У п'ятницю, 23 квітня, війська Росії, залучені для перевірки боєготовності на заході країни (РФ межує з Україною) та у захопленому Криму, почали повертатися у місця своєї постійної дислокації.
Військових та техніку повертатимуть у частини залізницею, на кораблях та на військово-транспортних літаках, повідомляє ria.ru з посиланням на дані Міноборони РФ.
У Криму 22 квітня на полігоні Опук відбувся головний етап російських військових навчань. У навчаннях брали участь більше, аніж 10 тисяч військових і понад тисячу одиниць озброєння та військової техніки.
У російському Міноборони стверджували, що мету навчань досягнуто повністю – війська показали, що можуть надійно "обороняти країну".
Раніше міністр оборони РФ Сергій Шойгу говорив, що держава у рамках перевірки боєготовності за три тижні перекинула на західні кордони дві армії та три з'єднання Повітряно-десантних військ. За його словами, війська було стягнуто для виконання навчально-бойових завдань.
Прессекретар Білого дому Джен Псакі сказала, що влада РФ перекинула до українського кордону найзначніше число військ з 2014 року.
На відведення російських сил відреагувала влада України та західні політики.
Реакція української влади на відведення російських військ
Президент Володимир Зеленський заявив, що завдяки зменшенню кількості військ РФ біля кордонів України знижується напруга. Український лідер підкреслив, що наша країна хоче миру, але завжди знаходиться напоготові.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак сказав, що заява російської сторони про відведення військ від українських рубежів стала результатом роботи Києва з партнерами із Заходу.
Реакція США на відведення військ РФ від кордонів України
Спікер Держдепартаменту США Нед Прайс сказав, що Штати будуть уважно стежити за діями РФ.
"Ми чули оголошення Росії, що вона почне відведення військ від кордонів України. Ми чули слова, будемо чекати на справи...", – заявив прессекретар.
Як у НАТО відреагували на відведення російських військ від кордонів України
Представник військово-політичного блоку НАТО сказав Reuters, що будь-які кроки з боку РФ для зменшення напруженості давно назріли.
"...НАТО зберігає пильність, і ми продовжимо уважно стежити за невиправданим нарощуванням російської військової потужності в Україні та навколо неї", – дізналося агентство від співрозмовника.
Наприкінці березня стало відомо, що РФ під виглядом навчань стягує сили до східного кордону України. Пізніше з'явилася інформація, що Росія перекидає війська у Крим. РФ стверджувала, що не готується до війни.
Українська сторона вважала, що Росія за допомогою маневрів хотіла створити атмосферу тиску під час переговорів щодо Донбасу, і звернулася за допомогою до західних партнерів.
Звернемо увагу, що значну частину кордону з Росією Київ не контролює – вона знаходиться під контролем проросійських бойовиків самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".
Примітно, що саме наприкінці березня на Донбасі бойовики активізувалися – стали частіше обстрілювати українських військових.