Надлишок солі у раціоні шкідливий - як і повна відмова від неї. Дефіцит натрію і хлору, що входять до складу цього продукту, може привести до виникнення головних болів, запаморочень, зниження артеріального тиску та інших проблем зі здоров'ям.
За словами кандидата медичних наук, лікаря-дієтолога Ірини Бережної, найголовніше - знати міру. Безпечною кількістю солі для дорослої людини вона називає 7 г на добу.
Також експерт радить вживати не звичайну, а йодовану сіль.
"Ми живемо в частково ендемічній зоні, і у нас у всіх дефіцит йоду. Плюс до цього у великих містах дефіцит йоду посилюється через токсини, які є в повітрі", - пояснює Бережна, передає радіо Sputnik.
Важливо пам'ятати: звичайна йодована сіль має дуже короткий термін зберігання. Як пояснює дієтолог, на відкритому повітрі йод швидко випаровується. Тому хорошим варіантом буде морська сіль: в ній міститься більше мікроелементів, а також речовини, які "утримують" йод.
Ті, хто не споживає сіль в достатній кількості, ризикують зіткнутися з серйозними проблемами зі здоров'ям, але в сучасному суспільстві цього не станеться – сьогодні людина в середньому з'їдає 3400 мг натрію в день. Це може привести до інших, не менш небезпечних наслідків. Те, що в раціоні занадто багато солі, можна зрозуміти за певними ознаками.
Щоб зменшити її кількість, існує кілька ефективних способів. Перший - уникати вже оброблених продуктів харчування і соусів. У готових до вживання "магазинних" продуктах, як правило, міститься занадто велика кількість солі. Це робиться спеціально, щоб поліпшити смак страви, пояснюють експерти.
Читати такожСкільки солі потрібно вживати в день: вчені дали відповідь
Вчені знайшли незвичайний зв'язок між кавою, чаєм і діабетом.
Експерт розповіла, що бадьорить тіло краще кави.
Медики назвали дієві методи, дотримання яких дозволяє людині швидше заснути. Як кажуть сомнологи, перед сном категорично не варто читати новини.