Обравши шлях євроінтеграції, Україна не може ігнорувати стандарти та законодавчі вимоги ЄС, зокрема в сфері акцизної політики.
Про це в своїй колонці написав перший віцепрезидент Торгово-промислової палати, член Української ради бізнесу Михайло Непран.
"Урядовий законопроект про оподаткування акцизним податком тютюнової продукції, внесений на розгляд парламенту, враховує наші зобов’язання з приведення акцизної політики України до стандартів ЄС, які чітко описані у Директиві та обов’язкові до виконання. А також документ імплементує рекомендації Європейської Комісії (ЄК) про диференційовані ставки акцизу для класичних сигарет і тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН)", — написав експерт.
Сьогодні в країнах ЄС акцизи на ТВЕН в середньому на 66,3% нижчі за сигарети. А невдовзі диференційовані акцизи стануть частиною законодавства ЄС, якого Україна має дотримуватись як майбутній член Союзу.
За даними Financial Times, ЄК на рівні Директиви встановить єдину вимогу для країн-членів щодо обов’язкової диференціації між акцизами на ТВЕН та сигарети в розмірі 50%.
"Подекуди можна почути голоси за встановлення однакових ставок на сигарети і ТВЕН, проте і тут в європейській практиці знаходимо недоречність такого кроку. Адже якщо встановити рівний акциз на сигарети та ТВЕН до 90 євро за тисячу, з’явиться економічний сенс у контрабанді. Чи варто Україні експериментувати із цим? Запитання виглядає як риторичне", — підкреслив Непран.
Річ у тім, що в більшості країн-членів ЄС ця ставка в рази нижча для ТВЕН. Наприклад, в Естонії — 28,4 євро у перерахунку на тис. шт., у Словенії – 29,2 євро, у Болгарії – 31,6 євро, у Чехії – 32,4 євро, у Румунії – 44,2 євро.
На думку експерта, ЄС має додаткову економічну мотиваціюдля встановлення диференційованих ставок — це спосіб залучення додаткових інвестицій від виробників ТВЕН.
"Закономірно, що впливові бізнес-об’єднання, серед яких асоціація Укртютюн, Американська торгівельна палата, Європейська бізнес-асоціація та інші, підтримали диференціацію ставок акцизів. Це, зрештою відповідає інтересам України. Ми маємо не лише вступити до ЄС, але й не бути бідним родичем, який через тінь та корупцію завжди просить грошей", — підсумував Непран.
Як зазначалося, урядовий законопроєкт №11090 пропонує запровадити диференційовані ставки акцизів для сигарет і тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН).
Такий підхід до регулювання підакцизної продукції в ЄС насамперед орієнтований на те, щоб зробити менш привабливим споживання продуктів та товарів, що більш шкідливі для споживачів та навколишнього середовища.