У суботу, 16 січня, набули чинності норми статті 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", що регулюють використання державної мови у сфері обслуговування споживачів. Відтепер персонал повинен спілкуватися з відвідувачами державною мовою, винятком є тільки особисте прохання клієнта.
Як повідомляє Главред, відповідно до Ст.30 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", державною мовою мають звертатися до споживачів у всіх сферах обслуговування. Зокрема: підприємства, установи та організації всіх форм власності; фізичні особи-підприємці; суб'єкти господарювання, які обслуговують споживачів (у тому числі інтернет-магазини).
Така вимога стосується не тільки сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (у тому числі гуртки та секції), медичне обслуговування, надання соціальних, юридичних, транспортних та інших послуг.
Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню і т. д.
Але на прохання споживача обслуговування може проводитися іншою мовою, яка прийнятна для обох сторін.
Після 16 січня 2021 року секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови обіцяє штрафувати підприємство у разі систематичних порушень мовного законодавства.
Як зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, за порушення суб'єктами господарювання відповідних норм передбачені штрафи.
"Секретаріат Уповноваженого може здійснювати позапланові заходи контролю за порушенням мовного закону. Якщо такі порушення протягом року будуть повторюватися і мати системний характер, ми маємо право накладати штраф. Здавалося б, для когось ця сума невелика (від 5100 до 6800 грн.), але вона буде бити не стільки по кишенях бізнесу, скільки - по репутації. А це якраз те, що напрацьовується роками", - сказав Кремінь.