В наші дні здоров'я кишечник - це жвава тема, але для цього є вагома причина: ваш шлунково-кишковий тракт не тільки перетравлює і поглинає поживні речовини, які дають вашому тілу енергію, але і є ключем до підтримки вашого здоров'я.
"Кишечник наповнений трильйонами хороших мікроорганізмів, які відіграють важливу роль у підтримці здорової імунної системи», - говорить Бенджамін Хаятт, доктор медицини, гастроентеролог з центру здоров'я травної системи та ендоскопії Міддлсекса в Актоні, штат Массачусетс.
Лікарі також вивчають щось, відоме як зв'язок між кишечником і мозком, або те, як наша травна система пов'язана з нашим психічним, емоційним і фізичним здоров'ям, пише Livestrong.com.
"Простіше кажучи, наш шлунково-кишковий тракт чутливий до всіх типів емоцій-тривоги , смутку, гніву, захоплення», - говорить Джанель Томпсон, психолог, клінічний психолог і доцент Університету Арізони в Тусоні, що спеціалізується на шлунково-кишковому тракті.
Читати такожРак: фекалії цих квітів можуть бути ознакою зростаючої пухлини в кишечнику
"Яскравим прикладом цього є нудота або дискомфорт у кишечнику, який багато людей відчувають", - каже вона.
Згідно з дослідженням BMC Microbiome, проведеним у квітні 2020 року, як і інші сфери здоров'я, такі як здоров'я серця, здоров'я кишечника має деякі генетичні компоненти. Але життєві звички також відіграють роль, зазначає Брайан Кертін, доктор медицини, гастроентеролог з Медичного центру Mercy в Балтіморі, штат Меріленд.
"Правильне харчування, фізичні вправи та підтримка здорової ваги - це всі способи підтримувати кишечник у хорошому робочому стані», - говорить він.
Ось більш детальний огляд деяких повсякденних речей, які гастроентерологи роблять для підтримки здоров'я кишечника.
Хоча це може бути не найпривабливіше заняття у вашому списку, Рабіа А. Де Латур, доктор медицини, гастроентеролог в NYU Langone Health в Нью-Йорку, рекомендує стежити за частотою і зовнішнім виглядом стільці, щоб краще зрозуміти здоров'я вашого кишечника.
"Форма, консистенція, текстура та колір фекалій багато говорять про те, що відбувається в кишечнику», - каже вона.
Вона рекомендує використовувати бристольську таблицю фекалій, яка розбиває стілець на сім різних типів:
Типи 3 і 4 - ідеальні форми стільця, типи 1 і 2 зазвичай означають, що у вас запор, а типи 5, 6 і 7-рідкий стілець або діарея.
Якщо ви помітили зміну зовнішнього вигляду свого стільця, і особливо якщо у вас є які-небудь інші симптоми, такі як біль у животі або втрата ваги, запишіться на обстеження кишечника.
За словами доктора Хаятта, тактика зниження стресу може допомогти зменшити симптоми захворювань шлунково-кишкового тракту і навіть запобігти їх розвитку або погіршення.
"Хронічний стрес негативно позначається на шлунково-кишковому тракті, викликаючи зміни в комунікації між кишечником і мозком", - говорить він. "Ці зміни можуть погіршити або призвести до розвитку багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи синдром роздратованого кишечника, запальне захворювання кишечника та гастроезофагеальну рефлюксну хворобу».
Він рекомендує регулярно займатися зниженням стресу, наприклад, вправами, йогою, медитацією або гіпнотерапією.
Враховуючи, що людське тіло приблизно на 60% складається з води, за даними Геологічної служби США, не дивно, що збереження гідратації відіграє вирішальну роль у підтримці здоров'я кишечника.
Кишечник потребує води, щоб функціонувати і підтримувати здоровий баланс корисних бактерій в кишковому тракті, - пояснює доктор Кертін.
"Як двигун автомобіля потребує масла, так і ваш кишечник потребує води - інакше ви ризикуєте захворіти на запор», - говорить він.
Він рекомендує випивати не менше двох літрів води в день, щоб уникнути зневоднення і забезпечити безперебійну роботу шлунково-кишкового тракту (це приблизно 8,5 склянки).
Червоне і перероблене м'ясо є канцерогенами, а це означає, що вживання їх у великих кількостях збільшує ризик певних видів раку, включаючи рак шлунка, згідно з дослідженням Oncotarget в травні 2017 року, а також раку товстої кишки, згідно з дослідженням, проведеним в лютому 2015 року в Oncology Reviews.
"Дієта, корисна для кишечника, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами, клітковиною, молоком, кальцієм, вітаміном D і фолієвою кислотою, продемонструвала захисний ефект проти таких видів раку, особливо товстої кишки», - зазначає доктор Хаятт.
Продукти, що містять цукор, відносно нові в раціоні людини. Іншими словами, наші предки-мисливці і збирачі не мали доступу до кексів вранці і кілограму морозива вночі.
Ймовірно, це одна з причин, чому так багато людей відчувають проблеми з перетравленням переробленого цукру, що може викликати неприємні симптоми, - говорить доктор Кертін.
Дійсно, за даними клініки Майо, вживання солодких пластівців і десертів, а також підсолоджених напоїв, таких як газована вода, може підвищити ризик хронічного запалення. А занадто багато переїдання може призвести до діареї, згідно з виданням Harvard Health Publishing.
На жаль, штучні підсолоджувачі не краще для кишечника-вони можуть змінити склад кишкових бактерій, згідно з оглядом, опублікованим в журналі Advances in Nutrition за січень 2019 року.
Пробіотики-це корисні кишкові бактерії, які містяться в деяких ферментованих продуктах, таких як йогурт, кефір, квашена капуста, темпі і кімчі, а також в деяких добавках.
Пребіотики-продукти, які проходять через шлунково-кишковий тракт і допомагають живити ці корисні організми в нашому кишечнику, - походять з неперетравлюваних волокон, включаючи часник, цибулю, нут, сочевицю, соєві боби, жито і пшеницю, - говорить доктор Хаятт.
«Ці організми допомагають нам виконувати багато функцій, включаючи допомогу в перетравленні їжі, підтримці здорової імунної системи, захист нас від шкідливих організмів і токсинів, а також врівноваження наших емоцій і психічного здоров'я», - говорить він. «Хоча докази все ще з'являються, здоров'я кишечника може підтримуватися за рахунок дієти з високим вмістом пребіотичних продуктів, щоб стимулювати ріст і здоров'я нашого мікробіома».