Аліменти в 2021 році в Україні поки що залишилися без змін: розмір аліментів прив'язаний до прожиткового мінімуму (повинен бути не менше 50% від цієї суми), а той зміниться лише в липні і в грудні. Поки що поки суми завмерли на рівні минулого року.
Втім, в Україні вже офіційно дозволена процедура індексації розміру аліментів. Заробили і нові покарання за несплату аліментів.
Встановлюють розмір аліментів, виходячи з матеріального становища дитини та платника аліментів (чи є у платника машина, нерухомість тощо) та їхнього стану здоров'я. Також суд враховує, чи є у платника інші діти та непрацездатні родичі (тобто кого ще йому потрібно утримувати).
Грає роль і кількість дітей:
Залежно від рівня доходів платника аліментів – йому можуть призначити як 50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів, так і 100-відсотковий.
50-відсотковий розмір аліментів на одну дитину поки що залишається на рівні 1 грудня 2020 року:
Перераховані суми - це ті суми, скільки повинен платити аліменти батько дитині, якщо він не працює.
Якщо аліменти встановлені у розмірі 100%, то на одну дитину має бути:
Нагадаємо, прожитковий мінімум з 1 січня 2021 року становить 2189 грн. З 1 липня він складе 2294 грн, а з 1 грудня — 2393 грн.
Виплата аліментів може бути або добровільною, або стягнутися примусово.
Читайте такожЯк правильно подати на розлучення: головні нюансиДобровільно: людина сама звертається до своєї бухгалтерії (за місцем роботи, виплати пенсії або стипендії) з відповідною заявою. У документі вона вказує суму аліментів або відсоток відрахувань від її зарплати на аліментні виплати, а також банківські реквізити, куди ці аліменти перераховувати.
Також можна укласти договір про виплату аліментних платежів на дитину у нотаріуса. У разі виникнення заборгованості, вирішувати питання буде нотаріус через виконавчу службу.
Примусово через суд. Тут випадки бувають різні: можливо доведеться доводити батьківство або одну зі сторін не влаштовує розмір аліментних виплат. У разі подачі позову до нього доведеться докласти:
За законом можна змінитирозмір аліментів (або за домовленістю між батьками, або через суд – якщо в одного з них змінився сімейний стан або стан здоров'я) або достроково припинити виплати.
Наприклад, за домовленістю між батьками можна припинити виплати аліментів – передавши дитині права на нерухомість або іншу дорогу власність (тобто як би виплатити аліменти одним траншем). Таку угоду повинен завірити нотаріус.
Також припиняються виплати на дитину до 18 років, якщо та вступає в шлюб. Одруженого громадянина (заміжню громадянку) закон вважає дієздатним членом товариства, який аліментів не потребує.
За несплату аліментів в Україні:
Що стосується водіння машини, тут є винятки: якщо, наприклад, для платника аліментів машина – засіб заробітку або він є інвалідом I або II групи, проходить військову службу.
Обійти заборону на водіння автомобіля можуть і ті, у кого є розстрочка або відстрочка сплати з аліментної заборгованості.