25 лютого у православних свято Іверської ікони Божої Матері. Це одна з найвідоміших в православ'ї ікон. Тому і саме свято дуже популярне в народі, хоча і не входить до календаря двунадесятих церковних свят.
"Іверська ікона називається так тому, що прибула морем в монастир на Афоні", зазначив настоятель Києво-Печерської Лаври, митрополит Вишгородський і Чорнобильський Владика Павло.
Він нагадав, що час це був час, коли йшла запекла боротьба проти християнства, тобто гонителі (імператор і його наближені) знищували ікони, хоругви, хрести: вони говорили, що це ідоли.За його словами, в однієї благочестивої вдови в Греції була ікона. Гонителі прийшли до неї і, побачивши ікону, хотіли ту спалити і поламати. Але вдова з сином прохали, щоб їм дали хоч ніч перебути і молитися перед цією іконою, бо вони відчували від цієї ікони благодать і силу.
"Воїну вона дала на відкуп (що він там хотів або скільки на могла дати), але, виходячи, той все одно списом ударив в обличчя Богородиці з ікони. І в цю мить пішла кров, яка і стала як би раною, і вона є до сьогоднішнього дня ", - повідав митрополит.
Вранці вдова виконала не своє бажання, а обіцянку, що вона з іконою розпрощається. Вона принесла ікону на море і поклала на води горизонтально - але образ піднявся вертикально до води і так поплив.
"Ми не знаємо, скільки ікона пливла по морю, але вона дійшла до Іверського монастиря. І Богородиця явилася тодішньому наміснику монастиря Гавриїлу і попросила, щоб той прийшов і забрав ікону. Той пройшов за іконою по воді аки посуху, взяв ікону, приніс її і поставив в храмі. На наступний день братія стала в храм, щоб поклонитися іконі, але в храмі її не було, а побачили, що образ перебуває над брамою входу в храм Божої Матері. І так повторювалося тричі. Згодом брати почули голос, який сказав: «Я не хочу, щоб мене оберігали - я хочу оберігати вас», - додав настоятель Лаври.
Митрополит додав, що Божа Матір наказала монахам не залишати Афон. Існує повір'я, що поки там знаходиться Іверська ікона, вона буде оберігати це місце від будь-яких нещасть.
Читайте такожПравославний календар на листопад 2021: важливі дати і церковні свята
Вважається, що Іверська ікона Божої Матері - одна з тих ікон, що повинні бути в кожному домі. Вішати Іверську ікону Божої Матері потрібно біля входу до оселі.
Перед Іверською іконою Божої Матері моляться:
А ось Владика Павло закликає молитися перед Іверською іконою Божої Матері у всіх випадках, коли важко на серці, незалежно від приводу.
«Ця ікона ще називається Вратарницею. Перед нею моляться всі ті, хто бажає пройти митарства, щоб диявол не спокушав, не випробовував. Вона допомагає людині у всіх випадках земного життя. Тому не можна сказати, що перед нею моляться при якійсь певній хворобі або бажанні. Вона допомагає всім і вся », - підкреслив митрополит Павло.
Читайте такожКоли Великдень 2022: дата, традиції і заборони свята
Цього дня за старих часів приводили в порядок лазню - а в сучасних умовах наводять порядок у ванній, проводять ревізію миючих і чистячих засобів, самі приймають ванну. Однак саме із миттям пов'язана більшість прикмет-заборон дня.
Отже, за народними повір'ями, в день Іверської ікони Божої Матері не можна:
Читайте такожКоли Трійця 2022 в Україні: дата, традиції дня, вихідний