Пневмонія або запалення легенів - це інфекція, при якій повітряні мішечки в легенях заповнюються рідиною або гноєм, що ускладнює дихання. Найбільш частими симптомами є сухий кашель з виділенням мокротиння, жар, озноб і втома. Інші симптоми можуть включати нудоту, блювоту, діарею, біль у грудях та задишку.
За інформацією Harvard Health, ознаками, що вказують на більш серйозну інфекцію, є задишка, сплутаність свідомості, зниження сечовипускання і запаморочення.
Оскільки пандемія COVID - 19 продовжує вражати людей у всьому світі, а кількість хворих в Україні б'є всілякі рекорди, пневмонія стала ще більш серйозною проблемою для здоров'я. У деяких людей, інфікованих COVID-19, симптоми відсутні, в той час як у інших може спостерігатися жар, ломота в тілі, сухий кашель, втома, озноб, головний біль, біль у горлі, втрата апетиту і втрата нюху.
Більш серйозні симптоми COVID-19, такі як висока температура, сильний кашель і задишка, зазвичай означають значне ураження легенів. Легені можуть бути пошкоджені переважною вірусною інфекцією COVID-19, важким запаленням та / або вторинною бактеріальною пневмонією. COVID-19 може призвести до тривалого пошкодження легенів.
Ось інші важливі факти про пневмонію, які ви повинні знати:
Будь-який з цих організмів сам по собі викликає пневмонію. Бактеріальна пневмонія також може ускладнити вірусне захворювання, таке як грип. Багато вірусів можуть викликати пневмонію. Більшість випадків вірусної пневмонії відносно легкі, але деякі з них можуть викликати серйозні симптоми, такі як важкий коронавірус гострої респіраторної системи (SARS) і пізніший SARS-CoV-2 (COVID-19).
Найбільш частою причиною бактеріальної пневмонії є Strep pneumoniae (часто звана пневмококової пневмонією).
Маленькі діти і люди старшого віку (старше 65 років) піддаються найбільшому ризику захворювання пневмонією і її ускладнень. Близько мільйона дорослих отримують допомогу в лікарнях від пневмонії, і в усьому світі це основна причина госпіталізації і смерті дітей у віці до 5 років. Існують вакцини, які допомагають запобігти пневмококовій пневмонії.
Але запалення легенів також може бути викликане іншими факторами. Як і інші заразні респіраторні захворювання, віруси і бактерії, що викликають пневмонію, можуть поширюватися, коли інфікована людина кашляє або чхає, випускаючи в повітря наповнені мікробами краплі.
Захворювання може варіюватися від легкого до важкого.
Лікарі використовують термін "пневмонія, пов'язана з наданням медичної допомоги "(HCAP), якщо людина, у якої розвинулася легенева інфекція, була госпіталізована, перебувала в установі тривалого догляду, наприклад в будинку престарілих, або перебувала на діалізі протягом останніх трьох місяців. В іншому випадку зазвичай називають позалікарняну пневмонію (ВП).
Початкове лікування пневмонії залежить від того, чи є це HCAP або CAP, і чи має людина нормальну або ослаблену імунну систему. Важливо почати лікування пневмонії, як тільки буде поставлений діагноз. Оскільки конкретну причину неможливо визначити негайно, лікарі майже завжди спочатку призначають антибіотики для лікування бактеріальних інфекцій.
Пацієнти з ВП, які потребують госпіталізації, майже завжди отримують два різних антибіотика. Більшість людей з пневмонією HCAP або ослабленою імунною системою зазвичай потребують лікування в лікарні за допомогою внутрішньовенних (IV) антибіотиків.
Щоб полегшити біль або знизити високу температуру, хорошим вибором є ацетамінофен або ібупрофен. Якщо кашель дуже турбує або заважає вам спати ночами, пошукайте продукти, що містять декстрометорфан (DM) для полегшення кашлю або гвайфенезин для розрідження секреції. Багато продуктів від застуди та грипу містять і те, і інше. Обов'язково вивчіть інгредієнти всіх ліків, щоб переконатися, що ви не приймаєте більше рекомендованої кількості.
Дане запалення легенів може викликати тривале пошкодження легенів. У той час як більшість людей, видужуючих від пневмонії, як правило, не страждають від серйозних довготривалих ушкоджень легень, пневмонія, викликана коронавірусом, часто буває більш серйозною і може призвести до довготривалих симптомів або формі легеневої недостатності, званої гострим респіраторним дистрес-синдромом (ГРДС). Пацієнтам, що страждають ОРДС, можна підключити апарат штучної вентиляції легенів в лікарні, щоб кисень циркулював по всьому тілу. ОРДС може викликати рубцювання легенів і привести до летального результату.