, кому мати рідна" – це все відомо. Сьогодні це проявляється точно так само – частина депутатів Держдуми РФ з регіонів закликають до інтенсифікації військових дій, добре розуміючи, що Путін робить усе можливе, але у нього нічого не виходить. Це використовується в пропагандистській кампанії – натяк на те, що Путін може ще щось зробити, щось страшніше, щоб перемогти. У всякому разі, надія на перемогу, як каже Марго Симоньян: "Ми ще не почали воювати".
Пропаганда – це один з інструментів війни, дуже ефективний і сильнодіючий.
До речі, якщо говорити про пропаганду і те, до чого вона рухається. Чи залишилися у Путіна якісь важелі для того, щоб інтенсифікувати бойові дії і перевернути ситуацію на свою користь?
Це все-таки різні речі. Основний інструмент у бойових діях – це зброя для інтенсифікації бойових дій. І ще пропагандистська кампанія для Заходу, яка сьогодні досить ефективна. Ця кампанія призвела до того, що передача зброї Україні дуже сильно гальмується завдяки залякуванню Заходу третьою світовою війною, ядерною війною. Дуже активно сьогодні пропаганда діє проти еміграції. Я навіть робив про це спеціальну заяву стосовно того, що громадянам Росії, які перебувають в еміграції, треба розуміти, що там дуже багато і дуже активно просуваються антидемократичні проекти. Усе те саме, що було після революції, коли ГПУ і НКВС були дуже активними в еміграції. І розколювали цей рух радянські спецслужби. Сьогодні кілька дуже дорогих проектів діють у країнах Балтії. У Європі та Україні, на жаль, теж.
А про що йде мова - не могли б ви навести приклад?
Я не хочу показувати пальцем, це, зрештою, результат експертизи, яку мають проводити спецслужби, які розуміють, що під виглядом емігрантських демократичних проектів просувається щось інше. Найбільші проекти просуваються через прихильників Навального. Це має форму антипутінської опозиції, але по суті завдання, які вони вирішують – це завдання Кремля: відволікання уваги, розкол. Багато зусиль витрачають на розкол всередині України. Тут вже я не маю права показувати пальцем, але, напевно, ви знаєте, що є ресурси, які продовжують боротися з президентом Зеленським і з деякими антиросійськими установками.
Те, що мене хвилює – це діяльність агентурної мережі російських спецслужб, що триває. Зеленський, точніше держава в цілому, бореться проти агентурної мережі в армії, спецслужбах і держуправлінні, але пропагандистська частина протистояння Україні триває і на цьому рівні.
Давайте все-таки повернемося до інциденту в Брянській області. Після цього Путін переніс візит на Кавказ і відкладав Радбез. Чи може це свідчити про паніку всередині керівництва РФ?
Паніка завжди існує останнім часом, тому що війна неуспішна. Україна дуже ефективно протистоїть російській варварській агресії, і навіть якщо це у чистому вигляді провокація (хоча не можна виключати дійсно діяльності РДК), це небезпечна ситуація. Свого часу, майже на самому початку війни кілька проектів, що імітують опозицію, були зупинені оточенням Путіна саме тому, що це був стан війни.
Це більше питання до спецслужб України, Росії, і США про те, наскільки реалістичні дії цього корпусу і чи дійсно це дії корпусу. Я цього не знаю.
Ось ця паніка, яка, як ви говорите, присутня в російському керівництві, може "піти в маси"? І як скоро це може статися?
Паніка присутня, вона пов'язана з тим, що влада витікає з рук Путіна і його оточення, як пісок крізь пальці. Зрозуміло, що військові дії проти України, перед цим чеченська війна, грузинська, сирійська – це інструментарій для зміцнення влади. Коли Україна протистоїть варварській агресії, це завдає удару стабільності цієї влади. І було б дивно, якби вони не панікували з цього приводу. Перехід у маси відбувається давно – сьогодні я продовжую спостерігати за пропагандистською кампанією, яка інтенсифікується. Використовуються нові інструменти за допомогою релігійних організацій, і якщо раніше це була просто підтримка влади, то тепер це такий же інструмент пропаганди, як фабрики тролів при спецслужбах. Тобто точно такі самі інструменти створені при РПЦ і не тільки. Усі можливі інструменти задіяні і дуже добре фінансуються.
На жаль для Путіна, мільярди доларів, які він продовжує отримувати від європейців і американців за нафту, газ стало важко витрачати на озброєння. Значна їхня частина йде на пропаганду, тому що це, як виявилося, більш ефективний інструмент, ніж традиційна конвенційна зброя.
Крім Брянська, у Росії зараз щосили обговорюють історію з безпілотниками, або НЛО, які завдають ударів по об'єктах в РФ. Чи можуть ці події вплинути на внутрішню ситуацію в РФ і підштовхнути суспільство до протестів?
Російське суспільство – це спадкоємець радянських традицій. Це таке явище, яке називається "хомо совєтікус" (людина радянська). Він має дуже специфічний спосіб мислення. Але пропаганда сьогодні дуже ефективно використовує установки, які закладені у свідомість радянських людей, особливо старшому поколінню. Але, як виявилося, вони легко передаються і середньому, і молодшому поколінню. І був час, коли вона була ефективна в Україні, хоча останні роки суттєво змінили свідомість українців. Установка на НЛО – це звідти, з минулого, з радянських установок. Російська пропагандистська кампанія складно влаштована і ефективно використовує цю інформацію для вирішення власних завдань. Треба трохи активніше діяти з української сторони і з боку еміграції, тому що громадяни РФ через різні канали прислухаються до їхньої думки.
Тобто ні про яку громадянську війну або революції в Росії найближчим часом говорити не доводиться, я правильно вас зрозуміла?
Немає жодних ознак громадянської війни, соціальної напруги всередині регіонів. Така напруга є з національними регіонами – ви, напевно, чули заяви, а в Європарламенті були слухання і виступи про свободу частини національних регіонів. Вони борються за свободу, хочуть цієї свободи. Ще у 1991, 1993, 1995 роках багато національних регіонів заявляли про можливість незалежності. У 1993 році була сформульована Конституція Росії як федеративної держави – держави, у якій регіони відносно незалежні. І багато регіонів, діючи в рамках Конституції, робили такі заяви [про незалежність від Москви], але федеральна влада почала "навчальний процес" за допомогою першої чеченської війни. З одного боку, Єльцин говорив: "Беріть свободи скільки хочете", а з іншого боку, ця свобода придушувалася варварським шляхом. Ця війна була розпочата в 1994-му, а завершена у 1997 році підписанням Хасавюртської угоди, але ще довго відгомони цієї війни були присутніми. І головне, відгомони протистояння з національними регіонами.
А зараз, за поточних умов і поразок, які відбуваються під час війни, чи можуть статися події, які стануть каталізатором для розвалу, революції чи чогось подібного?
Процес дезінтеграції Росії як імперії закладений в самому принципі організації держави.
Імперії у сучасному світі не виживають. Перш за все, не виживають економічно, це – дуже неефективний спосіб управління державою. Крім того, вони політично, психологічно, морально не виживають.
Імперії – це завжди придушення волелюбності, незалежності регіонів. У 1991 році почався розпад величезної радянської імперії. Зараз величезний шматок цієї імперії, Росія, стала моделлю, що повторює СРСР. І вона, безумовно, буде розпадатися і продовжиться розпад, розпочатий ще тоді, в 1991-му. Це питання часу.
Федеральний центр (Москва-Путін-Кремль) роблять усе можливе для того, щоб запобігти цьому розпаду. Але це історично закладено в самій структурі цієї імперської держави. Вони використовують для цього різні інструменти. На початку правління Путіна – у кінці епохи Єльцина був демократичний, потім – м'яка автократія, або як це називали Павловський і Сурков "керована демократія". Зараз пробують модель жорсткого авторитарного управління. Такий сталінський тип управління державою: діючі спецслужби, терміни покарання теж майже сталінські. Тоді це було 10, 15 і 25 років. 10 років – це вже той термін, який дуже часто використовують суди.
Але це почне діяти так само, як і з Радянським Союзом. Спроба ще більше зміцнити владу в СРСР, зроблена Крючковим і всіма іншими у 1991 році призвела до розпаду. Про сьогоднішні спроби зміцнити владу, почавши війну з Україною, не сказав тільки ледачий експерт. Це – привід для дезінтеграції або головна причина, яка призведе до дезінтеграції Росії тим чи іншим способом. Причому чим більше вони [керівництво РФ] сьогодні роблять для зміцнення влади, тим сильніше вони наближають цей момент. Усі ці репресії проти молоді, студентів, які отримують десятирічні терміни ув'язнення. Це - провокування конфлікту влади з суспільством, еміграції.
В такому випадку наскільки у Путіна ще зберігається запас міцності?
Мій фах зараз – це дослідження пропагандистської кампанії. Вимірюючи температуру цієї кампанії я можу сказати, що вона прийняла максимально істеричні форми. Це вже пропагандистська кампанія, в якій у повній мірі використовуються інструменти абсурду. Це – ознака того, що навіть у пропагандистській кампанії у них давно закінчилися способи впливу на суспільство. Вже абсурд став головним інструментом, хоча це ще відкриття Геббельса і Гітлера, які говорили, що абсурдні установки легше впроваджуються у свідомість мас. Все так, як було в кінці нацистського режиму.
Це не означає, що завтра все розвалиться.
Росія – це величезний концтабір, у якому люди звикли жити, і в якому їм, як це не дивно, затишно. Вони не звикли жити у вільному, відкритому суспільстві. Тому це може тривати дуже довго.
Йдеться про кілька років, десятиліть – за вашими відчуттями, наскільки може розтягнутися цей процес?
Коли цей режим закінчиться – головне питання, яке ставлять усі експерти. Він може закінчитися завтра. Один невірний рух – і все посиплеться. Сьогодні 2023 рік, Путін почав у 2000 році. 23 роки – це більше, ніж сталінський режим. При тому, що Путін вже не молода людина, це може закінчитися завтра просто смертю диктатора. Це може закінчиться і якоюсь необережною дією, пов'язаною з використанням неконвенційної зброї – про це Путін сам увесь час говорить. І тоді це вже буде проблемою не тільки України. Хоч це і зараз проблема не тільки України, але, все-таки, колективний Захід намагається діяти обережно, припускаючи, що Путіна не варто провокувати.
Це може закінчитися і через рік. Економічних підстав для існування російської імперії більше немає – економіка не працює, бізнесу, який створює 50 відсотків держбюджету, в Росії більше немає. Держкорпорації неефективні, існує шалена корупція, відбувається виведення величезних фінансових ресурсів з РФ. Але, тим не менше, це може тривати дуже довго.
Вони [влада РФ] не проти, щоб кількість громадян у Росії скорочувалася, і тому не закривають кордони. Свого часу схожої тактики дотримувалися більшовики. По-моєму, до 1932 року були відкриті кордони, поки, нарешті, вони дуже різко не закрилися, а репресії всередині всередині Радянської Росії посилилися.
Ви кілька разів протягом розмови, коли ми з вами обговорювали інцидент у Брянській області, говорили про "Російський добровольчий корпус". Взагалі наскільки в Росії зараз сильний партизанський рух - чи існує він як такий? Адже є інформація, що крім РДК є ще кілька подібних організацій. Наскільки вони поширені в Росії, і наскільки це небезпечно для режиму?
Це небезпечно для режиму, але в основному, як це і прийнято в Росії, носить характер індивідуального терору – відомі кілька випадків, коли люди з вибухівкою заходили до будівлі ФСБ. Це не може мати масовий характер, тому що фінансування спецслужб і розширення ефективності впливу спецслужб всередині Росії дуже зростає. І кожен такий випадок досліджують.
Багато профілактики застосовується – школярів, які висловлюються проти війни, починають переслідувати, як і їхніх батьків. Не кажучи вже про дорослих. Це дуже схоже на ситуацію у Радянському Союзі, де потрібно було не тільки підтримувати радянську владу – виступати на її підтримку, брати участь в інституті марксизму і ленінізму було обов'язком всіх людей на профспілкових зборах. Як і слухати лекції радянських пропагандистів, а також самим брати участь у пропаганді. Така ступінчаста система, коли після прослуховування пропагандиста необхідно було проводити пропагандистські роз'яснювальні лекції в колективах.
Усе це зараз потихеньку відновлюється і в Росії. Це не означає, що люди цьому вірять – значна частина дуже скептично і в радянські часи ставилися до цих пропагандистських установок. Але це працює на ту частину суспільства, яка не мислить і становила кістяк "хомо совєтікус".
Оскільки в Україні зараз активно обговорюється питання деокупації Криму, чи може втрата контролю над Кримом стати причиною для коливань в російському суспільстві і перестановок у російській владі?
Так, звичайно. Будь-який процес може бути причиною протистояння. Постійно відбувається конкуренція різних груп в оточенні президента. Ви бачили ці різкі заяви Пригожина проти міністра оборони або заяви і дії військових проти спецслужб в різній формі. Цей бульйон кипить, і ці протистояння можуть викликати складні внутрішні процеси. Поки Путіну вдається за допомогою інструментарію стримування і противаги утримувати владу і своє оточення від серйозних конфліктів. Він відсуває тих, хто занадто посилюється, послаблює їх і починає посилювати тих, хто занадто слабшає. Сьогодні це складна основна робота Путіна, і в деякому роді Сечіна.
Якщо говорити про устрій російських еліт, то чи розглядають вони можливість заміни Путіна за певних умов – наприклад, якщо той допустить помилку, яка для них буде руйнівною?
Останній раз це розглядалося (і це було видно), коли відбувалося зростання протестного руху. Коли підприємці виходили на вулицю, менеджери підприємств малих, середніх і навіть великих, брали участь у протестному русі. Але досить ефективно, за допомогою великої кількості провокаторів в опозиції вдалося цей процес заморозити. Мітинги в 2011-2012 році на 100-200 тисяч перетворилися спочатку в протестні акції на 50 тисяч, потім 15 тисяч. А потім за всілякий протест (і це демонструвала влада на прикладі розрізнених молодих активістів, яких закликав виходити на вулицю Навальний) показово били, садили, виключали з інститутів. Тобто демонстрували, що будь-який протест буде придушений. Ми повинні "дякувати" владі РФ за те, що вона ліквідувала всяку опозицію. Як і тих, хто їй допомагав, на жаль.
А чи розглядається питання пошуку наступника Путіна – опрацьовується такий сценарій на випадок його смерті або ще за будь-яких умов? Адже, як ви сказали, він вже немолодий…
Не виживає ця піраміда. Ми з вами вже розглянули, як вона стає стійкою – це стримування і противаги Путіна. Спроба змінити вершину піраміди – просто стримуючий елемент, який призводить до її розпаду. Вона більше нагадує пісочну піраміду, в якій все, крім вершини, знаходиться в динамічній рівновазі. Спроба призначити наступника призводить до розпаду.
Свого часу спроби вже були – Сергій Іванов (екс-керівник Адміністрації президента РФ, давній соратник Путіна. - Главред) вважав себе наступником, що дуже сумно для нього закінчилося. Було кілька наступників, кожен з яких був відсторонений від влади і відсунутий від трону. Путін не допускає такої можливості. І його оточення, до речі кажучи, теж, тому що для них ця динамічна стабільність дуже важлива. Найближче оточення завдяки їй просто заробляє величезні гроші. Не тільки корупційними схемами, а й звичайними бізнес-схемами – вони інвестують величезні ресурси. Сьогодні на Заході заморожені 350 мільярдів доларів. Але цілком очевидно, що обсяг ресурсів, який був перекачаний на Захід, вимірюється у півтора-два трильйони доларів. Вони розміщені на ринку нерухомості, на ринку великих компаній.
Тож наступник нікому не потрібен. Всіх влаштовує погана стабільність – сім'ї майже всього оточення на Заході, при тому, що робляться заяви про боротьбу Заходу з олігархами. Боротьба йде не з тими, хто є олігархами і найближчим оточенням, а в основному з підприємцями з 90-х років. Тому що вони на виду, їхній бізнес прозорий, ефективний. Тоді як усіх найближчих друзів Путіна з кооперативу "Озеро", власників сотень мільярдів доларів власності навіть не чіпають. Більше того, вони отримують громадянства різних держав – Фінляндії, Франції, Німеччини, Швейцарії. Їх теж бачать, але з ними ніхто не бореться. Це досить цинічна позиція, як було з нафтою і газом. Воно, звичайно, фінансування Путіна, але аж надто вигідне – дешеві нафта й газ. Заклики до Індії про скорочення покупок російської нафти призвели до того, що індійське керівництво навіть робило заяву про те, що вони бідна країна і не можуть відмовитися від дешевих нафти і газу. Вони не можуть вступити в боротьбу з Путіним.
Що буде з самим Путіним після програшу у війні?
Я б хотів, щоб це був міжнародний трибунал. Тому що важливо, також як це було після перемоги над нацизмом, розібрати все це по кісточках. Дуже важливо впливати на суспільство – після Нюрнберзького трибуналу в Німеччині пройшло 300 тисяч судів над конкретними виконавцями, пропагандистами. Це був процес, який тривав десятиліттями – очищення суспільства від отруйних коренів нацизму, воєнщини, агресивності.
Я вважаю, що ці суди мають відбутися, але сьогоднішня майже офіційна позиція адміністрації Білого дому в тому, що не потрібно говорити про трибунал. Тому що це може створити небезпечну ситуацію для європейських країн. Це може посилити агресивність цього режиму. І наскільки я розумію, якщо деякий час тому керівництво України говорило про трибунал, не тільки про Гаазький суд, то зараз під впливом цієї ідеї не дратувати Путіна ці розмови припинилися. Це дуже сумно, тому що навіть сьогодні не так небезпечний сам Путін, як його оточення і стан суспільства.
Якщо сьогодні Путін помирає і виникає якась модель вільних виборів, то суспільство РФ вибере точно такого ж Путіна –агресивного, небезпечного для світу.
Хто, до речі, може бути наступним Путіним? Чи є в Росії такі персонажі, які можуть зійти на цю роль?
У нас перед очима ситуація 1953 року після смерті Сталіна. Головний його наступник, Лаврентій Берія, був майже відразу розстріляний колишнім оточенням Сталіна. Тоді почалася дуже сильна боротьба – спочатку це Каганович, Маленков, Хрущов. Потім Хрущов почав боротися з ними, виникла антипартійна група і їхнє відсторонення від влади. ХХ з'їзд, де Хрущов відкрито заявив про злочини Сталіна і сам був через 6 років відсторонений Брежнєвим. Тобто це перехідний процес тривалістю в кілька десятиліть.
Щось таке буде відбуватися і в Росії. Говорити про точного наступника означає говорити про першу жертву цього процесу.
Якщо говорити про закінчення війни, яким ви його бачите – як у майбутньому виглядатимуть відносини України та Росії?
Я думаю, що Росія перестане існувати як єдина держава. Ці автономні процеси дезінтеграції приймають все більш реалістичний характер. Йтиметься про десятку нових держав, які будуть утворені на території Росії. Частина з них буде демократичними, частина – імперськими, націоналістичними. Вже приблизно ясно, що на півдні, де домінують такі імперські настрої, можуть виникнути держави, які себе назвуть "російськими імперіями". Будемо сподіватися, що у них не буде ядерної зброї, щоб доводити всьому іншому світу своє імперство. Буде багато національних держав – Інгушетія, Чеченська Республіка, Дагестан будуть претендентами на створення кількох держав.
На Далекому Сході теж може виникнути незалежна держава. Свого часу досить ефективні розмови йшли про створення Уральської Демократичної Республіки. Тоді був губернатором Россель, вони не хотіли годувати комуністичні регіони. До речі, дуже багато комуністичних регіонів, в яких домінують етатистські настрої. Вони, безумовно, почнуть намагатися будувати комунізм. Оскільки це не буде виходити, вони будуть намагатися боротися зі своїм оточенням, з іншими регіонами. Можливо, це буде причиною конфліктів і громадянських воєн. Це – проблема, яку доведеться вирішувати не тільки громадянам Росії, але й оточенню РФ – Китаю, Японії, США, європейським державам. Почнеться дуже складний перехідний процес, який займе кілька десятиліть, якщо не століття.
Хотіла уточнити – Україна, по-вашому, поверне собі всі свої території до кордонів 1991 року?
У цьому немає сумнівів. Тому що напад на Крим, агресивна імперська політика – це прояв бажання утримування влади спецслужбами. Якщо виникне кілька нормальних держав, навіть імперських або комуністичних, то я дуже сподіваюся, що у них не буде сил і ресурсів проводити таку політику. Роздробленість ресурсів між різними державами – це більш важлива річ, ніж роздробленість озброєнь. Навіть ядерної зброї. До речі кажучи, це серйозна проблема, її потрібно буде, як при розпаді СРСР, швидко і ефективно вирішувати, щоб ядерна зброя не стала предметом ринкової торгівлі. Сьогодні Кремль багато робить для поширення ракетних технологій ядерної зброї – ми бачимо це на прикладі Ірану, Північної Кореї, в якій раптом після десятиліть невдач, коли ракети падали навіть на територію Росії, відбувається успішний розвиток цих технологій.
Як скоро Україна може повернути собі території? Чи поділяєте ви прогнози українського керівництва про те, що це може статися цього року?
Ми на це дуже сподіваємося. Відкушування територій від України – це штучний процес. Те, що було в Криму, було провокацією – маленька політична група, спираючись на пенсіонерів з відсталим мисленням. Серед тих, хто підтримував автономію Криму, не було кримських татар. А на сході України автобусами з території Росії завозилися протестувальники, які зі зброєю в руках захоплювали будівлі і починали бандитську діяльність.
Відновлення нормального життя в Україні, на сході, в Криму – це те, в чому зацікавлені українці. Меншою мірою, звичайно, співробітники російських спецслужб, які приїхали на територію Криму та отримали власність за фіктивними документами прямо на березі Чорного моря. Або кадирівці, які дуже активні в Криму. Але нормальні громадяни не зацікавлені в цьому бандитизмі.
А Захід зацікавлений у тому, щоб допомогти Україні відновити нормальне життя в Криму і на Донбасі на даному етапі?
Захід не зацікавлений у втручанні у внутрішні проблеми України. Йому не подобається нестабільність у будь-якій формі. І особливо розраховувати на захід Україні не варто. По-моєму, ми могли в цьому переконатися багато разів, коли Захід підтримував "Мінські угоди", які по суті були угодами щодо фіксації статус-кво – окупації частини територій України.
Що чекає Україну після війни в разі перемоги?
Дуже важкий процес відновлення. Тривалий. Знову ж таки, розраховувати на безмежну допомогу Заходу не варто – допомога буде надана, але в основному вона буде виходити від самих громадян України.
Відновлення державності – дуже важкий процес, в ньому братимуть участь спецслужби і агентурні мережі, створені РФ. Я вважаю це небезпечним явищем, з ним треба було боротися Зеленському або Порошенку відразу після виборів. Цієї боротьби не було, а це означає, що вплив небезпечної частини імперської Росії залишиться. І з цим Україні теж доведеться боротися. Або змиритися і повторити поганий шлях сусідства з імперською Росією.
Україна, я сподіваюся, буде демократичною європейською державою. І більшість населення не буде, як це було в минулому, голосувати проти НАТО і європейського шляху України. Україна дуже змінилася на краще. Завдяки варварству російської армії з'явилося якесь розуміння системи демократичних цінностей. І я думаю, що це дуже цінний досвід, який українці використають.