Ви дізнаєтесь:
У сучасному світі, де сталий розвиток і мінімізація відходів є пріоритетом, деякі садівники вдаються до вкрай сумнівних практик. Одна з них — використання відпрацьованого моторного мастила як добрива. Автори проєкту «Cozy Houze» розповідають, як саме працює ця технологія, чому вона виглядає привабливо, але може завдати шкоди не лише рослинам, а й усьому довкіллю.
Главред з'ясував, навіщо садівники масово скуповують моторне мастило.
«Цей процес виглядає як поєднання науки й інновацій: моторне мастило фільтрується, очищається від забруднень, після чого збагачується поживними речовинами — азотом, фосфором, калієм (NPK), — а також спеціальними мікроорганізмами», — пояснюють експерти проєкту «Cozy Houze».
За їх словами, суміш дозріває, проходить ферментацію, і на виході садівник отримує речовину, яку позиціонують як альтернативу класичному добриву.
«Секрет ефективності цього нетрадиційного добрива — в мікробній алхімії. Корисні мікроорганізми допомагають зв’язати поживні речовини та зробити їх доступними для рослин», — зазначають у «Cozy Houze».
Автори популярного YouTube-проєкту «Garden & Lawn» попереджають, що відпрацьована моторне мастило не є ефективним добривом. Виливання її на траву шкодить газону і забруднює водопостачання
Моторне мастило — це продукт нафтохімії, який містить токсичні речовини: важкі метали, канцерогенні сполуки, сульфіди. Вона не розкладається в ґрунті, а навпаки — накопичується і порушує мікробіологічний баланс.
«Скидання моторної оливи забруднює до мільйона галонів прісної води», — застерігає Агентство з охорони довкілля США (EPA).
Спроба знайти дешеву альтернативу добривам, креативний підхід до утилізації відходів і модна хвиля «екоекспериментів» штовхають окремих садівників до купівлі відпрацьованого мастила на вторинному ринку. Часто це зумовлено недостатньою поінформованістю або довірою до фейкових «лайфхаків» у соціальних мережах.
Дивіться відео про те, чому не можна використовувати моторну оливу як добриво:
Фахівці «Garden & Lawn» закликають не використовувати оливу на ділянці, а здавати її на переробку.
«Зберігайте відпрацьовану моторну оливу в пластиковому контейнері й віднесіть її на станцію обслуговування або переробки», - йдеться у відео.
Там її перероблять на нові мастила або інші промислові продукти.
Замість ризикованих експериментів, експерти радять:
Вам також може бути цікаво:
"Garden & Lawn" — це YouTube-канал, присвячений догляду за газоном та садівництву. На каналі ви знайдете відео з порадами щодо вирощування та догляду за рослинами, а також рекомендації з підтримки здорового та красивого газону. Аудиторія каналу - понад 25 тисяч користувачів.