Власники холдингу Олег Крот і Юра Лазебников заявляють, що з початку повномасштабного вторгнення витратили на допомогу ЗСУ понад 60 мільйонів доларів, проте бажане, схоже, не відповідає дійсності – в компанії не можуть чітко пояснити, звідки у засновників такі гроші і куди вони витрачені.
Про це пише видання Forbes в матеріалі " Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд.грн.
Автор зазначає, що "документальних підтверджень таких витрат фонд не надає," видимі "доходи холдингу майже дорівнюють заявленій сумі допомоги".
Якби це все відповідало дійсності, то сума "витрачена на ЗСУ" дозволила б холдингу і створеній ним для потреб фронту "Фундації Течія" увійти до п'ятірки найбільших фандрейзерів України.
Більше того - "Течію" підтримують навіть публічні особи. Так, відома українська співачка Даша Астаф'єва публікувала в своєму Інстаграмі фото з Олегом Кротом, де захоплювалася його щедрістю.
Як пише Forbes, сама ГО "Фундація Течія" через яку підприємці закуповують для війська допомогу маловідома, а її звіти в соцмережах, попри величезні суми, зазвичай не користуються популярністю і збирають лише кілька десятків "лайків".
Останній звіт від Фонду - опублікований 7 червня. Тоді в ньому фігурувала сума в 620 млн. грн. або $21,2 млн. за курсом НБУ.
Як пише Forbes, з тих пір Крот і Лазебников мали витратити ще близько 40 мільйонів доларів. І у Фонді, і в розмові з виданням цифру про 60 мільйонів сукупних витрат підтверджують. Щоправда, з уточненням - не всі 60 мільйонів пройшли через го. Нібито Олег Крот багато жертвував безпосередньо, нібито через те, що "ГО не може закуповувати товари подвійного призначення". При цьому в пресслужбі стверджують, що ГО “Фундація Течія" на 99% фінансується Олегом Кротом і власне холдингом.
При цьому, як пише Forbes, «Фундація Течія» не публікує на сайті докладної звітності про джерела надходження коштів і документи, що підтверджують витрати.
Звіти зазвичай оприлюднюються у вигляді інфографік і постів в соцмережах. Наприклад, згідно з останнім звітом, $21,2 млн пішло на закупівлю:
Інші статті зайняли менше $500 000: засоби спецзв'язку, розвідувальні дрони, генератори і захищені ноутбуки. Крім цього "Фундація Течія" співфінансувала обіди для переселенців, пацієнтів київських лікарень та терроборонців.
При цьому важко знайти фотографії, опубліковані ГО, що підтверджують наявність придбаної амуніції - часто в ЗМІ зустрічаються тільки так звані "сніппери" - фото з текстом.
Лише зрідка, як пише Forbes, на Facebook фонд кілька разів на місяць постить фото з передач військовим.
У самому фонді на питання Forbes, куди ж було витрачено ще майже 40 мільйонів доларів, відповідають досить завуальовано: "товари, яких потребувала ЗСУ для захисту нашої держави". При цьому навіть інфографік зі звітами не було опубліковано за весь період.