Війна триватиме ще рік, а на переговорах Росію далі більше цікавитиме доля Бєлгородщини – Палій

Результативні переговори з Росією неможливі, допоки Путін при владі – Палій / Колаж: Главред

Росія влаштувала театр абсурду з переговорами в Стамбулі і свідомо завела їх у глухий кут, Путін не може зупинити війну, переконаний Олександр Палій.

На переговорах у Стамбулі російська делегація озвучила традиційні «хотєлкі» Путіна про те, що Київ має вивести війська з чотирьох областей України, а також пригрозила захопленням ще двох областей, якщо Київ не погодиться. Також «гонці» Путіна запевнили, що Росія «готова воювати вічно», та вщент зруйнували сподівання Трампа на встановлення не те що миру в Україні, а бодай тимчасового перемир’я.

Політичний аналітик, історик Олександр Палій розповів Главреду, навіщо Росія влаштувала театр абсурду з переговорами в Стамбулі, чому Путін не може і не хоче зупинити війну, як США та Європа відреагують не невиконання їхньої вимоги про встановлення перемир’я і чим ударять по Росії, а також коли закінчиться війна і стануть можливими конструктивні переговори з росіянами.

Як ви оцінюєте результати переговорів української та російської делегацій у Стамбулі? Які висновки після них можна зробити про готовність Росії рухатися до миру?

Ці переговори не дали жодних результатів. Росія не прагне миру з простої причини: в разі припинення війни Путін нікому не буде потрібен, і тоді швидко закінчиться не тільки його кар’єра, але й, імовірно, життя. Тому він робить усе, щоб війна тривала.

Переговори в Стамбулі Росія перетворила на театр абсурду і показала всім, що прагне продовження війни, зазначив Палій / Фото: МЗС Туреччини

Чому, на вашу думку, російська делегація задоволена результатом переговорів, про що сказав її очільник Мединський?

Росія завжди робить хорошу міну при поганій грі. І переговори в Стамбулі не стали виключенням. Насправді ж у Москви не має підстав радіти, переговори не дали їй нічого. Ба більше, невдовзі проти Росії будуть запроваджені нові європейські санкції.

Якщо Путін не зацікавлений у припиненні війни, навіщо тоді взагалі була ця вистава – і зустріч, і заяви Путіна про готовність до переговорів?

Все це робилося заради того, щоб відтермінувати санкційний удар по Росії, а якщо вдасться – розсварити союзників України. Але головне для росіян – відкласти запровадження санкцій, навіть якщо це буде відтермінування всього на пару днів, а далі, як вони вважають, їм вдасться "вбити ще якийсь кілочок", що змусить знову відкласти санкції.

Що ви думаєте про вимоги Росії, зокрема про вимогу віддати їй чотири українські області та погрозу, що наступного разу ця вимога може стосуватися вже більшої кількості областей?

Найімовірніше, наступного разу на переговорах Росія висуватиме вимогу про Білгородську область, а не розширюватиме перелік українських областей. Росія завжди і всюди намагається висувати максимальні вимоги, і дослухатися до них немає сенсу.

Крім того, коли Москва висуває вимоги, які точно будуть неприйнятними для України, вона свідомо одразу заводить переговори в глухий кут. Росія не хоче миру, ще більше вона не хоче санкційного тиску з новою силою, саме тому вона розігрує цей театр абсурду.

Путін не може зупинити війну, бо тоді закінчиться не тільки його кар'єра, але й життя – Олександр Палій / Фото: kremlin.ru

Зеленський заявив, що цього тижня був реальний шанс зробити важливі кроки до завершення війни, якби тільки Путін не злякався приїхати до Туреччини. Як ви вважаєте, чому Путін вирішив не їхати на ці переговори, хоча там він міг би зустрітися з Трампом?

Путін просто побоявся летіти до Туреччини, боявся не долетіти. Він же дуже полохливий. Путін боявся, що зіб’ють літак по дорозі, боявся, що Ердоган заарештує його в Стамбулі і отримає за це Нобелівську премію миру.

До того ж Путін боявся, що якщо на зустрічі за участю Трампа буде досягнуто певні домовленості, їх потім доведеться виконувати. А так, на зустрічі від Росії були люди, які не ухвалюють рішень, тож виконувати домовленості необов’язково.

Крім того, Путін усвідомлював, що він не зможе погоджуватися і домовлятися про мир, адже, якби він у Стамбулі домовився про мир на даному етапі війни, його б у Росії просто утилізували. Адже в такому випадку Путін стає просто дідом, який завів Росію в хащі, як Іван Сусанін.

А чому Росія на даному етапі не може погодитися на мир? Тому що не має здобутків і не досягнуті цілі її «СВО»?

Так, саме так.

Наскільки Трамп і європейські лідери, на вашу думку, будуть задоволені цією стамбульською розмовою? Вони передусім вимагали домовитися про припинення вогню, але цього не сталося. І що тепер? Чи реалізує Європа свої погрози щодо санкцій, чи вдасться Трамп до тиску на Путіна?

Звісно, ні Трамп, ні Європа не будуть задоволеними такими результатами. Трамп дуже хоче зупинити війну і бути головним миротворцем. Якщо цього немає, то Трамп не отримає і політичних бонусів.

Росію попереджали, що якщо не буде запроваджено 30-денне перемир’я, проти неї введуть санкції. Чи спробує Трамп зіскочити з цієї теми – ми скоро побачимо.

Трамп і Європа будуть розчаровані результатами переговорів РФ і України в Стамбулі, вважає Палій / Фото: Офіс президента України

А щодо європейських санкцій, чи будуть вони? Адже кілька днів тому Європа висувала Росії ультиматум, погрожувала запровадити жахливі санкції, якщо Москва не погодиться на перемир’я, потім відклала реалізацію цих погроз. А тепер – після зустрічі в Стамбулі – Європа реалізує свої погрози, чи все це зійде нанівець?

Думаю, що Європа таки запровадить санкції, і ці погрози будуть реалізовані. Є всі підстави очікувати жорстких дій щодо Росії з боку Європи, тому що щодо цього є консенсус крупних європейських держав: Франції, Німеччини, Великобританії, Польщі, Іспанії, Італії. Є спільна чітка позиція – Росію слід примусити до миру.

Як саме Європа може вдарити по Росії?

Європейці вже сказали, що це будуть енергетичні і банківські санкції. І це буде боляче для Росії, адже її економіка, м’яко кажучи, не в квітучому стані, тому для російської економіки цей удар буде серйозним у будь-якому разі.

Politico пише, що Євросоюз розглядає запровадження повного торговельного ембарго проти Росії. Чи наважиться, на вашу думку, ЄС на це?

Це цілком можливо. І для Росії це матиме вкрай негативні наслідки, адже створить велику дірку в її бюджеті, призведе до внутрішньої турбулентності та спровокує кризу в інших сферах, зокрема в банківській. А далі спрацює «ефект доміно», і Росію накриє економічна криза.

На зустрічі в Стамбулі російська делегація запевняла, що «Росія може воювати вічно»…

Все це просто понти. Так, Росія виробляє зараз у великій кількості ракети і боєприпаси, але Україна все це успішно знищує. Росія впевнено рухається до виснаження. Зокрема, це чудово видно по такому показнику як танки та бронетехніка – російське виробництво не встигає компенсовувати втрати цієї техніки на полі бою.

На подальших переговорах Росію більше цікавитиме доля Бєлгородщини, ніж визнання російськими 4-х областей України, вважає Палій / МЗС Туреччини

Умєров повідомив, що на переговорах із росіянами серед іншого обговорювалася майбутня зустріч Зеленського і Путіна. Як ви вважаєте, коли і за яких умов вона може відбутися? І чи вийде у них конструктивна розмова?

Конструктивна розмова у Зеленського із Путіним навряд чи вийде. Але якщо Путін буде притиснутий західними санкціями до стінки, він може піти навіть на імітацію переговорів такого рівня. Посидить, щось порозказує, подурить людей.

А чи можливі результативні переговори за нинішньої ситуації на фронті? Як ви оцінюєте подальші перспективи переговорного процесу?

Результативні переговори неможливі, допоки Путін перебуває при владі в Росії. Втім, лише усунення Путіна від влади ще не означає, що ситуацію вдасться врегулювати дипломатичним шляхом. У будь-якому разі проблема вирішуватиметься і дипломатичним, і воєнним шляхом.

Війна триватиме ще близько року, вважає Олександр Палій / Фото: 4 окрема танкова бригада

Що, за вашим прогнозом, буде далі? Скільки ще триватиме війна, і що її зупинить?

Перемир’я навряд чи буде. Війна триватиме ще близько року, максимум півтора. Її завершення передусім буде зумовлено виснаженням Росії. Коли Росія відчує, що вона вперлася в стіну лобом і вже не здатна досягнути жодних територіальних здобутків, натомість побільшала кількість ударів, які вона отримує у відповідь, з’явиться перспектива закінчити війну.

Хто такий Олександр Палій

Олександр Андрійович Палій (народився 7 жовтня 1974, Звенигородка, Черкаська область) – український історик, експерт-політолог, політичний консультант. У 2006-2010 рр. був провідним експертом Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України. З 2010 року працює як політичний консультант.

Олександр Палій є автором близько 70 наукових публікацій, близько 700 газетних і журнальних публікацій, 150 відеосюжетів, а також редактором 6 книг. Є автором книг: «Ключ до історії України» (2005), «Навіщо Україні НАТО» (2006), «Заборонити рашизм» (2023) тощо, пише Вікіпедія.

Новини заразКонтакти