Невдовзі в Україні планують запровадити нову систему нарахування пенсій. Реформа, запропована Мінсоцполітики, спрямована на забезпечення більшої справедливості та прозорості у пенсійному забезпеченні громадян.
Як працюватиме система, скільки часу потрібно на її запровадження та що зміниться для пенсіонерів – у матеріалі Главреду.
Пенсійна реформа, запропонована законопроєктом № 9212, передбачає запровадження накопичувальної системи на додачу до чинної солідарної. Зокрема, у разі ухвалення законопроєкту працюючі українці до 55 років щомісяця віддавали б частину зарплати на свою майбутню пенсію, і ще стільки ж додавала б держава.
Згідно нововведень, які пропонуються документом, українці вже скоро можуть почати отримувати пенсії, які складатимуться з двох частин – базової та страхової. Базова частина становитиме фіксований відсоток від мінімальної зарплати (приблизно 30%) і буде однаковою для всіх пенсіонерів. Страхова частина залежатиме від страхового стажу та розміру внесків, сплачених до Пенсійного фонду. За кожен рік офіційної роботи та сплачених внесків до ПФ будуть нараховуватися бали, які впливатимуть на розмір страхової частини пенсії.
Окрім зміни принципів нарахування, також змінюються і вимоги до страхового стажу. Так, для виходу на пенсію у 60 років необхідно мати щонайменше 32 роки страхового стажу, у 63 роки — від 22 до 32 років стажу, а у 65 років — не менше 22 років стажу.
Накопичувальна система мала запрацювати в Україні ще з 1 липня, однак наразі Верховна Рада закон про її запровадження не підтримала — під час розгляду документа у сесійній залі у 2024 році не вистачило голосів. Здебільшого тому, що у багатьох депутатів і експертів виникли прості й логічні запитання: хто гарантує, що гроші пенсіонерів не зникнуть, де гарантії, що пенсійні фонди не прогорять, та як можна запускати таку реформу під час війни, коли економіка нестабільна, інфляція висока, а люди ледь зводять кінці з кінцями?
Крім того, в Україні майже немає надійних місць, куди можна вигідно і безпечно вкладати пенсійні накопичення. Тому багато хто боїться, що гроші просто «з’їсть» інфляція або вони зависнуть у системі.
Як розповіла у коментарі Главреду перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак, з урахуванням усіх зауважень і коментарів, які було надано до депутатських версій законопроєкту про накопичувальне пенсійне забезпечення, Мінсоцполітики розробив новий Проєкт Закону України "Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення", який складає частину пакету законопроєктів пенсійної реформи та очікує на розгляд уряду.
«Ми маємо побудувати цілісну систему пенсійного забезпечення, яка буде давати можливість громадянам отримувати гідне пенсійне забезпечення в старості, з урахуванням різноманітних доступних інструментів та кількох рівнів пенсійних систем. Тому ми розробляємо комплексну реформу, яка буде передбачати виправлення поточних проблем солідарної системи, запровадження обов'язкової накопичувальної системи, а також пропозицію щодо оптимальних шляхів забезпечення так званих професійних пенсій — тобто додаткових пенсійних прав (і збільшених розмірів виплат) для окремих категорій професій», - зауважила Марчак.
Дарія Миколаївна Марчак — перша заступниця Міністра соціальної політики України (призначена 26 липня 2022). Народилася 9 липня 1984 року. Закінчила Київський національний університет (спеціальність — історія) та Київську школу економіки, здобула ступінь магістра з публічної політики та врядування.
Після університету працювала журналісткою, зокрема в таких виданнях як “Інвестгазета” та Forbes.ua у напрямку публічних фінансів.
Була радником міністра фінансів Наталії Яресько з комунікацій (2015–2016), керівницею комунікацій в “Укрпошті”, а також експерткою ЄС-проєкту EU4PAR та консультанткою Світового банку з земельної реформи (2017–2019 рр.). З 2019 по 2022 рік — перша заступниця директора ДП «Прозорро.Продажі» (реформа оренди, земельні аукціони) та керівниця Центру аналізу публічних фінансів при Київській школі економіки, займається аналітикою соціальних фінансів і бюджетного планування.
Як розповів у коментарі Главреду керуючий адвокат Адвокатського бюро Івана Хомича Іван Хомич, судячи з попереднього варіанту законопроєкту,загальна сума балів особи за весь страховий стаж визначається шляхом додавання балів за кожний місяць офіційної роботи чи іншої діяльності, за яку було сплачено страховий внесок. Кількість балів за кожний місяць визначається шляхом ділення суми сплаченого внеску за особу на суму страхового внеску, обчислену із середньої заробітної плати в Україні за цей місяць та множення на 10.
«Простіше кажучи, якщо у людини в певному місяці була середня зарплата, то поділивши суму внеску за цю зарплату на середню по Україні ми отримуємо 1, далі помноживши на 10, ми отримаємо суму балів за цей місяць - 10 балів. Якщо ж зарплата була в двічі менше ніж середня по Україні, то в такому випадку людині нарахують 5 балів. А якщо зарплата була в двічі вища ніж середня по Україні, то людина отримає 20 балів», - пояснює Іван Хомич.
Пенсійна виплата людини (пенсія) буде складатись з двох частин: базової та страхової. За словами Дарʼї Марчак, очікується, що солідарна система забезпечуватиме щонайменше 40% заміщення, а обовʼязкова накопичувальна доповнить солідарну ще на 20% чи більше відсотків.
Варто зауважити, що у попередніх законопроєктах, які надавалися до публічного обговорення йшлося щонайменше про 30 відсотків заміщення солідарною системою.
Відповідно, вартість одного балу визначатиметься за умовною формулою:
ВБ = ЗСН * 30% : 4200, де:
Вартість одного балу визначається Кабінетом Міністрів України та затверджується з дати набрання чинності цим Законом та щороку з 1 березня.
Середня заробітна плата в Україні за 2024 рік становить 17486,60 грн. Якщо від неї відняти 23 % (18 % податок на доходи фізичних осіб та 5 % військового збору), то залишок становитиме 13464,68 грн. Отже, в 2025 році вартість балу складатиме 0,96 грн (13464,68 грн*30%: 4200).
Як пояснив Іван Хомич, якщо людина на момент обчислення розміру пенсії за своє життя заробила 4200 балів, це 35 років роботи з середньою по Україні заробітною платою, то ми можемо вирахувати розмір страхової частини її пенсії.
Для цього суму балів 4200 множимо на вартість одного бала 0,96 грн і отримуємо 4032 грн.
Якщо такому пенсіонеру б призначали пенсію зараз по нині діючій формулі обчислення, то її розмір би складав:
«Як бачите, різниця 500-600 грн, що становить приблизно 10 %, тобто по новій формулі середня пенсія буде на 10 % вища ніж по діючій формулі… Тому можемо говорити про те, що пенсійна реформа призведе до зменшення майбутніх пенсій для людей, в який доходи вищі за середні. Іншими словами таким громадянам вигідніша діюча пенсійна система», - вважає Хомич.
За словами експерта, оскільки у пенсійному фонді немає достатньо грошей, щоб всім одразу за новою формулою підтягнути пенсії на кілька сотень, а подекуди й на кілька тисяч гривень, то підвищення за новою формулою може відбуватися поступово.
«Насамперед воно має торкнутися пенсій, призначених давно. Підвищення більш нових пенсій, як і зараз, може ще кілька років штучно пригальмовуватись. Але поки триватиме перехідний період, то, наскільки я розумію, Кабмін буде встановлювати в ручному режимі вартість балу нижчу, ніж прописано у формулі. Бо пенсію умовно з 2800 грн одразу підвищити до 5700 грн буде для нинішнього бюджету накладно», - переконаний Хомич.
Крім того, проблемою може стати підтвердження заробітної плати для нарахування балів за період трудового стажу до 2000 року. Зокрема, якщо людина не надасть довідки та інших документів на підтвердження нарахованої заробітної та сплачених внесків, то їй нарахують бали по мінімальній зарплаті, що негативно позначиться на її пенсії.
«Загалом, реформа додає ваги саме офіційній зарплаті. Головне це сплатити побільше внесків, а стаж здебільшого буде потрібен лише для визначення права на пенсію, щоб піти на неї вчасно. Навіть якщо у людини не буде п'ятнадцяти років стажу, необхідних для виходу на пенсію хоча б 10 років, то таке право може настати, якщо у людини за короткий період роботи була гарна зарплата і вона назбирала 10 балів. До речі, пільговий стаж може бути скасований. В новому законі нічого немає про те, що, наприклад, робота за списком номер один буде нараховуватися, як зараз, у подвійному розмірі. Складно сказати, що з цього вийде на практиці, але в Міністерстві соцполітики запевняють, що жодна пенсія після реформи не зменшиться. В гіршому випадку вона залишиться такою, як зараз», - резюмував Іван Хомич.
Іван Олександрович Хомич — український адвокат, керуючий адвокат Адвокатського бюро «Івана Хомича».
Закінчив Національний університет «Одеська юридична академія» у 2011 році.
Основні практики: спадкове право, корпоративні спори, захист бізнесу, кримінальні справи, трудові та земельні спори, пенсійні питання і спадщина. Активно веде юридичні прямі ефіри, YouTube-канал адвокатського бюро.