Ситуація із тим, які коаліції утворюватимуться у місцевих радах за підсумками виборів в Україні, цілком прозора. В Україні фактично не існує ідеологічних партій хіба що частково до таких можна віднести Свободу та ОПЗЖ. Всі інші – це навколобізнесові проекти, свого роду партійна обслуга або бізнесу, або певних людей.
Слуга народу в цьому плані є показовим прикладом. Вона не є партією, бо не має ані історії, ані ідеології, ані партійної діяльності. Слуга народу є лише певною проекцією президента Зеленського: якщо прибрати Зеленського – одразу зникне і ця проекція.
Тому жодних проблем із об'єднанням різних політичних сил на місцевому рівні – у місцевих радах – не буде.
Однак є важливий момент. Якщо у місті – сильний мер (як правило, йдеться про великі міста України), то він зможе об'єднати навколо себе кого завгодно. Довкола сильних мерів зможуть об'єднатися будь-які політичні сили, окрім хіба що Слуги народу. Тому що більшість мерів великих міст перебувають у конфронтації із Києвом.
Отже, можливі будь-які коаліції у великих містах, за виключенням Слуги народу.
Читайте такожВиборець покарав Зеленського за стиль "Порошенко-лайт"Тим більше, що у більшості міст Слуга народу посіла на виборах третє-четверте місце, це означає що коаліція буде обходитися без цієї політичної сили.
Крім того, українське законодавство не передбачає обов'язкового утворення коаліцій у місцевих радах, на відміну від Верховної Ради. Тому на місцях коаліції утворюватимуться під конкретне голосування, а це знов-таки означає, що об'єднуватися може хто завгодно і з ким завгодно.
Ідеології немає – є гроші. Тому легко голосуватимуть разом будь-які політичні сили, яким буде вигідне фінансовому плані ухвалення того чи іншого рішення. Наприклад, у Києві так відбувається постійно, і ні в кого це не викликає, ані питань, ані здивування.
Таким чином, найчастіше партія влади, тобто Слуга народу, буде залишатися у меншості. Вона орієнтуватиметься на Київ, а Київ, звісно ж, не буде погоджуватися, наприклад, на об'єднання з Європейською солідарністю чи з ОПЗЖ. Підкреслюю – на офіційне об'єднання. Але ситуативне об'єднання буде відбуватися постійно і без погодження з Києвом.
Отже, під сильним мерами будуть складатися стійкі коаліції з будь-яких учасників, за винятком Слуги народу. В інших містах, де немає сильних мерів, складатимуться ситуативні коаліції з будь-кого. А Слугу народу при цьому далеко не завжди запрошуватимуть навіть до ситуативної коаліції.
Читайте такожЛузери виборів-2020: чиє політичне майбутнє тепер під питаннямДекілька міст, областей, територіальних громад, де позиції Слуги народу достатньо сильні, партія влади може єднатися з Голосом та іншими, крім ОПЗЖ та Євросолідарності. Але таких міст небагато.
Якою буде конфігурація у Київській міській раді, куди пройшли УДАР, Європейська солідарність, Слуга народу, Голос, Єдність Омельченка, ОПЗЖ і Батьківщина? У Києві буде варіант, де сильний мер. Швидше за все, УДАР та ЄС складуть між собою понятійну більшість, тобто вони домовлятимуться між собою стосовно кожного голосування.
Так само буде у Дніпрі, в Одесі та в більшості обласних центрів: політичні сили, які здобули перше-друге місця, неофіційно будуть об'єднані і постійно голосуватимуть разом.
Щодо Слуги народу варто зазначити, що, якби ця політична сила взагалі не пішла на вибори, нічого б не змінилося. Адже є законопроект щодо префектів, і "слуги" й так мають повну вертикаль влади: Кабінет міністрів, Верховна Рада з її монобільшістю, Офіс президента тощо.
Та партія влади взяла участь у місцевих виборах – і відверто програла. Якщо порівняти рівень підтримки Слуги народу на минулорічних парламентських виборах, коли вона отримала 43% голосів, а зараз – дай Боже, щоб було 15%. Тобто рівень підтримки впав майже втричі! І ось це, безумовно, створить для влади проблеми. Адже тепер всі – не тільки політики, але й українське суспільство – побачили, що "Акела промахнувся", що Зеленський вже не такий сильний, а, значить, можна і не виконувати його рішення, й нічого за це не буде.
Усвідомлення того, що "зелені" на чолі з Зеленським тепер не такі потужні, неминуче викликатиме спроби переформатувати Верховну Раду, уряд тощо. Тобто це запустить ланцюжок переформатування влади в країні, і поштовхом до цього стане саме відверта поразка "слуг народу" на місцевих виборах.
Саме тому для "слуг народу" було б краще, якби вони взагалі не брали участі у місцевих виборах, бо тоді б зберігалося враження, що вони, як і раніше, сильні. Таким чином, вони втратили ореол непереможності.
Тож для влади настають важкі часи…
Олександр Кочетков, політичний аналітик, спеціально для Главреду