Ви дізнаєтесь:
До Нового року залишилось лише кілька днів. Це свято відзначають багато українців, однак не всі знають, хто придумав святкувати Новий рік із 31 грудня на 1 січня.
Главред вирішив розібратись, чому календар починається з 1 січня.
Як повідомляє Вікіпедія, у 46 році до нашої ери відомий римський імператор Юлій Цезар наказав створити календар, у якому рік розпочинався з 1 січня. Дата була обрана не випадково. Саме в зазначеному році 1-го січня астрономічно відбувся новий місяць − вперше після зимового сонцестояння.
Вам також може бути цікаво: Замість котлет та відбивних: рецепт апетитних мʼясних рулетиків на Новий рік.
В Україні традиція новорічного святкування має тривалу історію: наші прадіди у різні часи святкували Новий рік і в березні, і у вересні. Саме тому в обрядах сучасних зимових свят присутні елементи хліборобської культури.
Спочатку Новий рік для наших предків був весняним святом. Його святкування співпадало з початком відродження природи та було приурочене до початку землеробських робіт. Офіційно Новий рік став відзначатися 1 березня із приходом на територію Київської Русі християнства.
У 15 столітті з прийняттям тодішньою церквою греко-візантійського обряду, Новий рік на частині нинішніх українських земель почали відзначати з 1 вересня. Саме тоді традиційним символом цього свята в Україні був «дідух», який виготовляли з першого зажинкового снопа.
А ось українські землі, які входили до Великого князівства Литовського, а згодом – до Речі Посполитої, початок Нового року святкували 1 січня.
На зламі 17-18 століть відзначення Нового року на території тодішньої Київської русі, а нині України було запроваджено також з 1 січня.
На терени Київської Русі традицію святкування Нового року 1 січня приніс цар Петро І у 1700 році, запозичивши її в Голландії та інших країнах Західної Європи.
Відповідно до історичних згадок, перший день нового року був відзначений урочистим парадом на Червоній площі в Москві. І він же, Петро І, увів традицію прикрашати ялинки, активно впроваджуючи також святкові привітання, феєрверки, новорічні кумедні костюми з масками.
Читайте також:
Wikipedia — загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія, якою опікується неприбуткова організація «Фонд Вікімедіа». Назва утворена від слів «вікі» (технології для створення сайтів) та «енциклопедія». Засновниками Вікіпедії є Ларрі Сенгер та Джиммі Вейлз.