Підсумки боротьби з піратством у 2024 році: блокування російських медіасервісів та штрафи у 3 млн грн

Ініціатива «Чисте небо» — антипіратське об’єднання, яке діє з 2013 року. Його пріоритетними напрямками є захист інтелектуальної власності в інтернеті й очищення медіапростору від ворожої пропаганди. У 2024 році ініціатива забезпечила визнання низки піратських сайтів медіасервісами держави-агресора, їх блокування та припинення фінансування. Про підсумки антипіратської діяльності — далі в матеріалі.

Минулого року набув чинності Закон України «Про медіа», який передбачає заборону й блокування постачальниками телекомунікацій доступу до російських сайтів. Завдяки зверненням Ініціативи «Чисте небо», у 2023 році Національна рада з питань телебачення та радіомовлення визнала ворожими понад 200 сервісів та сайтів, в тому числі HDrezka, Filmix, Baskino, KINOGO, Kinokrad, ГидОнлайн, Kinotochka, KinoZapas та інші. Як показалидослідження, після заборони піратських кінотеатрів легальні українські ОТТ-платформи збільшили авдиторію до 2 мільйонів осіб.

У 2024 році чорний список медіасервісів держави-агресора поповнили популярні піратські стрімінгові сервіси Shara-TV, IPTV ONLINE, AntiFriz, TVBOOM, ILookTV та їхні дзеркала RuLook, ZeDom, MeLord, VipDrive, JinoPro, ISeeTV, TVLider. Ініціативою ведеться робота з внесення до цього переліку ще низки ресурсів, які транслюють канали рф (Viks.tv, Онлайн ТВ, Tivix, Telik.Live, Debilizator.Tv), і декілька сотень популярних кіносайтів, які пропонують доступ до фільмів і серіалів держави-окупанта.

«Використовувати російські сервіси в умовах повномасштабної війни неприпустимо, так само як і ресурси, що порушують авторське право. Це завдає шкоди економіці й особистій безпеці глядачів. Наша глобальна мета — створити в Україні прозоре й безпечне медіасередовище та розвинений ринок Pay TV. Заборона піратських ресурсів є важливою частиною цієї роботи», — прокоментував керівник антипіратської Ініціативи «Чисте небо» В’ячеслав Мієнко.

Упродовж року об’єднання здійснювало моніторингблокування заборонених сайтів серед найбільших інтернет-провайдерів, фіксувало порушення й ініціювало позапланові перевірки регулятором комунікацій (НКЕК). Загалом було здійснено 26 інспекцій, більшість з яких засвідчили усунення недоліків.

Ініціатива «Чисте небо» також досягла успіху у впровадженні нового інструменту позбавлення піратських ресурсів фінансування — заборони розміщення реклами на сайтах, які порушують право інтелектуальної власності та внесені до українського блек-листаWIPO ALERT. Нагадуємо, що, відповідно до внесених у 2023 році змін до Закону України «Про рекламу», розміщення реклами азартних ігор на вебсайтах з переліку WIPO ALERT карається штрафом у розмірі 300 мінімальних зарплат, тобто більше ніж 3 млн грн.

Ще одна віха діяльності об’єднання у 2024 році — ініціювання кримінальних проваджень щодо крадіїв контенту з різних регіонів України. Наразі в органах слідства та судах перебуває понад 40 кримінальних справ. Цьогоріч вже було винесено 2 обвинувальні вироки. Зокрема, одного з порушників позбавлено волі з іспитовим строком за порушення авторських прав у великому розмірі.

Серед пріоритетів Ініціативи «Чисте небо» на 2025 рік — розширення Національного переліку заборонених вебсайтів, що порушують право інтелектуальної власності, та синхронізація з ним власного чорного списку. Також планується моніторинг реклами на піратських ресурсах і накладення штрафів на порушників. Окрім того, Ініціатива «Чисте небо» продовжить співпрацю з правоохоронними органами: Департаментом кіберполіції Національної поліції України та Службою безпеки України.

Споживайте легальний контент і стежте за актуальними новинами боротьби з піратством.

Новини заразКонтакти