Можливий майбутній прем'єр Любченко міг бути причетний до "скруток" на 30 мільярдів гривень - ЗМІ

Олексій Любченко / фото пресcлужби ДПС

Зокрема, нинішній перший віце-прем'єр і міністр економіки може бути причетний до "скруток" податку на додану вартість.

Потенційний кандидат на посаду майбутнього прем'єр-міністра, нинішній перший віце-прем'єр і міністр економіки Олексій Любченко може бути причетний до "скруток" податку на додану вартість та інших зловживань у податковій сфері на загальну суму близько 30 млрд грн.

Про це пише видання "Апостроф".

У своїх розрахунках видання посилається на офіційний звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка займалася розслідуванням фактів недонадходжень до держбюджету після гучних заяв екс-міністра фінансів Ігоря Уманського про багатомільярдні податкові "скрутки". Суть схеми полягає в тому, щоб поєднати в системі податковий кредит, сформований в результаті ввезення або виготовлення товарів на тіньовому ринку, які потім продаються за готівку без сплати податків, і податкове зобов'язання, що виникає у платників легального сектора економіки, коли їм потрібно легалізувати товари, виготовлені в тіньовому секторі.

Коли головою ДПС став Олексій Любченко, він практично відразу визнав правоту Уманського і пообіцяв боротися зі "скрутками". Як з'ясувала згодом ТСК парламенту, "скрутки" при Любченко не тільки не припинилися, але росли в порівнянні з його попередником Сергієм Верлановим, який керував ДФС у 2019-2020 роках.

Згідно зі звітом ТСК, в період з травня по грудень 2020 року обсяг "скруток" склав 19,6 млрд грн або близько 2,5 млрд грн щомісяця. Низка прикладів публікувалася у ЗМІ.

"Скручування" ПДВ у 2020 році / дані ТСК ВР

За такий же період 2019 року - тобто до пандемії та в умовах більш-менш стабільного, хоч і невеликого економічного зростання, "скрутки", згідно зі звітом ТСК, склали 17 млрд грн.

"Якщо слідувати гіпотезі, що "скрутки" продовжують працювати з інтенсивністю приблизно у 2,5 млрд грн втрат для бюджету щомісяця, то за 2021 рік, поки Любченко очолював ДПС, як можна припустити, фіскали недорахувалися ще як мінімум 12,5 млрд грн", - пише видання. Комісія також виявила схемного відшкодування ПДВ за 2020 рік на 1,2 млрд грн, схем з неповерненням валютної виручки нерезидентами на 1,4 млрд грн втрат для бюджету, ухилення від сплати акцизного податку приблизно на 7-8 млрд грн на рік. "Тобто сумарно, крім "скруток" "набігає" ще близько 10 млрд грн щорічних "дірок", на які податкова служба закривала очі завжди - і, судячи з усього, благополучно продовжила це робити при Любченко", - йдеться в матеріалі.

Серед інших "досягнень" Любченка видання відзначає зростаючу кількість скарг бізнесу на тиск з боку ДПС під час перевірок, навіть попри те, що уряд заборонив фіскалам у період карантину взагалі проводити будь-які виїзні перевірочні заходи. Згідно з річним звітом Ради бізнес-омбудсмена, у 2020 році кількість скарг до цієї структури на дії податкових органів була рекордною - 1193 скарги, це більше, ніж будь-коли скаржилися на фіскалів за весь час існування Ради з 2016 року.

"Одним з індикаторів зростання тиску стало самовільне ухвалення ДПС рішення про поновлення перевірок і збільшення фактичного податкового навантаження та доведення підвищених планів регіональним службам у період, коли для самої податкової плани від Мінфіну були знижені через кризу. І тільки за рахунок цих маніпуляцій фіскалам і вдавалося перевиконувати план", - додають журналісти.

Новини заразКонтакти