Закон про військову поліцію: основні норми та ризики

В Україні планують військова поліція / Колаж Главред, фото УНІАН,
128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада

Депутати запевняють, що повноваження військової поліції поширюватимуться виключно на військовослужбовців ЗСУ та резервістів, які перебувають на зборах.

19 червня Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №6569-д про військову поліцію. Главред розбирався, що чекає на українців після ухвалення закону.

Що передбачає закон про військову поліцію

У пояснювальній записці до законопроєкту уточнюється, що чинна військова служба правопорядку у Збройних Силах України сьогодні не має жодних повноважень щодо здійснення оперативно-розшукових заходів та притягнення винних осіб до юридичної відповідальності, а також інституційно позбавлена можливості сприяння органам досудового розслідування і прокурорам в здійсненні досудового розслідування щодо військовослужбовців.

Водночас відсутність належного розшуку дезертирів та інших осіб, які самовільно залишили місця несення служби, незабезпечення невідворотності їхнього покарання, на думку законодавців, може негативно позначатися на стані боєготовності та правопорядку в ЗСУ.

Згідно з документом, військова поліція є військовим формуванням із правоохоронними функціями, що входить до складу сектору безпеки і оборони, призначенням якого є забезпечення правопорядку та військової дисципліни в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Держспецслужбі транспорту.

Військову поліцію комплектуватимуть із військовослужбовців-контрактників і призовників / Сили територіальної оборони ЗСУ

До компетенції новоствореного органу входитиме:

Військова поліція комплектується військовослужбовцями-контрактниками та призовниками. Чисельність військової поліції згідно із законом становитиме не більше 1,5 відсотка від загальної чисельності ЗСУ. Командування під час режиму воєнного стану або надзвичайного стану здійснюється Головнокомандувачем ЗСУ.

Які повноваження матиме військова поліція

Повноваження військової поліції передбачатимуть:

Рекомендуємо:

Крім того, під час проведення заходів із затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, а також за обставин, що загрожують життю та здоров'ю людей, військова поліція зможе тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг, зупиняти і проводити поверхневу перевірку транспортних засобів, перевіряти у водіїв документи на право користування та керування ними. А в невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей і майна або з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у скоєнні злочину, у випадках і на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури.

Військова поліція займатиметься контролем військовослужбовців та розшуком дезертирів / Командування Об'єднаних Сил ЗС України

У разі дії воєнного стану військова поліція також бере участь в евакуації засуджених, заарештованих або затриманих, дотриманні комендантської години, супроводі полонених, боротьбі з ДРГ, а також забезпеченні дотримання особливого режиму в'їзду/виїзду, обмеженні пересування громадян і транспортних засобів.

Ризик перевищення повноважень?

Варто зазначити, що закон ухвалили в парламенті з другої спроби, після того, як його зняли з розгляду через скандальні норми. Зокрема, новий орган низка нардепів асоціювали з "каральним".

Як розповів один зі співавторів законопроєкту, народний депутат Сергій Іонушас, повноваження військової поліції поширюватимуться виключно на військовослужбовців ЗСУ та резервістів, які перебувають на зборах.

Як розповів Главреду політичний аналітик, юрист Дмитро Франчук, створення військової поліції в Україні відповідно до законопроєкту №6569-д є кроком до зміцнення правопорядку та підвищення дисципліни в армії.

"Однак цей процес потребує ретельного планування, запобігання можливим зловживанням і забезпечення належного фінансування та підготовки персоналу. Це важливий крок на шляху модернізації Збройних Сил України та підвищення їхньої ефективності", - зазначив експерт. І уточнив, що новий закон створює ризики для зловживання владою, що може призвести до порушення прав військовослужбовців і створення атмосфери страху та недовіри.

"Реалізація положень Закону дасть змогу забезпечити організаційно-правові засади діяльності Військової поліції, що дасть змогу створити національну систему реагування на кризові та надзвичайні ситуації, своєчасне виявлення, запобігання та нейтралізацію зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці у воєнній сфері, у сфері оборони у мирний час та особливий період, забезпечення конституційних прав та свобод військовослужбовців та визначення додаткових заходів правового забезпечення інтересів держави з метою підтримання військової дисципліни, а також забезпечення конституційних прав та свобод військовослужбовців і визначення додаткових заходів правового забезпечення інтересів держави.

Новини заразКонтакти