Головне з новини:
Овальні, витягнуті та розмиті колеса автомобілів у мультфільмах - це не помилка художників, а свідомий технічний прийом. Аніматори деформували колеса саме в сценах погонь і перегонів, щоб глядач фізично відчув швидкість руху, пише Oboz.ua.
Прийом має власну назву - smear, або "смаз". Його суть у тому, що об'єкт під час дуже швидкого руху на кількох кадрах спеціально розтягують або спотворюють.
Причина проста: кругле колесо навіть на автомобілі, який мчить із великою швидкістю, на окремому малюнку все одно виглядає нерухомим. Щойно колесо роблять витягнутим, нахиленим або розмитим, сцена одразу читається як динамічна.
Це не була особливість лише радянської мультиплікації. Ефект можна побачити і в "Ну, постривай!", і в мультфільмах про кота Леопольда, і в багатьох західних анімаційних стрічках.
Задовго до появи анімаційних погонь схожий ефект самостійно виникав на знімках швидких автомобілів. На початку XX століття частина фотоапаратів працювала на шторно-щілинному затворі: кадр експонувався не весь одночасно, а поступово.
Якщо машина в цей момент рухалася, вона встигала змінити положення, поки камера фіксувала різні частини зображення. Через це круглі колеса на готовому знімку виглядали нахиленими та овальними.
Найвідоміший приклад - фотографія Жака-Анрі Лартіга, зроблена на початку XX століття під час автомобільних перегонів. На ній колеса гоночної машини сильно деформовані, а елементи фону теж здаються нахиленими.
Аніматори звернули увагу, що така деформація точно передає відчуття шаленої швидкості, і почали застосовувати її вже навмисно. У мультфільмах ефект часто підсилювали: колеса не просто ставали овальними, а підстрибували, витягувалися або майже повністю перетворювалися на розмиту пляму. Пріоритетом була не фізична точність, а відчуття руху.
Від цієї логіки не відмовилася й комп'ютерна анімація. 3D-модель дозволяє абсолютно точно показати обертання круглого колеса, але саме така реалістичність нерідко виглядає недостатньо динамічно - тому художники досі використовують розмиття, перебільшення та навмисну деформацію об'єктів.
Вас може зацікавити:
"Обозреватель" (стилізована назва - Oboz.ua) - українське інтернет-видання соціально-політичної спрямованості. Засноване 2001 року. Належить українському політику і підприємцю Михайлу Бродському. У виданні він обіймає посаду голови редакційної ради "Обозревателя". Шеф-редактор - Орест Сохар.
Видання висвітлює соціально-політичні, культурні та інші важливі новини України та світу.